Ballina / Info (faqja 5)

Info

Deklarata e Thaçit se mbështet fitoren e Clintonit bën bujë në mediat ndërkombëtare

Deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi se e mbështetë fuqishëm kandidaten për presidente të SHBA-së, të Hillary Clinton ka bërë bujë jo vetëm në mediat rajonale, por edhe në ato ndërkombëtare. Mediat rajonale thonë se Hashim Thaçi, kërkon fitoren e Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe u bën thirrje shqiptarëve në Amerikë ta votojnë për të, transmeton …

Lexo më shumë »

Bob Dylan nuk i hap telefonin sekretares së Nobelit

Mori çmimin Nobel për Letërsi këtë viti. Bob Dylan nuk është shkrimtar por muzikant dhe ai e fitoi këtë çmim kur askush nuk e mendonte. Megjithëse vlerësimi më prestigjioz në botë, ai tashmë ka hequr në mënyrë refuzuese statusin e vendosur në faqen e tij të Facebook-ut. Por, sekretarja e përhershme e Akademisë së Nobelit, Sara Danius, tha se përpjekjet …

Lexo më shumë »

HEJ në ndejën më ‘të frikshme’ për Halloween

Platforma e komunikimit HEJ e operatrit të telefonisë mobile IPKO është përkujdesur që as këtë herë të mos i lë pa festuar përdoruesit e saj për të ashtuquajturën “Nata e shtrigave”. Përveç veshjes së kostumeve, maskimeve dhe kreativitetit, të rinjtë që janë pjesë e HEJ kanë mundësinë të bëhen pjesë e një feste më të madhe në Prishtinë. Platforma më …

Lexo më shumë »

Hirushja e Japonisë

Kur perandoresha Michiko e Japonisë, të festojë 82-vjetorin e saj të lindjes të enjten, ajo do të festojë gjithashtu rreth gjysmë shekulli martesë me perandorin Akihito. Michiko, i pari person i shtresës së ulët që martohet në familjen mbretërore japoneze, është konsideruar si Hirushja pas takimit të saj me Akihiton, i cili atëherë ishte princi trashëgimtar. Çifti u takua në …

Lexo më shumë »

Fëmija i lindur pa duar mëson të hajë me këmbë [video]

Një video e postuar së fundmi në internet tregon se si një vajzë e vogël e lindur pa duar mëson të hajë me këmbë. Klipi tregon Vasilinën duke përdorur gishtat e këmbëve për të kapur pirunin dhe për të çuar ushqimin në gojën e saj. Videoja është xhiruar nga nëna e saj, Elmira Knutzen, e cila qesh e gëzuar duke …

Lexo më shumë »

Version qesharak i hitit botëror “Bon Bon” (Video)

Kënga e Erës, Bon Bon, është tashmë një këngë fama e të cilës i ka kaluar gjithë kufijt e mundshëm. Sidomos në rajonin e Ballkanit vështirë se ka të apasionuar pas muzikës që nuk e njeh këngën e Erës. Një vajzë e re nga Sllovenia, me dashurinë e madhe për muzikën por fatkeqësisht jo talentin e duhur, ka tentuar ta …

Lexo më shumë »

BE reagon për censurën e emisionit “Publicus”: Pa liri të medias s’ka anëtarësim në BE

Maja Kocijaniç, zëdhënësja e përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian ka reaguar në lidhje me censurimin e emisionit “Publicus” në Vizion Plus, emision që kishte investiguar vdekjen e 17-vjeçarit Ardit Gjoklaj në Sharrë. E pyetur nga gazetarët për këtë rast, Kocijaniçi tha se censura e medias ndalon integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian, duke shtuar se BE ndjek zhvillimet në …

Lexo më shumë »

Burri pa duar merr patentë shoferi, pasi mësohet të vozisë me këmbë (Video)

Vikram Agnihotri nga Indore e Indisë, e ka marrë patentën e shoferit megjithëse nuk ka duar, pasi është mësuar të kontrollojë timonin me njërën këmbë, teksa me tjetrën pedalet e gazit. Instruktorët e kanë shikuar me vëmendje 45-vjeçarin, teksa e ka ndezur veturën dhe derisa e ka përfunduar vozitjen, para se t’i japin licencën. Burri që i kishte humbur duart …

Lexo më shumë »

Kjo karikaturë e Thaçit me Vuçiqin, po i çmend serbët (FOTO)

Karikaturisti serb me renome botërore, Predrag Koraksiq “Corax” ka dalë me karikaturën e tij më të re, ku për të ka pasur shumë reagime. Fituesi i çmimeve të ndryshme ndërkombëtare, në mesin e të cilëve edhe ai i “Komandantit të Legjionit të Nderit” nga shteti francez, ka dalë me karikaturën e tij në të cilën shfaqet Presidenti i Republikës së …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co