Ballina / Kosova / Politikë (faqja 20)

Politikë

Viets: Sundimi ligjit, garanci për rrugën evropiane të Kosovës

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu priti në takim ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets me të cilën bisedoi lidhur me bashkëpunimin ekonomik në mes ty vendeve. Në takim u theksua rëndësia e vazhdimit dhe thellimit të bashkëpunimit në mes të dy vendeve në të gjitha lëmenjtë duke pas parasysh se Gjermania është vend shumë i zhvilluar ekonomiko dhe …

Lexo më shumë »

Kuvendi të mërkurën diskuton projektligjin për Obiliqin

Kuvendi i Kosovës nesër ( e mërkurë) do të mbajë seancën e rregullt plenare. Në këtë seancë e cila do të nisë nga ora 10:00, në rend dite do të jetë edhe Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për zonën e rrezikuar mjedisore të Obiliqit dhe rrethit të tij./lajmi/ Rendi i ditës  Koha për deklarime jashtë rendit të ditës, Koha për pyetje …

Lexo më shumë »

Hoxhaj e krahason Daçiqin me Millosheviqin

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj është përplasur me shefin e diplomacisë serbe Ivica Dacic gjatë një takimi të ministrave të Jashtëm të vendeve të Vishegradit dhe Ballkanit në Varshavë të Polonisë. Ai e ka krahasuar me Sllobodan Miloshevicin sjelljen dhe diskursin e Dacic në raport me Kosovën dhe përpjekjet e tij për ta penguar Kosovën në forcimin e …

Lexo më shumë »

Thaçi: Presim liberalizimin dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një takim me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, në Shqipëri, ka thënë se orientimi kah vlerat euroatlantike dhe perëndimore është njëra ndër të arriturat më strategjike të shqiptarëve në këtë shekull. Ai ka theksuar se “Kosova, pas MSA-së, pret liberalizimin e vizave dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE”, transmeton lajmi.net Ja njoftimi …

Lexo më shumë »

Vuçiq e quan “përrallë për fëmijë” Unionin e Komunave Shqiptare

Lojë për fëmijë të vegjël dhe përrallë joserioze e ka quajtur kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Unionin (mediat e Beogradit e fusin këtë në thonjëza – sqarim i redaksisë) e Komunave Shqiptare, që u formua të hënën, në Ditën e Flamurit Shqiptar, midis Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit e Preshevës, e citon agjencia serbe e lajmeve Mondo. “Çfarë komunash shqiptare, këto …

Lexo më shumë »

“Bora nuk mund të pastrohet para se me ra”

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka folur për gjendjen e rrugëve të Prishtinës pas rëniës së borës sot kryeqytet dhe në disa vende të tjera të Kosovës. Përmes llogarisë së tij në Facebook, Ahmeti ka thënë se komuna ka bërë gati planin operacional për mirëmbajtjen e rrugëve dhe tashmë ato janë të kalueshme dhe pa problem. “Komuna që një kohë …

Lexo më shumë »

Mustafa ngushëlloi familjen Dvorani për humbjen e jetës së dy fëmijëve

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i ka shprehur ngushëllime familjes Dvorani nga fshati Terstenik i Drenasit, e cila humbi dy djemtë e saj Muhametin 8 vjeç dhe Mendimin 5 vjeç, në një aksident trafiku në Novi Sad, derisa ishin duke ardhur për vizitë në Kosovë nga Austria. Në telegramin e kryeministrit Mustafa thuhet: “E nderuar Familje Dvorani, Ne emër të Qeverisë …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Nuk mund të kopjohet Asociacioni

Presidenti serb, Tomislav Nikoliq ka thënë sot se nuk mund të kopjohet Asociacioni i Komunave Serbe, duke shtuar se në asnjë vend tjetër në rajon apo në pjesë të tjera të territorit të Serbisë, nuk po bisedohet për autonomi substanciale. Nikoliq ka deklaruar për gazetën beogradase “Novosti” se për Asociacionin diskutohet në territorin e Kosovës, për të cilën “parashihet autonomi …

Lexo më shumë »

Sistemi Prokurorial i pa kënaqur me buxhetin dhe me mungesë të stafit

Komisioni për Legjislacionës i Kosovë mbledhjen e radhës ka shqyrtuar kërkesat buxhetore të Ministrisë së Drejtësisë dhe disa organeve të pavarura të cilat bien në domenin mbikëqyrës të këtij komisioni. Kjo mbledhje u përcoll me ankesa nga pothuajse të gjitha palët. Përfaqësuesi i Këshillit Prokurorial, Lavdim Krasniqi, ka thënë që as për së afërmi nuk janë plotësuar kërkesat e këtij …

Lexo më shumë »

Ministri i Arsimit nderohet në Lubjanë me çmimin special

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, nderohet në Lubjanë me çmimin special për kontribut të veçantë në edukim dhe shtetndërtim, të cilin në emër të Institutit Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (Ifimes), ia dorëzoi ish -presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq. Ministri Bajrami me këtë rast ka falënderuar përfaqësuesit e Ifimes–it dhe ish-presidentin kroat, Mesiq …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co