Ballina / Kosova / Ekonomi (faqja 20)

Ekonomi

Ndahen certifikatat për praktikantët në Ministrinë e Financave

Në Ministrinë e Financave u mbajt ceremonia e ndarjes së certifikatave për punën praktike të grupit të parë të studentëve të Universitetit të Prishtinë “Hasan Prishtina” Në ceremoninë e ndarjes së certifikatave morën pjesë ministri i Financave Avdullah Hoti, prorektori i UP-së “Hasan Prishtina” Naser Sahiti, dhe Dekani i Fakultetit Ekonomik të UP-së But Dedaj. Ministri i Financave Avdullah Hoti, …

Lexo më shumë »

”Kosova ka shënuar rritje ekonomike solide”

Konkluzioni i takimit ndërmjet Mustafës dhe menaxherit të Bankës botërore në Kosovë, ishte se Kosova ka shënuar rritje solide ekonomike Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim menaxherin e Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli. Gjatë takimit, u bisedua për progresin që është arritur në Kosovë si dhe për projektet e përbashkëta për rritje të qëndrueshme ekonomike dhe hapjen e …

Lexo më shumë »

Shuhen 130 biznese, regjistrohen 340 të reja brenda 6 muajsh

Të dhënat e Qendrës Komunale për Regjistrimin e Bizneseve në Prizren tregojnë se në periudhën kohore janar – 15 qershor 2016 në këtë komunë janë shuar 130 biznese.  Por, nga ana tjetër, në këtë qendër janë regjistruar afro 340 biznese të reja. E në 230 raste janë bërë ndryshime në biznese. Por për autoritetet lokale sfidues mbetet arkëtimi i taksave …

Lexo më shumë »

Panairi i “Grave në Biznes” hapet në Prishtinë

Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), në kuadër të aktiviteteve për përkrahjen e grave ndërmarrëse në Kosovë në bashkëpunim me OJQ “Gratë në Biznes” organizon Panairin “Gratë në Biznes 2016”. Panairi synon promovimin e veprimtarisë ndërmarrëse te gratë e të gjitha komuniteteve, integrimin e tyre ne shoqëri si dhe inkurajimin e grave tjera për t’u futur …

Lexo më shumë »

BERZH-i nënshkruan ujdi me dy banka në Kosovë

Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka pritur në takim presidentin e Bankës Evropiane për Ndërtim dhe Zhvillim, Suma Chakrabarti.  Pas takimit në një konferencë për media, Hoti ka thënë se BERZH-i paraqet institucion strategjik për zhvillimin e Kosovës dhe se deri më tani Kosova në këtë bankë ka një portfolio prej 201 milionë euro ku po financohen projekte në sektorin …

Lexo më shumë »

Besim Beqaj – Avdullah Hotit: Po e fut Kosovën në borxhe

Më shumë se zhvillimet politike ato ekonomike po dalin të jenë pika kryesore e mosmarrëveshjeve në mes te koalicionit qeveritar PDK-LDK. Sipas anëtarit të kryesisë së PDK-së dhe deputetit Besim Beqaj, me vendimet e marra nga Ministri i Financave Avdullah Hoti, qytetari i Kosovës gjatë vitin 2015, ka humbur miliona euro. Në “InfoBox” te RTV Dukagjini, Beqaj shpjegon edhe arsyen …

Lexo më shumë »

Një serb ndërton fabrikë në Llaushë

Në Llaushë të Skenderajt, në lagjen numër 6, e cila në Skenderaj njihet si lagjja “Aroçe”, në të cilën një dekadë para fillimit të luftës kanë jetuar romë ortodoksë, dhe romë myslimanë, por edhe shqiptarë, do të ndërtohen dy fabrika. Siç ka mësuar gazeta “Zëri”, njëra fabrikë do të prodhojë pompa të automjeteve më saktësisht “boshpompa”, ndërsa fabrika tjetër do …

Lexo më shumë »

Presidenti i BERZH-it do të vizitojë Kosovën

Presidenti i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, do të vizitojë Kosovën me 25 korrik Presidenti i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), Suma Chakrabarti, do të vizitojë javën e ardhshme Kosovën, Shqipërinë dhe Malin e Zi. Chakrabarti do të qëndrojë në Kosovë më 25 korrik. “Ai do të takohet me zyrtarë të lartë të të tria vendeve për …

Lexo më shumë »

Kosova e interesuar për thellim të bashkëpunimit ekonomik me Italinë

Kryeministri i  Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ambasadorin e ri të Republikës së Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi. Kryeministri Mustafa, falënderoi Italinë për përkrahjen që po jep në vazhdimësi për Kosovën, duke veçuar mbështetjen në proceset eurointegruese dhe zhvillimin ekonomik. Mustafa shprehu vullnetin e Qeverisë së Kosovës për thellimin e bashkëpunimit me Italinë, me theks të posaçëm në …

Lexo më shumë »

Dy alternativa për Brezovicën

Përsëritja e një prokurimi të rregullt ose dhënia ndonjë investitori që do të mundësohej me anë të Ligjit për investime strategjike janë dy alternativat që ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, i ka për Brezovicën. Ajo të martën në një konferencë për media ka thënë se Qeveria, Komiteti ndërministror, niveli qendror dhe niveli lokal i Komunës së Shtërpcës kanë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co