Ballina / Kosova / Politikë (faqja 10)

Politikë

Lumezi kërkon harmonizime për prononcimet publike të personave zyrtarë

Aleksandër Lumezi, Kryeprokurori i Shtetit gjatë një takimi me zyrtarë të lartë vendit ka kërkuar që të harmonizojnë, koordinojnë dhe të ndërmarrin veprime konkrete për prononcimet publike, të cilat janë bërë nga personat zyrtarë në emisionet televizive. Kryeprokurori i Shtetit Aleksandër Lumezi, ka pritur sot Drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, Drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, …

Lexo më shumë »

Nisma pritet të dërgoj Thaçin në Kushtetuese?

Nisma për Kosovën, e ka në plan qe të dërgoj presidentin e vendit, Hashim Thaçi në Gjykatën Kushtetuese. Partia e Fatmir Limajt nuk e ka në plan qe përfshirjen e Thaçit në zgjedhjet për kryetar të Drenasit ta denoncoj vetëm më komunikata publike, por materialet e mbledhura pritet t’i dërgoj tek gardiani i Kushtetutës se vendit. Në këtë parti as …

Lexo më shumë »

Thaçi përkujton 84 qytetarë serbë të Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot ka vizituar përkujtimoret në Hoçë të Madhe dhe në Suharekë për të përkujtuar 84 qytetarë serbë të Kosovës si viktima të luftës së fundit në Kosovë dhe për të bërë thirrje për të vërtetën dhe për pajtim. “Sapo vumë lule në këtë përkujtimore për 84 qytetarë serbë të Kosovës për të përkujtuar viktimat, pa …

Lexo më shumë »

Politika zgjedh drejtorët e shkollave, kjo ndikon në cilësinë e arsimit

Publikimi i rezultateve të Programit për Vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur më shkurtesën “PISA”, i cili e ka radhitur Kosovën në vendin e 68 –të në mesin e 72 shteteve, është bërë temë debati në Kosovë, për arsyet dhe llogaridhënien e nivelit të ulët të cilësisë se arsimit. Niveli i ulët i cilësisë se arsimit mund të jetë ndikuar …

Lexo më shumë »

Berisha: Muri në Mitrovicë, rezultat i një marrëveshjeje të fshehur

Zafir Berisha, anëtar i Komisionit për Punë të Jashtme, në mbledhjen e sotme të mbajtur, ka diskutuar lidhur me ndërtimin e murit në Mitrovicë. Sipas tij, muri i ndërtuar në Mitrovicë, është vazhdimësi e projekteve të Serbisë për ndarjen e vendit, njofton Klan Kosova. “Muri është vazhdimësi, e projekteve të Serbisë për ndarjen e Kosovës”. “Fillimisht në ‘99-2000 atje është …

Lexo më shumë »

Malazezët e Kosovës mirëpresin takimin Mustafa – Markoviq

Malazezët e Kosovës kanë mirëpritur takimin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, dhe atij të Malit të Zi, Dushko Markoviq që u mbajt dje në Shqipëri ku temë diskutimi ishte Demarkacioni. Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujiçiq me anë të një deklarate për media është shprehur se takimi i dy kryeministrave, jo vetëm që është një konfirmim …

Lexo më shumë »

Sot nis fushata për balotazhin e Drenasit

Sot do të nis fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve në Drenas e cila do të zgjasë deri me datën 16 dhjetor. Kështu ka vendosur Komisioni Qendror Zgjedhor. Dy kandidatët që garojnë në balotazh kishin këtë përqindje. Ramiz Lladrovci, PDK: 45.4 % dhe Isa Xhemajlaj, Nisma për Kosovën, 26.19 %. Në zgjedhjet në Drenas të drejtë vote kishin …

Lexo më shumë »

Kosova nuk mund t’i rivizatojë hartat në Ballkan

Akademia e Shkencave nuk është konsultuar asnjëherë për çështjen e demarkacionit Kosovë – Mal i Zi. Kryetari i ASHAK-ut, Hivzi Islami, në intervistën ekskluzive për “Zërin”, flet në lidhje me dështimin e institucioneve të Kosovës dhe gjykimin emocional të opozitës që sipas tij rezultoi me mosratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin Pas një periudhe të gjatë, Hivzi Islami, kryetar i Akademisë …

Lexo më shumë »

Kodi telefonik për Kosovën*

Unioni Ndërkombëtar për Telekomin (ITU) “shumë shpejt”, sipas BE-së, do të botojë në buletinin zyrtar vendimin për t’i dhënë Kosovës në përdorim kodin ndërkombëtar të telefonisë +383. Pasi buletinet e tilla publikohen zakonisht me datat 1 dhe 15 të muajt, sipas të gjitha gjasave, vendimi për rastin e Kosovës do të bëhet publik këtë të mërkurë. Por mbeten ende të …

Lexo më shumë »

Tahiri: Mur nuk do të ketë – është ilegal

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, e ka cilësuar “ilegal” murin të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Ajo tha se muri është në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit” për lirinë e lëvizjes. Ndërtimi i murit u bë në kohën kur po kryheshin punimet për revitalizimin e urës qendrore në Mitrovicë, pas heqjes së “Parkut të Paqes”, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co