Ballina / Kosova / Ekonomi (faqja 3)

Ekonomi

Në Kosovë prinë industria përpunuese

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Rezultatet e Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve për vitin referues 2015. Ky publikim me të dhënat që ofron, synon të paraqesë disa nga treguesit ekonomikë sipas strukturës së veprimtarive ekonomike. Sipas rezultateve të dala në këtë publikim, rezulton se sipas sektorëve ekonomikë numri më i madh i ndërmarrjeve i takon: tregtisë me 16 …

Lexo më shumë »

Dogana bëri histori, gati mblodhi 1 miliard euro

Dogana e Kosovës, ka arritur që të mbledh më shumë mjete në krahasim me planin që e kishte si synim. Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka bërë me dije se për herë të parë presin që të kalojnë shifrën prej 1 miliard eurove të hyra. “Që nga themelimi nuk kemi mbledhur këtë shumë që po arrijmë këtë vit”, …

Lexo më shumë »

Ministria e Shëndetësisë blen dorëza 53 centë në vend se 2 centë

Ministria e Shëndetësisë ka disa muaj që po i furnizon institucionet shëndetësore me dorëza sterile në vend të atyre për një përdorim. Dallimi në çmim është i madh. Përderisa dorëzat për një përdorim kushtojnë 0.02 centë, dorëzat sterile kushtojë 0.53 centë. Brenda një viti në sistemin publik spitalor të Kosovës shpenzohen rreth 4 milionë palë dorëza që blihen me çmim …

Lexo më shumë »

Miratohet Marrëveshja Financiare për IPA 2015

Me 81 vota pro, Kuvendi miratoi Ligjin për Marrëveshjen Financiare për IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, për të cilën kërkohen 80 vota. Kuvendi në seancën e sotme miratoi Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për procedurën përmbarimore, Projektligjin për kontrollin e brendshëm të financave publike, Projektligjin për Inspektoratin Shëndetësor. Po ashtu, u miratua në parim Projektligji për …

Lexo më shumë »

PDK: Komuna e Prishtinës mbi një milion euro për punëtorë që janë me kontratë mbi vepër

Asamblisti i Partisë Demokratike të Kosovës në Kuvendin komunal të Prishtinës, Muhamet Selmani, ka thënë se ekzekutivi i Komunës së Prishtinës ka dështuar në shpenzimit e buxhetit për këtë 9 mujor. Sipas tij nga Investimet kapitale nga 33.95 milion të planifikuara ekzekutivi ka shpenzuar 11.37 milion euro apo vetëm 35 % te planit. Po ashtu, ai tha se komuna ka planifikuar …

Lexo më shumë »

Prodhimet serbe, ende më të importuarat

Të dhënat e Agjencisë të Statistikave të Kosovës tregojnë se Serbia vazhdon të jetë importuesi kryesor në Kosovë. Kjo agjenci ka publikuar të martën statistikat e tregtisë së jashtme për muajin tetor të këtij viti, ku del se përqindja më e madhe e importit në Kosovë është nga Serbia, me 14 për qind, Gjermania 12 për qind, Italia 7.2 për …

Lexo më shumë »

Policia e Kosovës kërkon buxhet shtesë për helikopterë, uniforma e çizme

Policia e Kosovës, është shprehur e pakënaqur me ndarjen e buxhetit për këtë institucion. Për shkak se shumë kërkesa financiare nuk janë marrë parasysh nga Ministria e Financave. Këto pa kënaqësi i kanë paraqitur sot Hamdi Hyseni, drejtor financiar në Polici, para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Kërkesat …

Lexo më shumë »

Viets: Sundimi ligjit, garanci për rrugën evropiane të Kosovës

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu priti në takim ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets me të cilën bisedoi lidhur me bashkëpunimin ekonomik në mes ty vendeve. Në takim u theksua rëndësia e vazhdimit dhe thellimit të bashkëpunimit në mes të dy vendeve në të gjitha lëmenjtë duke pas parasysh se Gjermania është vend shumë i zhvilluar ekonomiko dhe …

Lexo më shumë »

Kuvendi të mërkurën diskuton projektligjin për Obiliqin

Kuvendi i Kosovës nesër ( e mërkurë) do të mbajë seancën e rregullt plenare. Në këtë seancë e cila do të nisë nga ora 10:00, në rend dite do të jetë edhe Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për zonën e rrezikuar mjedisore të Obiliqit dhe rrethit të tij./lajmi/ Rendi i ditës  Koha për deklarime jashtë rendit të ditës, Koha për pyetje …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co