Ballina / Kosova (faqja 20)

Kosova

Dogana bëri histori, gati mblodhi 1 miliard euro

Dogana e Kosovës, ka arritur që të mbledh më shumë mjete në krahasim me planin që e kishte si synim. Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka bërë me dije se për herë të parë presin që të kalojnë shifrën prej 1 miliard eurove të hyra. “Që nga themelimi nuk kemi mbledhur këtë shumë që po arrijmë këtë vit”, …

Lexo më shumë »

Numri i të infektuarve me grip ka kaluar mbi 6000, vështirësohet puna në Qendrat e Mjekësisë Familjare

Virusi sezonal ka filluar të marrë përmasa shqetësuese në vend, kryesisht në kryeqytetin kosovarë, ku numri i të infektuarve me grip ka kaluar mbi 6000, sipas të dhënave të Qendrave të Mjekësisë Familjare të Prishtinës. Për më tepër, ky virus, që druhet të marrë përmasa të epidemisë në Kosovës, ka vështirësuar edhe punën në Qendrat mjekësore, për shkak të fluksit …

Lexo më shumë »

Nxënësit nga Kosova nga 72 vende ndër më të dobëtit në shkencë, lexim, dhe matematikë

Prezantimi i rezultatit të PISA-s, programi për vlerësim ndërkombëtar të nxënësve ku marrin pjesë mbi 70 shtete është publikuar sot. Arritja e mesatare në shkencë në Kosovë është 378 pikë qe i bie se është 115 pikë nën mesataren Organizatave për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim. Mesatarja e arritshmërisë në lexim e Kosovës në Pisa është 347 pikë dhe i bie …

Lexo më shumë »

“Isa Mustafa vendos se kënd do ta mbështes LDK-ja në Drenas”

Lidhja Demokratike e Kosovës ende nuk ka vendosur se kënd do ta mbështes në balotazh për kryetar të Komunës së Drenasit. Kështu të paktën thotë Bedri Nika, kandidat i LDK-së për kryetar të Drenasit, i cili u rendit 5 në zgjedhjet e së dielës. Nika ka theksuar për Gazetën Blic se ai është kundër PDK-së, mirëpo e pranon se ai …

Lexo më shumë »

Thaçi merr mbështetje nga zyrtarë të lartë të Maltës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ditës së djeshme ka vazhduar takimet me përfaqësues shtetëror të Maltës, gjatë vizitës zyrtare që është duke e realizuar në kryeqytetin Valeta. Thaçi është takuar me kryeministrin e Maltës, Joseph Muscat, me të cilin kanë bashkëbiseduar për mundësinë e intensifikimit të marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve. “Iniciativa e përbashkët për një kornizë të bashkëpunimit …

Lexo më shumë »

Ministria e Shëndetësisë blen dorëza 53 centë në vend se 2 centë

Ministria e Shëndetësisë ka disa muaj që po i furnizon institucionet shëndetësore me dorëza sterile në vend të atyre për një përdorim. Dallimi në çmim është i madh. Përderisa dorëzat për një përdorim kushtojnë 0.02 centë, dorëzat sterile kushtojë 0.53 centë. Brenda një viti në sistemin publik spitalor të Kosovës shpenzohen rreth 4 milionë palë dorëza që blihen me çmim …

Lexo më shumë »

Paditet KQZ-ja për ndryshime mandatesh të këshilltarëve të Prishtinës

Nëntë këshilltarë të Kuvendit Komunal të Prishtinës kanë hequr dorë nga postet, duke ua lëshuar vendin personave të tjerë bashkëpartiakë, brenda mandatit të fundit të kësaj përbërjeje të kuvendit, që ka nisur para 3 vjetësh. Por, ndryshimi i fundit ka çuar para Prokurorisë Komisionin Qendror Zgjedhor, si organin që ka pranuar dhe i ka bërë të ligjshme këto ndryshime,. Nga …

Lexo më shumë »

FSK-ja merr në shfrytëzim 16 hektarë tokë dhe një kompleks ndërtesash

Komuna e Istogut ka vendosur që Forcës së Sigurisë së Kosovës t’ia japë në shfrytëzim afatgjatë për 99 vjet 16 hektarë tokë komunale dhe një kompleks ndërtesash, të cilat Komunës ia kishte lënë KFOR-i spanjoll pas largimit nga Kosova. Në majin e vitit 2010 hapësira dhe ndërtesat i janë dhënë në shfrytëzim FSK-së, por pa ndonjë afat. Një mori ndërtesash …

Lexo më shumë »

Drenasi e vë PDK-në nën presion

Derisa Partia Demokratike e Kosovës gjendet nën presion pas rezultatit zgjedhor në Drenas, analistët parashohin rënien e saj edhe në rajonet e tjera, të cilat kjo parti i ka konsideruar bastione të veta. Partia që tani udhëhiqet nga Kadri Veseli, për herë të parë nga paslufta nuk arriti të fitojë pa balotazh në zgjedhjet për kryetar të Komunës së Drenasit. …

Lexo më shumë »

​Studentët në Ferizaj djegin diplomat

“Demokracia Studentore” sot para Kuvendit Komunal në Ferizaj, do të djegë diplomat për të treguar se në këtë qytet nuk ka më vend për ata që studiojnë dhe diplomojnë, dhe se ky vend është bërë vatër e nepotizmit dhe klientelizmit partiak. Siç njofton “Demokracia Studentore”, në këtë aktivitet do të bëhet djegia e diplomave nga një numër i caktuar i …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co