Ballina / Kosova / Ekonomi

Ekonomi

Mbi 1 milion pliko të dorëzuara në ATK

Ka arritur në mbi 1 milion numri i plikove të dorëzuara nga qytetarët në Administratën Tatimore të Kosovës, ndërsa shuma e rimbursuar deri më tani është 15.5 milion euro. Fushata e rimbursimit të qytetarëve nga kuponët fiskal pati nisur në muajin prill të viti 2015.ATK rikujton se aplikimi për rimbursim të mjeteve nga grumbullimi i kuponëve fiskal për TM4/2016, ka …

Lexo më shumë »

BB: Kosova me nivelin më të ultë për kreditë të këqija

Kreditë me probleme në vendin tonë gjatë vitit që shkoi shënuan nivelin 6.2%, derisa sipas të dhënave krahasuese të Bankës Botërore (BB), Shqipëria dhe Serbia janë vendet ku raporti i kredive me probleme është 20% dhe 20.9%, ndërkohë që rënia e këtij treguesi është shumë e ngadaltë në raport me pjesën tjetër të rajonit. Sipas BB nivelin më të ulët …

Lexo më shumë »

Thaçi i fton investitorët turq t’i rrisin investimet në Kosovë

Gjatë vizitës zyrtare në Turqi, presidenti Thaçi është nderuar edhe me titullin “Doctor Honoris Causa” në universitetin “TOBB”, si dhe ka vizituar Odën Tregtare të Ankarasë, ku ka folur për potencialin ekonomik të Kosovës dhe ka ftuar investitorët potencialë që të investojnë në Kosovë. Në takimin e organizuar nga Oda Tregtare e Ankarasë, presidenti Thaçi ka thënë se investitorët nga …

Lexo më shumë »

Kosova mban fshehtë licencën për Telekomin e Serbisë

Prishtina zyrtare ka vendosur ta mbajë fshehtë licencën, me të cilën e ka pajisur Telekomin e Serbisë për të operuar në Kosovë me dhjetë aktivitete të ndryshme.  Autoritetet nuk kanë dhënë asnjë detaj përkitazi me autorizimet telefonike që i kanë ofruar kësaj kompanie. Autorizimet nga Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) i janë dhënë operatorit serb, më 15 dhjetor, …

Lexo më shumë »

Bajrami: Projekt 15 milionësh nga Banka Botërore

Hykmete Bajrami ka diskutuar për punën e kësaj ministrie gjatë vitit 2016 dhe planet e vitit 2017. Ministrja Bajrami ka thënë se fatmirsisht ka një ngritje të buxhetit në vitin 2017. “Jemi në fazën përfundimtare të negocimit me Bankën Botërore për një projekt 15 milionësh i cili ka komponentën e ngritjes së kapaciteteve të infrastrukturës se cilësisë në mënyrë që …

Lexo më shumë »

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Korrupsioni ia humb milionat Kosovës

Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC) e ka përjashtuar Kosovën nga programi “Compact”, që ofronte mundësinë e thithjes së qindra milionë dollarëve brenda pesë vitesh. Kjo, për shkak të shkallës së lartë të korrupsionit në vend. Vendimi është marrë një ditë më parë në Washington, ku e ka selinë kjo agjenci e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në njoftimin e publikuar në …

Lexo më shumë »

Posta kundërshton mbylljen e pikave të pagesave

Autoriteti i Konkurrencës ka kërkuar nga Posta e Kosovës që të mbyllë rreth 40 pika të pagesave të produkteve të tyre që ky institucionin i ka të vendosura nëpër insititucione të tjera të Kosovës në nivel qendror dhe lokal.  Bëhet fjalë për pikat e pagesave ku qytetarët deri më tani kanë kryer pagesa brenda objekteve të institucioneve. Por këtë vendim e …

Lexo më shumë »

Mustafa: Përfitimet nga kodi telefonik do të jenë milionëshe

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se Kosovëa ka bërë një hap të madh në kompletimin e shtetësisë me marrjen e kodit telefonik ndërkombëtar +383. Me një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se ndarja e kodit telefonik forcon sovranitetin e Kosovës. “Sot, Republikës së Kosovës i është alokuar kodi telefonik ndërkombëtar +383. Kosova ka shënuar një arritje të …

Lexo më shumë »

Hapet qendra më e madhe tregtare pa produkte serbe

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB), përmbylli aktivitetin një mujor të “Javëve të Biznesit Kosovar”-“Unë konsumoj produkte vendore, Po Ju? me hapjen e qendrës më të madhe në vend e cila strehon mbi 20 mijë artikuj vendor në Plus Center në Ferizaj pa produkte serbe. Kjo është qendra më e madhe tregtare me prodhime vendëse dhe e njohur për bojkotimin e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co