Ballina / Kosova (faqja 517)

Kosova

“Hotel Kashta”, hapi edicionin e Festivalit të Komedisë në Mitrovicë

Rreth 300 shikues kanë mirëpritur mbrëmë komedinë “Hotel Kashta” të Teatrit të Obiliqit, e cila hapi Festivalin e shtatë të Komedisë ‘Mitrovica 2015’, që u prezantua mbrëmë në Qendrën e Kulturës ‘Rexhep Mitrovica’. Në hapje të këtij Festivali prezent ishin edhe kryetarët e komunave të Mitrovicës dhe Obiliqit, Agim Bahtiri dhe Xhafer Gashi, pastaj përfaqësues të institucioneve tjera, si dhe …

Lexo më shumë »

Realizohet filmi i parë 3D në Kosovë

(E plotësuar) Kompania “Vizart Digital”, ka arritur që të realizoj filmin e parë të animuar në 3D, të metrazhit të shkurtër me emrin “Aventurat e Benit”. Me gjitha vështirësitë dhe pa përkrahje institucionale, kjo kompani ka arritur që të sjellë filmin në një metrazh gjashtë minutash. “Aventurat e Benit” është projekti që tre djemtë e Produksionit “Vizart Digital”, kanë arritur ta …

Lexo më shumë »

Pesë kandidatë për udhëheqës artistik të Teatrit Kombëtar

Prishtinë, 9 qershor – Pesë kandidatë i kanë hyrë garës për t’u bërë udhëheqës artistik të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Gazmend Haxhiu, Florie Bajoku, Naser Shatrolli, Saranda Elshani e Agon Myftari synojnë këtë pozitë. Tash e tre muaj Ilir Gjocaj ushtron detyrën e udhëheqësit artistik pas shkarkimit që i bëri Këshilli Drejtues i TKK-së Emin Eminit. Ministria e Kulturës, e …

Lexo më shumë »

Arrestohet një i dyshuar për terrorizëm

Në Kaçanik, në orët e hershme të mëngjesit të së mërkurës është arrestuar një person si i dyshuar se ka financuar terrorizmin. Sipas Policisë, pas hetimeve të zhvilluara, është arrestuar i dyshuari, pasi që për të njëjtin ekziston dyshimi i bazuar për kryerjen e veprës së lartë cekur. Me urdhër të Gjykatës është kontrolluar shtëpia e të dyshuarit me ç’ …

Lexo më shumë »

BE ndan çmimin për gazetarët hulumtues

Zyra e Komisionit Evropian në Prishtinë do të ndajë sot në një ceremoni në Prishtinë çmimin për gazetarët hulumtues të Kosovës. Çmimi është themeluar nga Komisioni Evropian, pas strategjisë së zgjerimit të BE-së, që njeh nevojën e fortë për të garantuar lirinë e shprehjes në media, si dhe për të mbështetur gazetarinë hetuese për të mbikëqyrur procesin e reformave dhe …

Lexo më shumë »

Ozan: Nuk kërkojmë ta ndryshojmë historinë e përbashkët

Askush nuk ka qëllim që ta ndryshojë historinë e Kosovës, apo më saktësisht ta ndërrojë historinë tonë të përbashkët, ka thënë ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Songul Ozan. Në një intervistë për “Kohën Ditore”, Ozan ka thënë se duke nisur që nga OKB-ja e shumë organizata të tjera, punojnë në drejtim të mësimit të historisë me një gjuhë të kujdesshme, …

Lexo më shumë »

Nikoliq ofendon Jahjagën: Ti nuk je kryetare shteti!

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq i ka thënë të hënën, homologes së tij nga Prishtina, Atifete Jahjagës, se Kosova nuk është shtet. Për më tepër, siç raporton gazeta Novosti e përcjell Klan Kosova, burri nga Beogradi i ka thënë asaj të mos shtiret sikur udhëheq një shtet. Për këto muhabete, të zhvilluara gjatë samitit “Brdo-Brioni”, që u mbajt dje në …

Lexo më shumë »

Rivarrimi i Isa Boletinit, Policia me plan operativ

Ceremonia e rivarrimit të eshtrave të heroit Isa Boletini, në fshatin e tij të lindjes, në Boletin, më 10 qershor, që do të bëhet në prani të një numri fare të vogël të qytetarëve, kryesisht familjarë, do të përcillet nga forca të shtuara të Policisë së Kosovës. Për këtë çështje, Drejtoria Rajonale e Policisë në veri ka hartuar një plan …

Lexo më shumë »

Sot mblidhet Kuvendi, interpelanca e Thaçit shtyhet

Në mbledhjen e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës, pas kohës për Deklarime jashtë rendit të ditës dhe Pyetjeve parlamentare, është dashur të zhvillohet interpelanca e ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për përgjegjësinë lidhur me procesin e demarkacionit të kufirit në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, por me kërkesën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co