Ballina / Kosova / Lokale (faqja 20)

Lokale

Plagoset rëndë një 15 vjeçar në qendër të Prishtinës

Një djalosh i moshës 15 vjeçare ka mbetur i plagosur nga disa të shtëna me armë zjarri. Lajmin e ka konfirmuar Flora Ahmeti, nga policia rajonale e Prishtinës. “Një person është i plagosur sot rreth orës 14:00 në Prishtinë. Rasti ka ndodhur tek vendi i quajtur “Xhamia e Qarshishisë. Personi është 15 vjeç”, ka thënë ajo. Ahmeti potencoi se policia …

Lexo më shumë »

Djali me probleme mendore dëmton shtëpinë e tij, më pas sulmon policin

Policia e Kosovës, të dielën rreth orës 14:30, ka pranuar një informatë nga ankuesi, shqiptar i Kosovës, se djali i tij (besohet me probleme mendore), ishte mbyllur në njërën nga dhomat e shtëpisë dhe kishte filluar t’i thyej orenditë. Njësitet policore nga stacioni i Gjilanit, me urgjencë kanë dal në vendin e ngjarjes, kanë bërë përpjekje që përmes komunikimit ta …

Lexo më shumë »

Drenasin e presin zgjedhjet e jashtëzakonshme

Nexhat Demaku ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryetari të Drenasit, një ditë pasi Gjykata e Apelit ia vërtetoi dënimin me tre vjet burgim në rastin “Drenica 2”.  Dorëheqja e tij e çon Komunën e Drenasit në zgjedhje të jashtëzakonshme një vit para se të skadonte mandati ligjor. Me Ligjin për vetëqeverisje lokale, zgjedhjet duhet të shpallen nga presidenti i …

Lexo më shumë »

Në Podujevë u përurua ura e re mbi lumin Llap

Me një solemnitet të organizuar sot në Podujevë, në praninë e shumë qytetarëve, zyrtarëve qeveritarë dhe komunalë, kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu, me bashkëpunëtorë ka bërë përurimin solemn të urës së re të ndërtuar mbi lumin Llap te Parku i Qytetit. Realizimin e këtij projekti, kryetari Veliu e ka vlerësuar shumë të rëndësishëm për qytetarët e Podujevës. “Me …

Lexo më shumë »

Sot në Gjakova flitet kundër korrupsionit

Komuna e Gjakovës do të organizojë debatin e dytë publik para qytetarëve dhe shoqërisë civile rreth zbatimit të masave kundër korrupsionit në komunë. Debati publik me qytetarë parashihet me Planin për Integritet, hartuar dhe miratuar nga Komuna e Gjakovës në shkurt të vitit 2015. Sipas një njoftimi të UNDP-së, plani i Integritetit përmban masat për rritjen e transparencës dhe minimizimin …

Lexo më shumë »

Edi Rama sot në Prizren

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar ditë më parë se sot do të drekojë në Prizren me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Ai ka deklaruar se askush nuk ka ndonjë aspiratë për ndryshimin e kufijve me Shqipërinë, përkundrazi synojnë hapjen e kufijve sipas standardeve evropiane. Thaçi në punimet e seminarit të 93-të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në …

Lexo më shumë »

Banorët bllokojnë magjistralen Pejë-Prishtinë

Banorët e fshatit Vragoli të komunës së Fushë-Kosovës, e kanë bllokuar autostradën Prishtinë-Pejë, me ç’rast është shkaktuar kolonë e gjatë. Bllokimi i kësaj rrugë është bërë në shenjë proteste pas vdekjes së një vajze në aksident, dy ditë më parë. Dy ditë më parë në Vragoli humbi jetën një këmbësore e cila u godit nga një veturë, nga e cila …

Lexo më shumë »

Universiteti i Prizrenit planifikon t’i shpenzojë 3 mijë e 200 euro për 4 telefona (Dokument)

Universiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti” ka vendosur ta shpenzojë një shumë të konsiderueshme për teknologji të fundit të telefonave. Bëhet fjalë për hiç më pak se 3 mijë e 200 euro që ka planifikuar ky institucion t’i shpenzojë për 4 telefona të mençur. Tenderi ishte anuluar më 15 tetor të këtij muaji, mirëpo është rishpallur sërish tenderi. 4 telefona, që …

Lexo më shumë »

Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë e nis “hareshëm” vitin, paguan 700 euro për DJ

Universitetet Publike nëpër Kosovë shpesh përballen edhe me mungesë letra, që është elementare për funksionimin e një institucioni. Mirëpo Universiteti Publik i Pejës vitin e ri akademik e ka nisur më ndryshe se universitetet tjera. Fillimi i vitit të ri akademik ‘mund të mos niste’ në këtë institucion publik pa një DJ që ta bënte atmosferë. Universiteti “Haxhi Zeka” në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co