Ballina / Kosova / Ekonomi (faqja 30)

Ekonomi

Bajrami: Negociatat e drejtpërdrejta me Qeverinë, do të sjellin vetëm investitorët serioz

Ministrja e Tregtisë, Hykmete Bajrami ka deklaruar se nëse dështon projekti i Brezovicës, janë kompani të tjera rajonale dhe botërore që kanë kuptuar për Brezovicën dhe do të jenë të interesuara për këtë projekt. Ajo tha se nëse projekti nuk ndodhë, me krijimin e një baze ligjore, ky projekt shumë shpejt është i implementueshëm. Bajrami gjatë emisionit “Click” në TV …

Lexo më shumë »

Kompanitë koreane së shpejti në Kosovë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ndodhet në një vizitë zyrtare në Korenë Jugore, ku po zhvillon takime me zyrtarë të institucioneve dhe përfaqësues të kompanive të ndryshme, e veçanërisht ato të sektorit të energjisë dhe teknologjisë informative. Vizita realizohet në organizim të Bankës Botërore, e cila është një nga përkrahësit më të mëdhenj të këtyre dy sektorëve në Kosovë. …

Lexo më shumë »

Prezantohet një kulturë më ndryshe e ndërtimit me dru

Kompania italiane Federlengorredo ka prezantuar në Kosovë projekte të cilat kanë për qëllim të sjellin një kulturë më ndryshe në ndërtimet me drunj. Roberto Migotto nga kompania Federlengoarredo, është shprehur se gjendjet në Kosovës për të sensibilizuar zgjerimin e botës së drurit  sa vijnë e rriten më shumë. Ai në Kosovë ka mbajtur edhe një prezantim me kompanitë e ndryshme …

Lexo më shumë »

Fillon panairi i punësimit priten 900 vende të lira pune

Sot në ora 09:00 në Hotel Emerald fillon panairi i punësimit i cili do të mbahet nga Kompanitë e Kosovës, Gjermanisë, Zvicrës dhe Austrisë e për të cilin janë paralajmëruar mbi 900 vende të lira pune. Institucionet qendrore e lokale të Kosovës prezantuan dje projektet konkrete të investimeve para më shumë se 100 investitorëve nga shtetet gjermanfolëse dhe mbi 100 bizneseve …

Lexo më shumë »

600-700 milionë euro hyn çdo vit nga diaspora në Kosovë

Në konferencën e titulluar “Diaspora-investimet dhe punësimi” që po zhvillohet në Prishtinë, po diskutohet për rëndësinë e diasporës dhe kontributin e tyre në zhvillimin ekonomik të shtetit. Në konferëncë bëhet e ditur se Kosova çdo vit pranon 600-700 milionë euro nga diaspora. Aty u diskutua edhe për ndihmën e shetit gjerman në punësimin e të rinjëve kosovarë, si dhe avancimin …

Lexo më shumë »

Shteti favorizon biznesmenin nga Buroja

Biznesmeni Avni Kastrati, nga Buroja e Skenderajt, ka fituar tender në vlerë prej 9 milionë eurosh nga Agjencia Qendrore e Prokurimit (AQP), pavarësisht se ishte për rreth 1 milion euro më i shtrenjtë se kompanitë tjera. Kompania “Ada Group”, pronë e biznesmenit Avni Kastrati, nga Buroja e Skenderajt, ka fituar tender në vlerë prej rreth 9 milionë eurosh, pavarësisht se …

Lexo më shumë »

“Limak” pritet të bëhet pjesë e projektit “Brezovica”

E marta është data e fundit kur konsorciumi francez “MDP Consulting – Compagnie des Alpes” duhet të sigurojë 163 milionë euro për fazën e parë të investimeve në resortin e Brezovicës. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) disa herë e ka shtyrë afatin për t’i dhënë mundësi konsorciumit që të përmbushë kushtet e kontratës. Burime të “Kohës Ditore” kanë thënë se …

Lexo më shumë »

Mustafa: Viti 2016 ka filluar mbarë, presim rritje të lartë të ekonomisë

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se vitin e parë të qeverisjes së tij është arritur rritje e ekonomisë prej 4%. “Në vitin e parë të qeverisjes arritëm të shënojmë normë reale të rritjes së ekonomisë prej 4%. Këto të dhëna janë preliminare dhe mund të pësojnë ndryshime të vogla, por e rëndësishme është se kemi tejkaluar mesataren e …

Lexo më shumë »

Ligji dhe strategjia për Trepçën shumë shpejt në Kuvend

Qeveria e Kosovës shumë shpejt do ta procedoj në Kuvendin e Kosovës, strategjinë dhe projektligjin për gjigantin metalurgjik Trepça. Në hartimin e ligjit dhe strategjisë janë duke punuar Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Kuvendi, përkatësisht Komisioni për Zhvillim Ekonomik dhe Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP). Këtë e ka bërë të ditur, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci. Sipas tij, ekzekutivit po …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co