Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 30)

Politikë

Hahn dhe Ambasada amerikane në Shkup kërkojnë tërheqjen e tërësishme të faljes

Eurokomisari Johanhes Hahn përmes rrjetit social Twitter ka shkruar në lidhje me vendimin e presidentit maqedonas Gjorge Ivanov që ta tërheqë vendimin për falje të 22 personave të eksponuar politik. Sipas Hanit, “vendimi i presidentit Ivanov të falë vetëm një numër të caktuar nuk është i mjaftueshëm” dhe nevojitet “zgjidhje e tërësishme që të shmanget drejtësia selektive”. Përmes mediave sociale, …

Lexo më shumë »

Kush janë 22 zyrtarët për të cilët Ivanov tërhoqi faljen

Janë 2 zyrtarë, mes të cilëve politikanë, biznesmenë dhe nëpunës shtetërorë, për të cilët, presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka tërhequr amnistinë. Sipas portalit MKD, emrat e mëposhtëm mund të jenë politikanët për të cilët Ivanov e tërhoqi faljen. Në listën e përgjithshme të shpallur nga presidenti Gjorge Ivanov 2 muaj më parë, kanë qenë 56 politikanë të cilët mund …

Lexo më shumë »

Thaçi: VMRO-BDI vazhdojnë me veprimet e njëanshme

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi  ka takuar sot drejtorin e përgjithshëm të drejtorisë për zgjerim në Komisionin Evropian, Kristian Danielson. Në takim u bisedua për krizën politike në Maqedoni dhe pikëpamjet e PDSH-së për tejkalimin e kësaj situate. Thaçi theksoi se shkaktarët e krizës, VMRO-BDI vazhdojnë me veprimet e tyre të njëanshme dhe të papërgjegjshme për çështjet të …

Lexo më shumë »

Nuk ka zgjedhje, nuk ka rritje pagash për gjykatësit

Nuk u realizua asgjë nga rritja e premtuar prej 35 % të pagave të gjykatësve. Pagat kanë ngelur të njëjta, pasi që zgjedhjet me 5 qershor u anuluan, ndërsa Këshilli Gjyqësor dhe Këshilli i Prokurorëve Publik e ka marr sqarimin nga ministri i financave, Zoran Stavrevski se para në Buxhet për momentin nuk ka për rritjen e pagave. Për dallim …

Lexo më shumë »

Ali Ahmeti: Në Kumanovë ka mundur të ndodhë më keq (VIDEO)

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, thotë se gjërat në Kumanovë, në ditët e luftimeve ndërmjet grupit të armatosur të shqiptarëve dhe policisë maqedone kanë mundur të shkojnë më keq. “Sigurisht ka mundur të ndodhë më keq dhe të mos dalë askush i gjallë prej aty sepse deri në orën 10 ishin vrarë 3 policë dhe gjërat …

Lexo më shumë »

Gruevski po planifikon të arratiset nga Maqedonia

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski po planifikon që këto ditë të arratiset nga Maqedonia, bën me dije “Kosova Press” duke u bazuar në një burim ndërkombëtar. Po sipas këtyre burimeve, arsye që Gruevski pritet ta merr ketë veprim është zbrazja, apo bartja e llogarive bankare nga bankat e Maqedonisë në vendet e treta. Po sipas këtyre burimeve, një veprim të tillë …

Lexo më shumë »

Trup i pavarur ndërkombëtar do të ndjekë përgatitjet për zgjedhje në Maqedoni

Eurokomesari për zgjerim, Johannes Hahn, inicon formimin e trupit të pavarur ndërkombëtar i cili do ta kontrollojë cilësinë e listave zgjedhore dhe do të ndjekë përgatitjet për zgjedhje në Maqedoni. “Kërkojmë mënyrë për formimin e një strukture të pavarur dhe kredibile në nivel evropian, e cila do ta kontrollojë kualitetin e listave zgjedhore përpara ditës së zgjedhjeve dhe e cila …

Lexo më shumë »

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Poposki: Faljet e Presidentit nuk ishin pozitive

Në një intervistë për programin “Conflict Zone” ministri i Jashtëm i Maqedonisë Nikola Poposki shprehet se falja nga ana e presidentit të vendit e ka përkeqësuar situatën ne vend dhe se ky nuk qe një veprim pozitiv. “Do të ishte më mirë për vendin që kjo të mos kishte ndodhur,” tha në një intervistë për DW ministri i Jashtëm i …

Lexo më shumë »

Seanca të dy komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seancë do të mbajnë komisionet për financim dhe buxhet dhe për transport, lidhje dhe ekologji. Në rend dite të seancës së Komisionit për financim dhe buxhet është Raporti vjetor për punën e Komisionit Shtetëror për ankesa për furnizime publike për vitin 2015, si dhe propozim vendimet për dhënien e pajtueshmërisë në Plan strategjik …

Lexo më shumë »

Dime Spasov kërcënon katër të punësuar në ministri

Ministria e punëve dhe politikës sociale me të cilën është duke drejtuar Dime Spasov reagoi në lidhje me letrën e hapur të dërguar nga katër të punësuar deri te ministri i punës dhe politikës sociale. “Letra në fjalë paraqet një tentim për konfrontim politik me ministrin e punës dhe politikës sociale dhe nuk guxon që të jetë model i zyrtarëve …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co