Ballina / Kosova / Ekonomi (faqja 42)

Ekonomi

Kosova përfaqësohet kënaqshëm me bujqësinë në Berlin

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi në llogarinë e tij në rrjetin Facebook ka shprehur gëzimin e tij me prezantimin e Kosovës në ‘International Green Ëeek’, që është duke u mbajtur në Berlin. Ministri Krasniqi ka shkruar se qysh në ditën e parë shumë vizitorë janë interesuar për 12 kompanitë kosovare që po prezantohen aty. “Një prezantim …

Lexo më shumë »

Kosova e Serbia nënshkruajnë marrëveshje ekonomike

Oda ekonomike e Kosovës dhe ajo e Serbisë, kanë nënshkruar në Beograd një marrëveshje ekonomike. Pas kësaj marrëveshje, sot ka nisur Forumi afarist i nivelit të lartë në mes të këtyre odave. Në këtë takim janë duke marrë pjesë ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Blerand Stavileci, Zhelko Sertiq ministër i Ekonomisë së Serbisë, Marko Gjuriq – shef i zyrës …

Lexo më shumë »

Kosova përuron linjën  interkonektive me Shqipërinë

Është inauguruar sot linja interkonektuese 400 kilovat deri në kufirin me Shqipërinë duke u cilësuar kështu nga Qeveria e Kosovës si projekt me shumë rëndësi për zhvillimin ekonomik të vendit. Kryeministri Isa Mustafa, ka thënë se ka rëndësi  ofrimi i shërbimeve energjetike si faktor shumë i rëndësishëm për përparimin e shteteve. Ndërsa, ministri i Zhvillimit Ekonomik,Blerand Stavileci,  linjën intekonjektuse me …

Lexo më shumë »

Raporti i BB: Kosova dhe Maqedonia shënojnë rritje në të bërit biznes

Në prezantimin e raportit të fundit të Bankës Botërore për “Të bërit biznes” , shteti i Kosovës renditet e 66-të. Në raport thuhet se Kosova ka shënuar përparim krahasuar me vitin paraprak. Kurse, prej vendeve të rajonit Maqedonia është e 12-ta, Kroacia e 40-ta, Mali i Zi radhitet në vendin e 46, Serbia është e 59-ta, ndërsa Bosnjë Hercegovina e …

Lexo më shumë »

Thaçi: Nesër hapet segmenti i autostradës “Arbën Xhaferi”

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i punëve të jashtme, Hashim Thaçi, përmes rrjetit social Facebook, ka shkruar se nesër do të hapet segmenti i parë i autostradës “Arbën Xhaferi” që lidh Prishtinën dhe Shkupin. Thaçi ka shkruar se Kosova është duke u bërë nyje infrastrukturore më moderne në rajon. “Nesër do ta lansojmë segmentin e parë të autostradës ‘Arbën Xhaferi’ …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co