Ballina / Kosova (faqja 3)

Kosova

Serbia zgjeron hetimet ndaj Haradinajt, përfshihen prova të reja

Prokurori serb për krimet e luftës, të mërkurën ka dërguar në Ministrinë e Drejtësisë serbe një urdhër për zgjerimin e hetimeve ndaj Ramush Haradinajt, ku përfshihen prova të reja të cilat do të përkthehen dhe do të dërgohen në Francë deri në fund të javës, ku janë duke pritur një vendim për kërkesën për ta ekstraduar atë në Serbi, shkruan Tanjug. …

Lexo më shumë »

Vdes një person në Pallatin e Drejtësisë

Një person ka vdekur dje në ambientet e Pallatit të Drejtësisë. Sipas zyrtares për informim të Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashit, personi që ka vdekur në Pallatin e Drejtësisë ka qenë palë në procedurë në një çështje civile. Gashi ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur në Departamentin e Përgjithshëm – Divizioni për Çështje Civile. Sipas saj, personi që ka …

Lexo më shumë »

Hoxha: Kërkuam nga Franca lirimin e pakushtëzuar të Ramush Haradinajt

Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, ka thënë se ministria që ajo drejton ka kërkuar nga institucionet franceze dhe autoritetet e saj që të bëhet lirimi i pakushtëzuar i Ramush Haradinajt. Hoxha poashtu tha se tek autoritetet dhe institucionet franceze janë ofruar argumente të plota se ndalimi dhe mbajtja në arret e Ramush Haradinajt është i paarsyeshëm. ”Ministria e Drejtësisë në …

Lexo më shumë »

Lladrovci pezullon katër zyrtarë komunal të Drenasit

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka pezulluar nga detyra 4 zyrtarë komunal- shërbyes civilë.  Në një komunikatë dërguar për media thuhet se Kryetari Lladrovci mori një vendim të tillë për shkak se ndaj katër zyrtarëve komunal, iu është ngritur aktakuzë. Më tutje thuhet se Kryetari i Drenasit Ramiz Lladrovci, këtë veprim e ka bërë duke u bazuar në …

Lexo më shumë »

Shkaku i temperaturave të ulëta në Kosovë, shtyhet fillimi i gjysmëvjetorit

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) e Kosovës, ka marrë vendim për shtyrjen e fillimit të gjysmë-vjetorit të dytë, deri me datë 16 janar 2017. Në një njoftimin e MASHT-it thuhet se ky vendim është marrë për shkak të motit të lig dhe temperaturave të ulëta që po mbretërojnë këto ditë dhe me qëllim të evitimit të rreziqeve eventuale …

Lexo më shumë »

Kosovë: Organizohet aksion humanitar në ndihmë të skamnorëve, ja si mund të ndihmoni

Sot me iniciativen e aktivistes Jeta Berisha, nga Prishtina së bashku me qytetarë të tjerë aktiv të shoqërisë civile, në Prishtinë, ka nisur aksioni humanitar në mbledhjen e të mirave materiale (ushqim, veshëmbathje etj.) per t’i ndihmuar familjet në nevojë në këto ditë jashtëzakonisht të ftohta dimri. Aksionit të aktivistes Berisha i është bashkangjitur menjëherë edhe Ambasadorja e Vullnetit të …

Lexo më shumë »

Kosovarët, dhunë ndaj grave

Shumë raste mbesin të pa raportuara. Por, sipas  statistikave zyrtare në dy raste të ndryshe është ushtruar dhunë ndajë grave vetëm gjatë ditës së djeshme, ndërsa në një rast është kërcënuar një grua nga ish bashkëshorti. Fillimisht, Policia e Kosovës ka pohuar se një grua është sulmuar fizikisht të premten rreth orës 22:00  nga bashkëshorti i cili kishte shkuar në …

Lexo më shumë »

Paralajmërim për bashkatdhetarët, mos udhëtoni nëpër Serbi

“Rruga nga Nishi në Leskovac është bllokuar plotësisht për makinat, autobusët dhe kamionët”, ka bërë të ditur ministrja e Transportit dhe Infrastrukturës të qeverisë serbe, Zorana Mihajloviq. Ajo ka thënë se kjo ministri tashmë ka lëshuar një urdhër për ndalim qarkullimi. “Këto janë të gjitha informacionet e fundit. Ne presim që era të pushoj sonte dhe të qetësohet situata”, ka …

Lexo më shumë »

Kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë, sipas Ministrisë së Infrastrukturës

Derisa pjesa më e madhe e banorëve në territorin e Kosovës po ballafaqohen me vështirësi në komunikacion, si pasojë e reshjeve të konsiderueshme të borës, Ministria e Infrastrukturës, me anë të një komunikate ka bërë të ditur detajet rreth gjendjes së rrugëve në Kosovës. Sipas kësaj ministrie, reshjet e fundit, kanë bërë edhe që të shtohet aktiviteti në mirëmbajtjen e …

Lexo më shumë »

Apeli – Evitoni Rrugën e Kombit

Autoriteti Rrugor Shqiptar i bënë thirrje drejtuesve të automjeteve të evitojnë udhëtimin në Rrugën e Kombit. Ka rreshje të dendura dëbore qarkullimi është vështirësuar si pasojë akullit dhe borës. “Pjesa më e vështirë sidomos pas tunelit të Thirres. Kontraktoret janë duke punuar për të kthyer normalitetin. Të bëhet kujdes dhe të përdoren zinxhirët. Të evitohet sa më shumë përdorimi i …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co