Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 4)

Politikë

Sot zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Maqedoni

Sot në ora 07:00 u hapën qendrat e votimit dhe kështu filluan zgjedhjet e katërta të parakohshme parlamentare në Maqedoni. Në listën zgjedhore të regjistruar për votim janë 1.784.416 shtetas të Republikës së Maqedonisë të moshës madhore. Zgjedhjet zhvillohen në 3.480 qendra votimi në gjashtë njësi zgjedhore në Maqedoni dhe 46 qendra votimi në njësinë e shtatë zgjedhore që mbulon …

Lexo më shumë »

Menduh Thaçi: Nuk do të lejojmë shqiptarët në Maqedoni të jetojnë si në Alepo

Amnisti për të gjitha borxhet e shqiptarëve dhe amnisti për të gjithë shqiptarët të cilët për motive politike janë nëpër burgje. Ky është premtimi Partisë Demokratike Shqiptare për zgjedhjet e 11 dhjetorit. Nga tribuna në sheshin e qytetit të Gostivarit, Menduh Thaçi e kërkoi votën në zgjedhjet e ardhshme, duke u zotuar për realizim të kërkesave të shqiptarëve. Duke folur …

Lexo më shumë »

Bilalli: Në kushtet e regjimit asnjë anketë nuk është e vërtetë

Anketat në Maqedoni janë të pavarura, njerëzit në këtë shtet jetojnë në frikë, çka është edhe një nga arsyet më të mëdha që anketat të jenë të ndryshme nga rezultatet që do të dalin në zgjedhje, thonë analistët. Sipas tyre, institutet të cilët i kryejnë anketat më së shpeshti janë sondazhe fiktive të cilët çdoherë kur bëjnë hulumtime i’u drejtohen …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Përçarja e votës do të ketë pasoja për të gjithë

Bashkimi Demokratik për Integrim, në Strugë ka mbajtur takim parazgjedhor, ku ka prezentuar platformën e saj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.  “BDI e ka fitoren e sigurt, por nuk më gëzon fitorja e BDI-së nëse aq shumë mandate do të humbin shqiptarët me përçarjen e votës. Sa do parti të vogla që janë, dëm të madh do të shkaktojnë, sidomos në zonën e pestë zgjedhore. Ju …

Lexo më shumë »

Thaçi: Pas partive të vogla qëndrojnë maqedonasit

Në një intervistë, kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, përveç dekorimimit nga Presidenti i Kosovës, flet edhe për fushatën parazgjedhore, ofertën e partisë së tij për shqiptarët si dhe si e sheh ardhmërinë e shtetit. Ai mes të tjerash thekson se, pa ndryshimin e emrit, Maqedonia nuk mund të bëhet pjesë e BE-së dhe NATO-s, ndërsa potencon se maqedonasit këtë duhet …

Lexo më shumë »

BDI-ja: Infrastruktura rrugore, pjesë e përbetimit tonë zgjedhor

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka bërë fushatë zgjedhore në rrugën Dibër – Mavrovë, respektivisht te Ura e Boshkut, ku nga afër i kanë parë punimet në këtë segment rrugor. Me këtë rast, kandidati për deputet i NJZ6, Ylli Mirzo, tha se projekti për rehabilitimin inftrastrukturor të kësaj rruge është bazuar në përbetimet e Bashkimit Demokratik për Integrim, përkatësisht atë …

Lexo më shumë »

Gruevski: Koalicioni i gjerë nuk është zgjidhje për krizën politike

Ish-kryeministri, Nikola Gruevski në një nga takimet me qytetarët ka deklaruar se formimi i një qeverie gjithpërfshirëse pas zgjedhjeve nuk është një zgjidhje e mirë për krizën politike. Në këtë mënyrë, lideri i VMRO-DPMNE-së mundohet t’i dekurajon zërat që kërkojnë një koalicion të gjerë, ku do të merrnin pjesë shumica e partive parlamentare. “LSDM e ka kuptuar se në 11 …

Lexo më shumë »

Grubi: UÇK-ja është në Qeveri, komunat në Maqedoni udhëhiqen nga UÇK-ja!

Mbrëmë Artan Grubi, bartës liste në NJZ 1 në “Top Tema” në Telma ka thënë se UÇK-ja ka udhëhequr dhe ende është në Qeverinë e Maqedonisë. ‘UÇK-ja e udhëheq Parlamentin, UÇK i udhëheq komunat në Maqedoni, tha Grubi dhe konfirmoi se shumica e veteranëve të UÇK-së në vitet e fundit janë punësuar në administratën shtetërore, por se ata marrin rroga …

Lexo më shumë »

HRW: As qeveria e as BE-ja nuk po ndërmarrin diçka për lirinë e mediave në Maqedoni

Organizata joqeveritare “Human Rights Watch” (HRW) në njoftimin e saj më të ri për vendet e Ballkanit kanë kritikuar qeverinë e Maqedonisë, por edhe Bashkimin Evropian se nuk po ndërmarrin asgjë për të larguar pengesat të cilat pengojnë lirinë e mediave. “Qeveritë kanë pak veullnet politik për të përmirësuar lirinë e mediave. Disa gazetarë ballafaqohen me padi penale të dyshimta, …

Lexo më shumë »

Ish-deputetja Emira Mehmeti, më e përgjuara

Ish-deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti ka qenë një nga politikanet më të përgjuara gjatë periudhës së kaluar nga DSK. Kjo është zbuluar nga dokumentet e dosjes “Target” që po hetohet nga Prokuroria Publike Speciale. Deputetja Ermira Mehmeti është përgjuar 1.133 herë në interval prej 2.095 ditë. Është përgjuar gjithashtu edhe lideri i partisë “Dinjiteti”, Stojançe Angellov me 180 procesverbale në interval …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co