Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 5)

Politikë

Rama: Interesohemi për Maqedoninë për shkak të shqiptarëve që jetojnë atje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për “Deutsche Welle” ka folur për problemet e brendshme të Maqedonisë dhe zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit, duke thënë se Shipëria është mjaft e interesuar për stabilitetin e Maqedonisë dhe se gjithmonë do ta mbështesin për përparimin e shtetit. “Me interes të veçant e ndjekim procesin e zgjedhjeve, shpresoj se do …

Lexo më shumë »

Zaevin e nxjerrin me plis në Ditën e Flamurit [foto]

Një pjesë e mediave të afërta me VMRO-DPMNE sot me rastin e Ditës së 28 Nëntorit – Festës së Flamurit dhe Pavarësisë së shtetit shqiptar e kanë nxjerrë liderin e LSDM-së, Zoran Zaev me plis në kokë. Në tekstin e shkruar dhe të shpërndarë në shumë portale theksohet se Zaev është një nga politikanët që po angazhohet për federalizimin dhe …

Lexo më shumë »

Civil: Partitë politike nuk tregojnë mënyrën e financimit të fushatave

Organizata “Civil” kërkon nga partitë politike të zbulojnë burimet e financimit dhe mënyrën se si i paguajnë programet e shtrenjta zgjedhore, reklamat politike dhe zënien e hapësirave mediale. “Po udhëhiqet fushatë e shtrenjtë, jotransparente, askush nuk e di se prej ku marrin mjete partitë për fushata. Ne u munduam t’u dërgojmë kërkesa të gjitha partive politike, të tregojnë burimet e …

Lexo më shumë »

Spasovski: Do tua kthejmë borxhin firmave vendore

Bartësi i listës së deputetëve në njësinë zgjedhore numër 2 nga rradhët e LSDM-së, Oliver Spasovski, sot ka realizuar takim me qytetarët e Gjorçe Petrovit, para të cilëve prezentoi programin e partisë së tij.  “Për ta forcuar ekonominë, për ta ndaluar shpërnguljen dhe për ta kthyer jetën në Maqedoni në planin “Për jetë në Maqedoni” parashikojmë masa me të cilat …

Lexo më shumë »

Takim Maqedoni – Greqi për masat e ndërtimit të mirëbesimit të ndërsjellë

Në Shkup është mbajtur takimi i pestë me radhë për masat e ndërtimit të mirëbesimit në mes të Maqedonisë dhe Greqisë, sipas marrëveshjes së arritur nga të dy palët, në qershor të vitit të kaluar. Sipas njoftimit të Ministrisë së punëve të jashtme, takimi ishte vazhdimësi e dialogu miqësor dhe dobiprurës për tema të përbashkëta, përfshirë edhe projekte që lidhen …

Lexo më shumë »

Shkup, BDI e promovoi programin zgjedhor

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sot në Shkup e promovoi programin zgjedhor, i cili, siç tha lideri i partisë Ali Ahmeti, përmban masa për katër vitet e ardhshme gjegjësisht nga viti 2016 deri më 2020. “Programi është hartuar dhe ka përgjegjësi, jam i sigurt dhe besoj se ne mundemi ta realizojmë dhe për këtë në faqen e internetit të BDI-së …

Lexo më shumë »

Në kufirin Maqedoni-Greqi zbarkoi kontigjenti i dhjetë policor slloven

Sot në QTP “Vinojug” në Gjevgjeli u bë ndërrimi i kontingjentit slloven të policëve të cilët u ndihmojnë kolegëve nga Maqedonia në ballafaqimin me krizën e refugjatëve dhe sigurimin e kufirit me Greqinë. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe zv.ministri plotësues i punëve të brenshme, Oliver Andonov, dhe ambasadori slloven Milan Jazbec. Me këtë rast, Andonovi tha se Maqedonia …

Lexo më shumë »

Presidenti Thaçi dekoroi mbi 100 personalitete në Maqedoni (Foto)

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar sot mbi 100 personalitete nga Maqedonia për meritat e tyre në fusha të ndryshme për avancimin e shqiptarëve, por edhe të bashkëpunimit të tyre me popujt fqinjë. Qysh në fillim të ceremonisë së dorëzimit të mirënjohjeve, presidenti Thaçi ka theksuar se ndjehet krenar që këto dekorata ndahen në prag të përvjetorit …

Lexo më shumë »

Kërkohen ndryshime në Ligjin për siguri në punë në Maqedoni

Grupacioni për siguri dhe shëndet kërkon ndryshime të Ligjit për siguri gjatë punës, treg të lirë në vend të çmimeve të përcaktuara për shërbime dhe profesionalizim të veprimtarisë.  Ky grupacion tha në konferencë për shtyp se jeta e secilit punëtor në vend, në aspekt të sigurisë kushton mbi 100 euro, numri i vdekjeve shënon rritje, por nuk ka kuadër profesional …

Lexo më shumë »

PDS: Dygjuhësia është thirrje e drejtpërdrejtë për destabilizim politikë dhe ekonomik

Partia Demokratike e Serbëve në Maqedoni vlerëson se asnjë kalkulim politik i zgjedhur nuk mund, dhe nuk duhet të jetë i rrezikshëm për shtetin. ‘Deklaratat e kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për dygjuhësinë, e cila në thelb është vetëm një emër tjetër për ndryshimin e sistemin kushtetues të drejtësisë dhe thirrje të drejtpërdrejtë për destabilizim politik dhe ekonomik të vendit, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co