Ballina / Kosova / Ekonomi (faqja 5)

Ekonomi

Projektligji për Obiliqin shkon në Kuvend

Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit, është miratuar Projektligji për Obiliqin. Ky komision është i fundit nga katër komisionet e përhershme që ka miratuar këtë projektligj. Pas përfundimit të votimit nga ky komision, projektligji është rikthyer në Komisionin për Bujqësi, dhe i njëjti është proceduar për votim në …

Lexo më shumë »

Kelmendi: Përmirësimi i mjedisit afarist prioritet i Qeverisë së Kosovës

Zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi, mori pjesë në takimin koordinues të Task Forcës me grupet punuese për reformat që ndërlidhen me raportin e Bankës Botërore për të bërit biznes, të organizuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë. Kelmendi theksoi se përmirësimi i mjedisit afarist ka qenë dhe mbetet prioritet i vazhdueshëm i Qeverisë. Në këtë takim, ku ishte e pranishme edhe ministrja …

Lexo më shumë »

Shtyhet diskutimi i buxhetit në Komisionin për buxhet dhe financa

Edhe sot është shtyrë debati për Projektligjin e buxhetit 2017 në Komisionin për Buxhet e Financa të Kuvendit të Kosovës. Kryetari i Komisionit, Naser Osmani, tha se shtyrja bëhet deri sa partneri i koalicionit ta artikulojë kërkesën edhe ta sjellë të shkruar lidhur. Në mbledhje ka munguar Safete Hadërgjonaj, anëtare e Komisionit nga radhët e PDK-së. Opozita e ka braktisur …

Lexo më shumë »

Prokuroria nis hetime për parregullsi në tenderin 20-milionësh të KEK-ut

Hetuesit e Prokurorisë Speciale të Kosovës kanë filluar hetimet për tenderin 20-milionësh të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), për riparimin e shiritave magjistralë të qymyrit “TC Kosova B”, nën dyshimin se ka pasur parregullsi gjatë procedurave tenderuese. KEK-u ende nuk e ka nënshkruar kontratën me konsorciumin boshnjak “ELCOM dhe ALTA”, të cilën e ka rekomanduar për kontratë, edhe pse ka …

Lexo më shumë »

Lutfi Haziri: Rruga Gjilan-Bujanoc po bëhet sipas standardeve evropiane

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me bashkëpunëtorë, ka vizituar sot punimet në asfaltimin e fazës së parë të rrugës hyrëse dhe dalëse Gjilan-Bujanoc, për të cilën tha se po bëhet sipas standardeve evropiane. “Është projekti kryesor i hyrje-daljes Gjilan-Bujanoc. Jemi në fazën finale të realizimit të punimeve të lotit të parë, e cila kap vlerën më të madhe …

Lexo më shumë »

Businessinsider rendit Kosovën në top 17 vendet e botës për lehtësi të të bërit biznes

Të bërit biznes nuk është e lehtë dhe pa stres. Mirëpo, ka vende në botë që jua lehtësojnë biznesin për shkak se kanë më pak kufizime se vendet tjera. Në këtë renditje, Kosova është e 13 derisa vendi i parë për të bërë biznes më së lehti është Zelanda e Re. Kriteret për këtë renditje bazohen në një raport të …

Lexo më shumë »

Veseli: Në Drenas do të bëhet edhe një Park Biznesi me investitorë të huaj

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga kandidati për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, sot kanë vizituar Parkun e Biznesit në këtë komunë. Me këtë rast, kryetari Veseli tha se shumë shpejt përballë Parkut të Biznesit, do të nisë ndërtimi edhe i një parku të ri, ku pritet të investojnë investitorë të mëdhenj nga …

Lexo më shumë »

Ministria do të investojë afër 340 mijë euro për Qendrën Kulturore Boshnjake

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, dhe sekretari i përhershëm i Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Veton Firzi, kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për mbështetjen financiare të ndërtimit të Qendrës Kulturore Boshnjake në Prizren. Sipas dokumentit të nënshkruar ujdia do të zbatohet gjatë vitit 2017, me ç’rast MKRS-ja ka marrë përsipër investimin e 337 mijë eurove në këtë …

Lexo më shumë »

Ligji për veteranët rrezikon 100 milionë euro të marrëveshjes në mes FMN-së dhe Qeverisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar i ka vënë kushtin kryesor Qeverisë Së Kosovës që të gjejë një zgjidhje sa më të shpejtë të pagesës për veteranët e luftës, ndryshe Kosova mund të rrezikon shumën 100 milionë euro. Kjo shumë është parapa nga marrëveshje Stand By në mes FMN-së dhe Qeverisë së Kosovës. Udhëheqësi i Misionit të FMN-së Jacques Miniane ka bërë të …

Lexo më shumë »

GAP: Rritja e TVSH-së, pasuroi buxhetin – varfëroi xhepin e qytetarëve

Reduktimi i shkallës së TVSH-së në disa produkte ka ndikuar negativisht në të hyrat buxhetore, mirëpo aplikimi i TVSH në barna dhe rritja e importit në këto produkte e ka kompensuar këtë humbje. Këto të dhëna janë bërë të ditura sot nga Instituti GAP, i cili mbajti konferencën “Efektet e Ligjit për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar” Me këtë rast …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co