Ballina / Info (faqja 30)

Info

Të panjohurit i organizojnë varrimin foshnjës së mbytur në lumë

Dhjetra të panjohur janë shfaqur në varrimin e një foshnjeje të paidentifikuar, trupi i të cilit që u gjend nga policia në anë të lumit Taff, në Uells, një vit më parë. Të voglit, një djalë i pagëzuar me emrin Sion, iu dha lamtumira e fundit në një shërbesë në të cilin morën pjesë 60 të huaj, ndër të cilët …

Lexo më shumë »

“Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini” (FOTO)

Në kuadër të situatës së keqe ekonomike që Bjellorusia po kalon, presidenti i saj Aleksandër Lukashenko mendoi me të drejtë se populli duhet nxitur që të përpiqet më shumë për të kaluar vështirësitë. “Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini”, ishte mesazhi i tij për njerëzit, pasi me rublën në rënie të lirë dhe papunësinë e lartë, nuk mund të bëhet …

Lexo më shumë »

Lëngu që tallet me gravitacionin (VIDEO)

Duke jetuar në Tokë, kemi mësuar që në vegjëli se lëngu do të mbetet në fund të enës, derisa ai qëndron drejt. Mirëpo, Steve Mould ka zbuluar një lëngë, i cili, me gjasë, i kundërvihet gravitacionit. Kur e shikoni oksidin e polietilenit në enë, të duket sikur jeni në një planet tjetës, ku sundojnë ligje të tjera të natyrës. Oksidi …

Lexo më shumë »

Dëshironi hamburger falas? Ja vendi ku mund t’i gjeni, por ka një kusht

Të gjithë do të dëshironin që çdo ditë të kishin një hamburger falas. Po kërkohet shumë? Ekziston një restorant që ua kthen ëndrrën realitet. Burger nga Australia ka një restorant të tijin dhe po u ofron njerëzve mundësinë për të marrë falas një hamburger, por ai ka një kusht. Ai që do marrë falas do të ndryshojë emrin. Dhjetë njerëzit …

Lexo më shumë »

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet me dron. Është e vështirë për t’u imagjinuar për disa, por për pjesën më të madhe të amerikanëve të cilët janë bërë pjesë e sondazhit se si do të jetë bota pas …

Lexo më shumë »

Si do të silleshit me një 6-vjeçare që endet vetëm rrugëve? Ja eksperimenti i UNICEF-it (VIDEO)

Çfarë do të bënit nëse shihni një 6-vjeçare që endet vetëm në rrugë? Mesa duket, reagimi i njerëzve varet nga mënyra se si është veshur fëmija. Një eksperiment social i UNICEF-it e dëshmon këtë më mirë se çdo gjë tjetër. Videoja e realizuar nga organizata për mbrojtjen e fëmijëve tregon një vogëlushe që endet rrugëve në Gjeorgji, e veshur në …

Lexo më shumë »

SIDA dhe tuberkulozi mund të mposhten, por…

SIDA, tuberkulozi dhe malaria janë epidemi që mund të shërohen, por më parë duhet të kalojnë një pengesë: rezistencën ndaj ilaçeve, që vë në rrezik miliona jetë. Këto sëmundje vazhdojnë të vrasin, sidomos në Afrikë ku përbëjnë shkakun e parë të vdekjeve në radhët e popullësisë në moshë të re dhe mes grave në moshën e riprodhimit. “Mund t’i ndalim …

Lexo më shumë »

Sheiku që mori 4 nuse për një ditë (Video)

Një 28 vjeçar nga Kuvajti ka bërë një dasëm dhe në të njëjtën ditë është martuar me katër gra!  Në këtë vend janë shumë të përhapura martesat e burrave me nga katër gra dhe për secilën grua duhet të bëhet nga një shtëpi. Në përgjithësi, gratë merren një nga një, por ky vendosi që katër të përzgjedhurat e tij t`i …

Lexo më shumë »

Kujdes kur tërhiqni para nga bankomati (VIDEO)

Si një turist, ju gjithmonë duhet të tregoheni veçanërisht të vëmendshëm ndaj mashtrimeve dhe hajdutëve. Kjo meqë një person i quajtur Ben Tedesco, gjatë vizitës në Vjenë vërejti diçka të çuditshme kur shkoi të tërheqë para nga bankomati. Meqë dyshoi se diçka nuk dukej në rregull, ai e zbuloi se aty ishte vendosur një pajisje e fshehtë elektronike, e cila …

Lexo më shumë »

Udhëtimi në Kosovë, më i shtrenjti për familjen mbretërore britanike

Gazeta “Yorkshire Post” ka bërë renditjen e udhëtimeve më të shtrenjta të familjes mbretërore britanike më 2015-2016. Sipas këtij raporti, del se udhëtimi më i shtrenjtë për një udhëtim të familjes mbretërore ka qenë ai i Princit të Uellsit dhe Dukeshës së Cornwallit në Kosovë, Kroacia, Mal të Zi e Serbi.  Në vijim ju sjellim top-pesë udhëtimet më të shtrenjta …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co