Ballina / Kosova (faqja 30)

Kosova

Prodhimet serbe, ende më të importuarat

Të dhënat e Agjencisë të Statistikave të Kosovës tregojnë se Serbia vazhdon të jetë importuesi kryesor në Kosovë. Kjo agjenci ka publikuar të martën statistikat e tregtisë së jashtme për muajin tetor të këtij viti, ku del se përqindja më e madhe e importit në Kosovë është nga Serbia, me 14 për qind, Gjermania 12 për qind, Italia 7.2 për …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën

Sa më shumë që po i afrohet skadimi i mandatit si kryetar i Serbisë, aq më e ashpër po bëhet retorika e Tomislav Nikoliqit kundër Kosovës. Ai sot, siç njofton agjencia serbe e lajmeve beta, ka thënë se “qëndrimi i Serbisë është i qartë, ajo nuk i takon Bashkimit Europian dhe nëse është kusht marrëveshja me Kosovën, Serbia nuk do …

Lexo më shumë »

Nga një muaj paraburgim për të dyshuarit që ia vodhën telefonin Lumezit

Një muaj paraburgim është masa e caktuar nga Gjykata ndaj të dyshuarve për vjedhje në shtëpinë e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore te Prishtinës u ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh të dyshuarve për vjedhjen ne shtëpinë e kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Lajmin e konfirmoi Fetije Uka, avokatja e M.G., njëri prej …

Lexo më shumë »

VV: Vendim tjetër i padrejtë ndaj pesë aktivistëve

Lëvizja Vetëvendoshje përmes një kumtese ka thënë se Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur që të ndërmarrë edhe një veprim arbitrar ndaj aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Sipas Vetëvendosje tash e tre muaj po mbahen padrejtësisht në burgje dhe arreste shtëpiake, duke iu vazhduar masat e mbajtjes në paraburgim, përkatësisht në arrest shtëpiak, edhe për një muaj. Sipas VV-së edhe përkundër …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Serbisë po i dhemb shumë Unioni i Bashkive Shqiptare

Lojë për fëmijë të vegjël dhe përrallë joserioze e ka quajtur kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq Unionin e Bashkive Shqiptare që u formua këtë të hënë në Tiranë, fillimisht me Bashkinë e Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës. Mirëpo, vetë reagimin e tij i pari i Prishtinës Shpend Ahmeti, i cili ishte njëri prej nënshkruesve të këtij memorandumi e sheh …

Lexo më shumë »

Policia e Kosovës kërkon buxhet shtesë për helikopterë, uniforma e çizme

Policia e Kosovës, është shprehur e pakënaqur me ndarjen e buxhetit për këtë institucion. Për shkak se shumë kërkesa financiare nuk janë marrë parasysh nga Ministria e Financave. Këto pa kënaqësi i kanë paraqitur sot Hamdi Hyseni, drejtor financiar në Polici, para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Kërkesat …

Lexo më shumë »

Amnesty International kërkon nga Thaçi mos vonimin e proceseve gjyqësore

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot një delegacion të organizatës “Amnesty International”, të përbërë nga Gauri van Gulik dhe Todor Gardos, me të cilët bisedoi për reformimin e drejtësisë në Kosovë dhe përballjen me pasojat e luftës, njofton kumtesa presidenciale. Thaçi u shpreh se institucionet e Kosovës po intensifikojnë angazhimin për t’i ndihmuar të gjitha viktimat e …

Lexo më shumë »

Veseli: Ata që ngrenë dorë mbi gratë, janë burra të ligë

Grupi i Grave Deputete, në bashkëpunim me gratë aktiviste nga të gjitha komunat e Kosovës nga organizata “Woman for Woman”, në kuadër të 16 ditëve të aktivizmit në baza gjinore, kanë marrë pjesë në një seancë të Kuvendit të Kosovës, në të cilën kanë diskutuar lidhur me sfidat e gruas kosovare, me theks të veçantë në fuqizimin e saj ekonomik …

Lexo më shumë »

Viets: Sundimi ligjit, garanci për rrugën evropiane të Kosovës

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu priti në takim ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets me të cilën bisedoi lidhur me bashkëpunimin ekonomik në mes ty vendeve. Në takim u theksua rëndësia e vazhdimit dhe thellimit të bashkëpunimit në mes të dy vendeve në të gjitha lëmenjtë duke pas parasysh se Gjermania është vend shumë i zhvilluar ekonomiko dhe …

Lexo më shumë »

Kuvendi të mërkurën diskuton projektligjin për Obiliqin

Kuvendi i Kosovës nesër ( e mërkurë) do të mbajë seancën e rregullt plenare. Në këtë seancë e cila do të nisë nga ora 10:00, në rend dite do të jetë edhe Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për zonën e rrezikuar mjedisore të Obiliqit dhe rrethit të tij./lajmi/ Rendi i ditës  Koha për deklarime jashtë rendit të ditës, Koha për pyetje …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co