Ballina / Kosova (faqja 2)

Kosova

“Armët” bashkojnë deputetët e Kuvendit të Kosovës

Është votuar në parim Projektligji për Armët. Për këtë Projektligj pati pajtueshmëri nga të gjitha grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Ministri i MPB-së Skënder Hyseni i cili ka prezantuar këtë projektligj njoftoi se 260 mijë armë të paligjshme janë në duar të personave civilë të qytetarëve të Kosovës, ndërsa kanë qenë mes 310-340 mijë. Ai tha se çdo i …

Lexo më shumë »

Tensionet Kosovë-Serbi: Ndërhyn kancelarja Angela Merkel, javën e ardhme takim në Bruksel

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se sot pas një bisede telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, janë pajtuar që javën e ardhme të mbajnë takim me palën kosovare, me ndërmjetësimin e Brukselit. Kryeministri serb i cili po qëndron në Davos të Zvicrës ka thënë se me Angela Merkel janë marrë vesh që javën e ardhme të mbajnë takim me …

Lexo më shumë »

Ra në humnerë derisa po skijonte, vdes një i ri në Brezovicë

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Agim Gashi, ka konfirmuar se në Brezovicë ka ndodhur një aksident, ku një person është lënduar rëndë duke skijuar. Ai ka theksuar se njësitet policore kanë shkuar në vendin e ngjarjes. “Informatën e kemi marrë rreth orës 14:10 dhe menjëherë njësitet përkatëse janë nisur në drejtim të Brezovicës, megjithëse rruga është …

Lexo më shumë »

Vuçiq në Davos: I kam kontaktuar shqiptarët, do t’i zgjidhim problemet

Kryemistri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ka kontaktuar me autoritetet në Kosovë për problemet e fundit në mes të Beogradit dhe Prishtinës.  Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, në Davos të Zvicrës ka thënë se problemet që janë shkaktuar në marrëdhëniet në mes të Beogradit dhe Prishtinës, beson se do të zgjidhen në mënyrë paqësore dhe racionale, mirëpo ai ka …

Lexo më shumë »

Mbi 1 milion pliko të dorëzuara në ATK

Ka arritur në mbi 1 milion numri i plikove të dorëzuara nga qytetarët në Administratën Tatimore të Kosovës, ndërsa shuma e rimbursuar deri më tani është 15.5 milion euro. Fushata e rimbursimit të qytetarëve nga kuponët fiskal pati nisur në muajin prill të viti 2015.ATK rikujton se aplikimi për rimbursim të mjeteve nga grumbullimi i kuponëve fiskal për TM4/2016, ka …

Lexo më shumë »

Ambasada amerikane u jep mbështetje Kosovës për ndalimin e trenit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes Ambasadës në Prishtinë u kanë dhënë mbështetje autoriteteve të Kosovës në marrjen e vendimit për ndalimin e hyrjes së trenit nga Serbia për në territorin e Kosovës. “Kosova është shtet sovran dhe i pavarur dhe ne e respektojmë të drejtën e Kosovës që të menaxhojë se kush dhe çka kalon kufijtë e saj”, thuhet …

Lexo më shumë »

Hoxhaj takon Ashtonin: Serbia po provokon, Kosova do të përgjigjet duke mbrojtur sovranitetin

Ministri Hoxhaj e falënderoi Baroneshën Ashton për kontributin e saj për Kosovën në procesin e integrimit evropian, ndërsa konfirmoi se Kosova është e palëkundur në orientimin e saj perëndimor. Në takim, Hoxhaj foli për situatën aktuale dhe marrëdhëniet e acaruara me Serbinë. Hoxhaj tha se Serbia intensifikuar provokimet dhe qasjen agresive ndaj Kosovës. Ai deklaroi se Kosova do ta mbrojë …

Lexo më shumë »

BB: Kosova me nivelin më të ultë për kreditë të këqija

Kreditë me probleme në vendin tonë gjatë vitit që shkoi shënuan nivelin 6.2%, derisa sipas të dhënave krahasuese të Bankës Botërore (BB), Shqipëria dhe Serbia janë vendet ku raporti i kredive me probleme është 20% dhe 20.9%, ndërkohë që rënia e këtij treguesi është shumë e ngadaltë në raport me pjesën tjetër të rajonit. Sipas BB nivelin më të ulët …

Lexo më shumë »

Thaçi: Serbia po synon ta ndajë Kosovën me ndihmën e Rusisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e “skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës”. “Serbia llogaritë në ndihmën e Rusisë dhe kjo ishte arsyeja pse një tren i Rusisë ishte nisur nga Beogradi për në Kosovë. Asgjë nuk është e rastësishme, gjithçka ishte e planifikuar”, ka thënë Thaçi. …

Lexo më shumë »

Kështu u nxor nga paraburgimi Haradinaj për t’u dërguar në Gjykatë (VIDEO)

Ky është momenti kur Ramush Haradinaj u nxor nga paraburgimi ku u mbajt për 1 javë, për t’u dërguar në Gjykatën e cila më vonë mori vendim për lirimin e tij më kusht.  Avokatja e Haradinajt, Rachel Lindon ka thënë se kërkesa për ekstradimin e Haradinajt duhet gjithsesi të anulohet. Këtë deklaratë ajo e ka thënë pas vendimit të marrë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co