Ballina / Kosova / Lokale (faqja 79)

Lokale

Mitrovicë, integrohen edhe 378 policisë të “Civilna Zashtita”

Sot në Zyrën Administrative në veri të Mitrovicës kanë nënshkruar sot kontratat e punës me institucionet kosovare 378 pjesëtarë të mbetur të të ashtuquajturës “Civilna Zashtita”. Këtë lajm e ka bërë të ditur edhe drejtoresha e Administratës në komunën e Mitrovicës Veriore, Adriana Hoxhiq. “Këtu janë edhe përfaqësuesit e Ministrive përkatëse dhe ne po ndihmojmë në logjistikë, nëse ka nevojë …

Lexo më shumë »

Arrestohet 20 vjeçarja nga Mitrovica e dyshuar për terrorizëm

Është arrestuar sot rreth orës 14:00 në pikën Bërnjak afër Zubin Potokut boshnjakja Elma Gjushinca rreth 20 vjeçare nga veriu i Mitrovicës. Duke ju referuar disa burimeve të Kosovapress, e arrestuara tani ndodhet në stacionin policor në jug të Mitrovicës dhe po merret në pyetje nga njësiti i inteligjencës së Kosovës. E arrestuara Elma Gjushinca dyshohet për terrorizëm, madje ajo …

Lexo më shumë »

Vjen në Prishtinë deklarata e pavarësisë së Shqipërisë (foto)

Është vendosur sot pllaka e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, para shtatores së Ismail Qemaili në Prishtinë. Të rinjtë e Partisë Demokratike, kanë qenë ata të cilët e kanë bërë vendosjen e kësaj pllake. Andin Hoti, djali i veprimtarit, Ukshin Hoti, dhe i cili është zëvendëskryetar i rinisë së PDK-së, ka thënë se qëllimi i kësaj pllakate është që të …

Lexo më shumë »

Theret me thikë një person në Mitrovicë

Dje është therur me thikë nga dy persona të panjohur një mashkull në rrugën “Konstantin Kristoforidhi” në Mitrovicë. Viktima ka kërkuar tretman mjekësorë, pastaj ai është liruar në shtëpi, thuhet në raportin e Policisë rajonale në Mitrovicë. Rasti ende është në hetim, prandaj ende nuk është raportuar për të arrestuar. /klankosova.tv/

Lexo më shumë »

Në Prevallë të Kosovës, rrufeja vret 25 dele

Mbrëmë në Prevallë kanë vdekur më së paku 25 dele pasi janë goditur nga rrufeja teksa ishin duke kullosë. Hetuesit dhe një veterinarë kanë shkuar për të parë nga afër ngjarjen. Ambienti malor dhe errësira kanë penguar hetimet, por hetimet do të vazhdojnë edhe sot në mënyrë që të kuptohen rrethanat e rastit./koha.net/

Lexo më shumë »

Sot mblidhet Kuvendi, interpelanca e Thaçit shtyhet

Në mbledhjen e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës, pas kohës për Deklarime jashtë rendit të ditës dhe Pyetjeve parlamentare, është dashur të zhvillohet interpelanca e ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për përgjegjësinë lidhur me procesin e demarkacionit të kufirit në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, por me kërkesën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co