Ballina / Kosova / Ekonomi (faqja 10)

Ekonomi

Kushtetuesja: Kërkesa e Komisionit për Trepçën do të shqyrtohet në përputhje me Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konfirmuar se ka pranuar kërkesën e Komisionit për Legjislacion për Ligjin e Trepçës, e cila thekson se nëse përshpejtimi i këtij rasti është i pamundur, atëherë Gjykata Kushtetuese të pezullojë të gjitha efektet e ligjeve tjera dhe akteve nënligjore që ndërlidhen me Trepçën deri në përfundimin e kësaj lënde. Gjykata Kushtetuese ka thënë se kërkesa …

Lexo më shumë »

Pacolli, Hykmetes: Mos rrej!

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka shprehur mllefin e tij në lidhje me të ardhurat vjetore të banorëve në Kosovë, gjatë debatit të radhës me qytetarë në Mitrovicë. “Më vjen inati shumë që Kosova ka 3400 euro të ardhura vjetore për kokë banori. Më së paku në rajon” ka thënë Pacolli. Ndër të tjera ai ka përgënjeshtruar …

Lexo më shumë »

Kryeministria e Kosovës blen 900 euro çadra shiu! (Dokument)

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka menduar seriozisht për stafin e vet. Madje i pari i qeverisë nuk dëshiron që mbi punëtorët e tij të bie asnjë pikë shiu gjatë muajve që përkeqësohet moti. E nëse, i shihni rrugës një grup punëtorësh me çadra të njëjta, ata janë zyrtarët e shtetit që punojnë bashkë me kryeministrin Isa Mustafa. Zyra e …

Lexo më shumë »

Mustafa: MSA ka mundësuar konkurrimin e lëndës së drurit në tregun e BE-së

Industria e drurit është fushë me identitet në Kosovë. Madje, në këtë lëmi jemi treguar të suksesshëm dhe konkurrent në tregjet rajonale. Kështu ka deklaruar kryeministri i vendit, Isa Mustafa, i cili në Konventën e parë të industrisë së drurit në Kosovë, theksoi nevojën e shtrirjen së kësaj industrie edhe jashtë tregut vendor, në mënyrë që të ulet importi i …

Lexo më shumë »

Qeveria përvetëson rreth dy milionë euro nga institucionet e pavarura

Më shumë se 2.2 milionë euro u janë hequr 14 institucioneve nga kategoria paga dhe mëditje. Më të goditurat nga ky akt janë institucionet e pavarura. Në mbledhjen e së martës, Qeveria ka aprovuar kërkesën e Ministrisë së Financave për kursime në këtë kategori buxhetore. Paratë janë shpërndarë në kategori të tjera, kryesisht tek dikasteret qeveritare. Është Ministria e Arsimit …

Lexo më shumë »

Nënshkruhet kontrata për targat

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) informon publikun se Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik (OShP), ka publikuar vendimin në lidhje me aktivitetin e prokurimit “furnizim me targa për regjistrim te automjeteve”. “Paneli i OShP-së, me vendim unanim, ka vërtetuar vendimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme lidhur me aktivitetin e prokurimit ‘furnizim me targa për regjistrim të automjeteve’ dhe ka …

Lexo më shumë »

KE: Shkaku i veteranëve mashtrues, Kosova mund të humbë kreditë nga FMN

Kosova gjatë tremujorit të parë të vitit 2016 ka shënuar rritje ekonomike në vlerën e 3.8 për qind. Këto të dhëna janë paraqitur sot në publikimin e fundit të Komisionit Evropian. Sipas këtij raporti në vend janë rritur investimet private si dhe konsumi privat. Por ky komision, tërheq vërejtjen se çështja e benefiteve të veteranëve të luftës mbetet një çështje …

Lexo më shumë »

Kosovarët për nëntë muaj ‘dogjën’ 170 milionë euro

Gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në Kosovë janë importuar 2327 tonë duhan dhe vlera e tij së bashku me të gjitha taksat është rreth 170 milionë euro. Duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar shihet se sivjet janë importuar rreth 300 tonë duhan më shumë. Rreth 170 milionë euro i kanë “djegur” kosovarët gjatë …

Lexo më shumë »

“Trepça” hyn në qorrsokak

Tri njësitë thelbësore të “Trepçës” – minierat me flotacion në Stantërg, minierat me flotacion në Kizhnicë dhe Artanë dhe minierat me flotacion në Leposaviq, rrezikojnë të shkojnë në likuidim nga 2 nëntori, në rast se deri atëherë Gjykata Kushtetuese nuk e nxjerr verdiktin përkitazi me kontestin e ngritur nga deputetët e Listës Serbe ose nuk vendos për masë të jashtëzakonshme. …

Lexo më shumë »

Mustafa: Buxheti 2 miliardë, kjo është historike

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka thënë sot se sivjet në Kosovë do të ketë rritje ekonomike mbi 4 për qind. Sipas tij, kjo ka ndodhur si pasojë e punës së tyre. “Ne për herë të parë në histori, pra kjo Qeveri do ta bëjë buxhetin shtetëror 2 miliardë euro”, ka deklaruar ai. Mustafa tha këto deklarata i bëri në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co