Ballina / Info (faqja 2)

Info

Turqia arreston gazetarët e BBC-së dhe Zërit të Amerikës

Gazetarja e Zërit të Amerikës, Khajijan Farqin, është arrestuar nga autoritetet turke në Diyarbakir. Arrestimin e kanë bërë të ditur miqtë e saj, të cilët kanë thënë se ende nuk i din arsyet. Familja e saj ka thënë se për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në këtë rajon, as avokati nuk ka mundur të kontaktoj me të, shkruan washingtonpost. Autoritetet …

Lexo më shumë »

Në Tokio bie bora e parë e nëntorit pas 54 vjetësh (Foto)

Në Tokio ka rënë bora e parë në nëntor, pas 54 vjetësh. Banorët e kryeqytetit të Japonisë janë zënë në befasi, pasi temperaturat në këtë kohë zakonisht sillen nga 10 deri në 17 gradë Celsius. Bora e papritur ka shkaktuar vonesa në transportin publik. Stacioni Meteorologjik i Japonisë ka kujtuar se kjo është “bora e parë e nëntorit” që nga …

Lexo më shumë »

Aeroporti në Kaliforni mbulohet nga shkuma kundërzjarrit

Keqfunksionimi i alarmit të zjarrit mbuloi me shkumë përreth një aeroporti në Kaliforni. Zjarrfikësit thanë se kjo ndodhi pas një keqfunksionimi të alarmit të zjarrit në një hangar të aeroportin San Jose. Banorëve u është thënë të mos jenë në kontakt me këtë shkumë pasi shkakton irritim të lëkurës. Mediat lokale thanë se është ndalur përhapja e shkumës dhe punonjësit …

Lexo më shumë »

Ambasadori japonez me verë Rahoveci në OKB

Ambasadori japonez, Yoshifumi Okamura në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara e ka përshkruar të mrekullueshme situatën aktuale në Kosovë dhe ka kërkuar shqyrtimin e punës së UNMIK-ut. Ambasadori japonez derisa fliste për vendin tonë pranë kishte verën e Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur përmes rrjetit Facebook vetë ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora …

Lexo më shumë »

E tmerrshme/ Nëna godet 42 herë foshnjën në kokë

Policia ka nisur hetimët për disa pamje të rënda të cilat kanë shokuar mbarë obinionin botëror. Në këtë video shfaqet një nënë mizore e cila godet pa mëshirë në kokë foshnjën e saj. Nëna, që është identifikuar si Aygul Kozhabaevna në faqet e lajmeve lokale, thuhet se është filmuar nga një vajzë tetë vjeçare e paidentifikuar, shkruan Mirror. Thuhet se …

Lexo më shumë »

Të burgosurit mburren në Facebook me jetën “luksoze” prapa hekurave

Një ndërtues i cili u shtua aksidentalisht si mik në Facebook nga një i burgosur ka mbetur i shokuar nga stili i tij i jetesës prapa hekurave. Fotot shokuese të realizuara brenda burgut në Britaninë e Madhe tregojnë se si kriminelët mburren me paratë e tyre, shijojnë vodka, konsumojnë drogë e porosisin ushqim në qeli. Burri, i cili preferoi të …

Lexo më shumë »

Djaloshi që u bë milioner në moshën 14-vjeçare, kjo është historia e tij!

Një adoleshent është bërë milioner në moshën 14-vjeçare, pas një marrëveshje fitimprurëse për një copë tokë. Britaniku Harvey Millington bleu rreth 1.2 hektarë tokë pasi kishte fituar plot 100 mijë sterlina nga biznesi i tij. Nxënësi i shkollës shiste disqe të taksave rrugore, nga ato që vendosen te xhami i makinës dhe të kujtojnë për afatet e pagesave. Toka që …

Lexo më shumë »

Faqet me lajme false që i mundësuan fitoren Trumpit erdhën nga Velesi i Shkupit

Kriza e lajmeve false në FB po thellohet, raporton BBC. Pavarësisht se themeluesi i rrjetit social më të madh në botë, Mark Zuckerberg ka theksuar se është çmenduri të thuash se FB ndikoi në zgjedhjen e presidentit të ri në SHBA, intensiteti i lajmeve false në FB ka qenë shumë i lartë. BuzzFeed thotë se FB ka krijuar një task-force …

Lexo më shumë »

Gjenden përbërës të rrezikshëm në ushqimin për bebe të prodhimit serb “Juvitana”

Ministria e Shëndetësisë e Serbisë tha se ka zbuluar mbetje të pesticideve në tetë lloje tjera të kompostos të prodhuara në fabrikën e Inxhijës që bën prodhimin e ushqimit të bebeve “Juvitana”, degë e Swisslion-Takovo. Mostrat e testuara të ushqimit të bebeve të prodhuara nga “Juvitana” kanë treguar se edhe kompostot që kishin datën e skadencës më 2017 dhe 2019 …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co