Ballina / Kosova / Lokale

Lokale

ATK mbyll 15 lokale të lojërave të fatit

Drejtoria e Lojërave të Fatit në Administratën Tatimore të Kosovës, ka zhvilluar sot aksion tek subjektet të cilat ushtrojnë veprimtari të lojërave të fatit. Nga aksioni i cili ka nisur nga ora 11:00 në qytetin e Prishtinës dhe të Fushë Kosovës, janë evidentuar disa parregullsi të cilat nuk janë në përputhshmëri me ligjin për lojërat e fatit. Sipas informacioneve që …

Lexo më shumë »

Vdes një person në Pallatin e Drejtësisë

Një person ka vdekur dje në ambientet e Pallatit të Drejtësisë. Sipas zyrtares për informim të Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashit, personi që ka vdekur në Pallatin e Drejtësisë ka qenë palë në procedurë në një çështje civile. Gashi ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur në Departamentin e Përgjithshëm – Divizioni për Çështje Civile. Sipas saj, personi që ka …

Lexo më shumë »

Lladrovci pezullon katër zyrtarë komunal të Drenasit

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka pezulluar nga detyra 4 zyrtarë komunal- shërbyes civilë.  Në një komunikatë dërguar për media thuhet se Kryetari Lladrovci mori një vendim të tillë për shkak se ndaj katër zyrtarëve komunal, iu është ngritur aktakuzë. Më tutje thuhet se Kryetari i Drenasit Ramiz Lladrovci, këtë veprim e ka bërë duke u bazuar në …

Lexo më shumë »

Kuvendi miratoi Rezolutën për rrënimin e murit në veri të Mitrovicës (Dokument)

Kuvendi i Kosovës me 74 vota për dhe dy abstenime miratoi rezultatin lidhur me ndërtimin e ilegal të murit në veri të Mitrovicës. Nga projekt rezolutë me dakrodim të të gjitha grupeve parlamentare të LDK, PDK, Nisma dhe VV, janë hequr dy kërkesa që janë paraqitur në projekt rezolutën javën e kaluar, e që  ishin kërkesa që kryeministri të bëjë …

Lexo më shumë »

Tahiri inauguron objektin e Qeverisë në veri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, sot ka inauguruar objektin e Qeverisë së Kosovës në komunën veriore të Mitrovicës. Ky proces shënon shtrirjen dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës edhe në pjesën veriore të vendit, në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe si rezultat i Marrëveshjes së Brukselit. Me këtë rast Tahiri deklaroi se pas një periudhe …

Lexo më shumë »

Rakiq: Nëse Prishtina dhe Brukseli nuk e bëjnë, ne do ta formojmë Asociacionin

Nëse Prishtina dhe Brukseli së shpejti nuk zbatojnë atë që është paraparë dhe rënë dakord me marrëveshjen e Brukselit për formimin e Asociacionit të komunave serbe atëherë përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova, vet do ta formojnë AKS-në. Kështu ka deklaruar sot kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq. Ai në një deklaratë për “Tanjug” tha se kryetarët e komunave me shumicë …

Lexo më shumë »

Vdes një i burgosur në Dubravë

Në Spitalin e Burgut të Dubravës ka vdekur njëri nga të burgosurit që ishte duke e vuajtur dënimin në këtë qendër. Lajmin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh. “Viktima ka ndërruar jetë në Spitalin e Burgut të Dubravës derisa ishte duke vuajtur dënimin, vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor”, thuhet në raport. Njoftohet …

Lexo më shumë »

Identifikohen mbi 400 vetura të dyshuara për shmangje doganore

Njësia e Auto-krimeve, në kuadër të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Mitrovicë, gjatë vitit 2016 ka identifikuar mbi 400 vetura, me dokumentacion jopërkatës. Sipas policisë rajonale të Mitrovicës, identifikimi i këtyre veturave është bërë në lokacione të ndryshme, përfshirë kompani biznesi, auto sallone, auto pjesë dhe vetura personale, të gjitha këto në zonën e përgjegjësisë së Drejtorisë Rajonale të Policisë …

Lexo më shumë »

KQZ: Rezultatet e para mund të vijnë rreth orës 22

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti konferencën e radhës lidhur raundin e dytë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar komune në Drenas (Gllogoc). Sipas kryetares së KQZ-së, Valdete Daka, deri në orën 15:00 kanë votuar gjithsejtë 15,610 votues apo në përqindje 29,69 % nga 52 mijë e 569 votues sa përmban Lista Përfundimtare e Votuesve. Deri në të njëjtën kohë në …

Lexo më shumë »

Fillon heshtja zgjedhore për kryetar të Drenasit

Pas pesë ditë fushatë, e cila është zhvilluar kryesisht “në oda”, në këto çaste ka filluar heshtja zgjedhore për kryetar të Drenasit, ku në balotazh garojnë dy kandidatë, nga PDK dhe Nisma. Sipas ligjeve të Republikës së Kosovës, heshtja zgjedhore fillon një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve dhe heshtja hynë në fuqi në ora 24:00. Në heshtjen zgjedhore ndalohet çdo …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co