Ballina / Kosova (faqja 4)

Kosova

Ministria e Diasporës thirrje mërgimtarëve: Shmanguni pikave kufitare në Merdare dhe Dheu i Bardhë

Ministria e Diasporës ka rekomanduar të gjithë bashkatdhetarët që të zgjedhin pika tjera të kalimit kufitar, përveç Merdares dhe Dheut të Bardhë. Kjo në mënyrë që ata tu shmangen pritjeve të gjata për të hyrë në Kosovë. Në njoftimin e tyre thuhet se ata janë duke punuar që të ndikojnë të pala serbe që të aplikojë procedura lehtësuese në kufi. …

Lexo më shumë »

Kelmendi e cilëson ofenduese rritjen e mëditjeve për deputetët

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetar i Partisë “Fjala”, Gëzim Kelmendi, vendimin e Qeverisë së Kosovës për rritje të meditjeve të deputëtëve, e ka quajtur turp të vitit 2017. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se vendimi i marrë nga Qeveria e Republikës së Kosovës, që të dyfishohen meditjet e deputetëve për pjesëmarrje në seanca …

Lexo më shumë »

Autostradën “Arbën Xhaferi” Thaçi e quan dhuratë për qytetarët

Në një ceremoni solemne të organizuar nga Ministria e Infrastrukturës në fshatin Babush të Komunës së Ferizajt u bë hapja e nyjave lidhëse Konjuh dhe Babush të Autostradës “Arbën Xhaferi”, që përshkon rreth 20 km në drejtin të Kaçanikut. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se është me rëndësi themelore që kanë arrit të bëjnë këtë punë të madhe …

Lexo më shumë »

Lahi Brahimaj: Nëse muri s’rrënohet do të ketë trazira në vend

Nëse muri i ndërtuar në veri të vendit nuk do të rrënohet gjatë muajit janar konform rezolutës se djeshme të miratuar në Kuvendin e Kosovës, atëherë do të ketë trazira në nivel vendi ka thënë deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Lahi Brahimaj. Ky i fundit në një intervistë për emisionin ‘Fakt Plus’,  ka thënë se kryeministri dhe ministrja …

Lexo më shumë »

Erdogan-Thaçit: Mbyllini shkollat e Gylenit, ua hap disa të tjera

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur 6 muaj për të realizuar takimin me shefin e Turqisë Recep Tayyip Erdogan. Takimi e ka kënaqur egon e Presidentit të Kosovës pasi Erdogan i ka siguruar një pritje me nderime të larta, por e gjithë kjo e ka pasur një çmim. Erdogan, i ka kërkuar mysafirit nga Kosova që t’i mbyllë shkollat …

Lexo më shumë »

Thaçi i fton investitorët turq t’i rrisin investimet në Kosovë

Gjatë vizitës zyrtare në Turqi, presidenti Thaçi është nderuar edhe me titullin “Doctor Honoris Causa” në universitetin “TOBB”, si dhe ka vizituar Odën Tregtare të Ankarasë, ku ka folur për potencialin ekonomik të Kosovës dhe ka ftuar investitorët potencialë që të investojnë në Kosovë. Në takimin e organizuar nga Oda Tregtare e Ankarasë, presidenti Thaçi ka thënë se investitorët nga …

Lexo më shumë »

Thaçi pritet me ceremoni zyrtare nga Erdoğan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka pritur me ceremoni shtetërore presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili gjendet në Turqi për vizitë zyrtare, raporton Anadolu Agency (AA). Thaçi, i cili nga rruga para rezidencës presidenciale deri te porta protokollare u përcoll nga kalorësit, në portën kryesore të rezidencës u prit nga presidenti Erdoğan, ndërsa më pas u intonuan himnet …

Lexo më shumë »

KMDLNJ: KEDS po plaçkit qytetarët, ZRRE i është bërë aleat

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj kushtëzimit të KEDS-it, i cili nuk ka lejuar qytetarët që ta paguajnë me kartelë energjinë elektrike të shpenzuar. KMDLNJ ka marrë shembull pikën e inkasimit në sheshin “Nëna Terezë” Ja reagimi i plotë i KMDLNJ –së: Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut …

Lexo më shumë »

Qeveria miraton projektligjin për veteranët

Qeveri e Kosovës ka miratuar projektligji për veteranët me shtimin e nenit 6, i cili parasheh që në rast se buxheti nuk është i mjaftueshëm për mbulimin e pensioneve prej 120 eurove, kategoria e tretë do t’i nënshtrohet vlerësimit në përputhje me buxhetin e paraparë. Qeveria e miratoi edhe zgjatjen e mandatit të komisionet qeveritar për njohjen dhe verifikimin e …

Lexo më shumë »

Kuvendi miratoi Rezolutën për rrënimin e murit në veri të Mitrovicës (Dokument)

Kuvendi i Kosovës me 74 vota për dhe dy abstenime miratoi rezultatin lidhur me ndërtimin e ilegal të murit në veri të Mitrovicës. Nga projekt rezolutë me dakrodim të të gjitha grupeve parlamentare të LDK, PDK, Nisma dhe VV, janë hequr dy kërkesa që janë paraqitur në projekt rezolutën javën e kaluar, e që  ishin kërkesa që kryeministri të bëjë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co