Ballina / Kosova (faqja 10)

Kosova

Prizren, Arrestohet një person, i kapen 30 kilogramë drogë

Policia në Prizren ka arrestuar një të dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge’ dhe ka kapur 30 kilogramë substancë narkotike. “Njësia për Hetimin e Trafikimi me Narkotikë në Prizren, pas marrjes së një informacioni se një person i dyshuar po transportonte substanca narkotike, në bashkëpunim me Njësinë …

Lexo më shumë »

BE “kërkon nga Kosova zbatimin e marrëveshjes për AKS-në”

Presidenca sllovake, në emër të Këshillit të Ministrave të BE-së, u ka kërkuar autoriteteve kosovare që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave serbe dhe të bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale.  “Kosova thirret që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë të gjitha marrëveshjet paraprake, dhe kjo në veçanti ka të bëjë …

Lexo më shumë »

SBASHK-u mblidhet për rezultatet e PISA-s

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës do të mbajë takim me kryetarët e Kuvendeve të Sindikatave të Arsimit Fillor e të Mesëm të Komunave të Kosovës. Ky takim sipas njoftimit për media nga kjo sindikatë, do të mbahet lidhur me qëndrimet pas rezultateve të testit PISA. Ngjarja do të fillojë në orën 14:00. //telegrafi/

Lexo më shumë »

Rakiq: Muri nuk hiqet, ridizajnohet me shkallë

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, ka deklaruar se nuk do të rrënohet muri në veri, mirëpo, sipas tij, ai do të ridizajnohet, ku do të ndërtohen edhe shkallët. Këto komente Rakiq i ka bërë gjatë një prononcimi duke shtuar se për këtë gjë janë marrë vesh me bashkësinë ndërkombëtare dhe me palën kosovare. “Nuk do të …

Lexo më shumë »

Pacientët u blejnë mantele mjekëve në QKUK

Ministria e Shëndetësisë nuk po arrin të bëjë furnizim të qëndrueshëm të spitaleve me gjërat më elementare. Gazeta “Zëri” ka zbuluar një e-mail të dërguar nga QKUK-ja në drejtim të Ministrisë, në të cilin alarmohet se pacientët po blejnë mantele sterilë për doktorët që kryejnë operacionet Ishte mbështetur skaj shkallëve tek dyert e sallës së operacionit në Klinikën e Kirurgjisë. …

Lexo më shumë »

Gjoba deri në 15 mijë euro për zyrtarët në konflikt interesi

Nën trysninë e Bashkimit Evropian, Qeveria e Kosovës ka hartuar një projektligj të ri për konfliktin e interesit, të cilin e ka proceduar të mërkurën për miratim në Kuvend. Projektligji përmban të listuara edhe ndalesat dhe sanksionet për zyrtarët. Ndryshimet më kryesore përfshijnë: përcaktimin e qartë të kategorive të zyrtarëve publikë, aktivitetet që zyrtarëve iu lejohen dhe iu ndalohen përderisa …

Lexo më shumë »

Sistemi i Informimit Shëndetësor jofunksional, improvizohen të dhënat elektronike

Dy javë para fillimit të mbledhjes së shtatëpërqindëshit nga pagat e të punësuarve kosovarë, Sistemi i Informimit Shëndetësor pa të cilin nuk mund të mbahet nën kontroll fondi i sigurimeve shëndetësore nuk është funksionalizuar ende. Ndonëse janë shpenzuar miliona euro në këtë sistem, Ministria e Shëndetësisë e konsideron normale mosfunksionimin e tij. “Në një sistem të ri dhe në ndërtim …

Lexo më shumë »

Marko Gjuriqit i ndalohet hyrja në Kosovë

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka refuzuar kërkesën e Marko Gjuriqit për të hyrë në Kosovë. Sipas burimeve, Gjuriq ka kërkuar leje nga MPJ për të hyrë nesër në Kosovë. Deri tek vendimi i Ministrisë së Jashtme ka ardhur pas informacioneve se Gjuriq së bashku me disa zyrtarë të tjerë të kanë pasur në plan që nesër në …

Lexo më shumë »

Rusët dhe serbët gati për t’i hapur tri pompa në veri të Kosovës, reagon Tahiri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka bërë me dije se Ministria për Dialog ka njoftuar zyrtarisht Bashkimin Evropian në lidhje me përpjekjet për veprimtari ilegale në Kosovë të një kompanie nga Serbia e cila merret me shitjen e derivateve të naftës dhe e cila ka përgatitur për të hapur tri pika të shitjes në Kosovë gjegjësisht në komunën e Mitrovicës …

Lexo më shumë »

Në Kosovë, forcat serbe vranë 1392 fëmijë

Në luftën e fundit në Kosovë, forcat ushtarake, policore dhe paramilitare kanë vrarë rreth 11 840 persona. Në mesin e tyre, 1 mijë e 392 janë fëmijë, ndërkaq edhe më i dhimbshëm është fakti se nga ta 296 kanë qenë nën moshën 15 vjeçare Këto shifra kanë dalë nga historiani kosovar Jusuf Osmani i cili për vite të tera pas …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co