Ballina / Kosova / Kultura

Kultura

Policia e Kosovës e gatshme të mbrojë trashëgiminë kulturore

Më shumë se 50 zyrtarë të policisë u mblodhën në Prizren këtë javë për të marrë pjesë në një trajnim tre-ditor mbi mbrojtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore, në kuadër të projektit “Ndërtimi i Besimit Përmes Mbrojtjes Kulturore” të financuar nga Bashkimi Evropian në Kosovë dhe implementuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP). Njësiti i Policisë së …

Lexo më shumë »

Ish-ministrat e Kulturës dënohen me nga 1 vit burgim me kusht

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit që ta kthej në rigjykim rastin e dy ish-ministrave të Kulturës, Astrit Haraçija e Valton Beqiri, Gjykata Themelore e Prishtinës ka marrë vendim që ish-ministrat e Kulturës Astrit Haraçija dhe Valon Beqiri t’i dënojë me 1 vit burgim më kusht. Përveç Haraçisë dhe Beqirit, gjykata i ka shpallur fajtor edhe dy të akuzuarit e …

Lexo më shumë »

Mungesë arti apo mungesë buxheti

Teatri Kombëtar i Kosovës, për vite me radhë ka qenë tempull i artdashësve dhe kulturës, e cila nga Kosova ka pasur jehonë në shumë vende të zhvilluara të botës. Në dërrasat e tij kanë shkelur për vite me radhë shumë prej emrave që bënë historinë e lojës para publikut, duke nisur e përfunduar karrierën në të. Megjithatë, sidomos në vitet …

Lexo më shumë »

Ministria do të investojë afër 340 mijë euro për Qendrën Kulturore Boshnjake

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, dhe sekretari i përhershëm i Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Veton Firzi, kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për mbështetjen financiare të ndërtimit të Qendrës Kulturore Boshnjake në Prizren. Sipas dokumentit të nënshkruar ujdia do të zbatohet gjatë vitit 2017, me ç’rast MKRS-ja ka marrë përsipër investimin e 337 mijë eurove në këtë …

Lexo më shumë »

Publikohet raporti i obduksionit të Astrit Deharit

Publikohet raporti i obduksionit të Astrit Deharit Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi ka marr raportin për obduksionin e Astrit Deharit. Ai ka thënë se Dehari ka vdekur nga asfiksia me mjet të fortë. “Ne kemi marrë raportin e Astrit Deharit, raport ky që thotë se ai ka vdekur nga asfiksia me mjet të fortë. Ne jemi duke analizuar këtë …

Lexo më shumë »

Në Kuvend u hap ekspozita “Kristalet e Trepçës”

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, sot, në hollin e Kuvendit, bëri hapjen e ekspozitës “Kristalet e Trepçës”, në të cilën janë ekspozuar minerale të ndryshëm të nxjerrë nga nëntoka e Kosovës. Në ceremoni morën pjesë edhe studentë të Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë. Ditën e sotme, kryetari Veseli e konsideroi të jashtëzakonshme. Ai tha se tani të gjithë ndihen të lehtësuar, …

Lexo më shumë »

Më shumë shikues në Teatrin e Fëmijëve sesa në Teatrin Kombëtar

Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës në Teatrin Kombëtar numri i shikuesve ishte 10 mijë e 378. ASK ka publikuar të dhënat për vitin e kaluar lidhur me aktivitetet e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe qendrës kulturore për fëmijë. Po sipas këtyre të dhënave, vjet numri i shfaqjeve të realizuara në Teatrin e …

Lexo më shumë »

Bajrami dhe Shala nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për digjitalizimin e BKK-së

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve dhe Kujtim Shala, nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi për digjitalizimin e tërë dokumenteve në letër (libra, dorëshkrime, gazeta, revista, manualë, doracakë etj.), të cilat janë pjesë e kulturës dhe e dijes në Kosovë, të sistemuara në sirtarët, përkatësisht në arkivat e Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”. …

Lexo më shumë »

National Geographic cilëson Kosovën ndër vendet me bukuritë më të rralla natyrore në rajon

National Geographic këto ditë ka realizuar një reportazh kushtuar bukurive natyrore të Kosovës, Bullgarisë dhe Maqedonisë, ku shpalosen në detaje bukuritë e maleve të pashkelura, tradita e pasur kulturore si dhe historia interesante gjeopolitike e vendit. Kjo treshe është shndërruar si një lidhje e aventurave sportive në pjesën juglindore të Evropës. Por është interesant fakti se si Kosova në reportazh cilësohet …

Lexo më shumë »

Thaçi dekoron 13 personalitete të kulturës e shkencës nga Shqipëria

Presidenti Hashim Thaçi gjatë vizitës së sotme në Tiranë, do të dekorojë 13 personalitete shqiptare nga fusha e kulturës dhe shkencës për rolin e tyre të veçantë në shërbim të lirisë dhe shtetndërtimit të Kosovës. Në kuadër të agjendës zyrtare, Thaçi rreth orës 14:00 do ta vizitojë familjen e shkrimtarit Dritëro Agolli. Sipas njoftimit të Ambasadës së Kosovës në Tiranë, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co