Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 3)

Politikë

Zeqiri i kërcënohet Zaevit: Nuk u angazhova që të mos zbatohet dygjuhësia

Anëtari i bordit ekzekutiv nga rradhët e LSDM-së, Muhamet Zeqiri në një intervistë për agjensionin “Anadolija” duke i komentuar premtimet parazgjedhore për përdorimin e gjuhës shqipe të kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. Zeqiri tha se është i bindur se ajo nuk është një mashtrim për të marrë vota dhe se ai do të jetë zëri i fuqishëm i shqipëtarëve në …

Lexo më shumë »

Zaev fton shqiptarët në koalicion kundër Gruevskit

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev i ka bërë thirrje të gjitha partive politike shqiptare, që fituan mandate në zgjedhjet e së dielës, që t’i bashkohen partisë së tij për formimin e qeverisë së re dhe ta refuzojnë Nikolla Gruevskin. “Regjimi nuk guxon të formojë qeverinë e Maqedonisë. Të gjitha partitë, përveç VMRO DPMNE-në nuk duhet të mendojnë për …

Lexo më shumë »

Etnos: Zgjedhejt e kanë vazhduar krizën politike në Maqedoni

Gazeta greke ”Etnos” shkruan se zgjedhjet e parakohshme parlamentare të ditës së dielë në Maqedoni e kanë vazhduar krizën politike në vend.  Duke analizuar rezultatin e zgjedhjeve, kjo gazetë konsideron se Maqedonia është shembull ku sitautat pa dalje dhe problemet vazhdohen përmes zgjedhjeve. Vlerësimi i kësaj gazete është se klima paszgjedhore do të jetë ende më helmuese nga ajo parazjedhore, …

Lexo më shumë »

Edi Rama fton liderin e Lëvizjes Besa në takim në Tiranë?!

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka ftuar në një takim në Tiranë kryetarin e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, njoftojnë burime partiake. Kasami pritet të jetë lideri i parë i shqiptarëve të Maqedonisë që do të takohet me kryeministrin Rama, gjë që tregon një qasje të re të Shqipërisë ndaj subjekteve në Maqedoni, pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit dhe pas suksesit të …

Lexo më shumë »

Demiri: PDSH-ja dhe BDI-ja u ndëshkuan me votë

Analisti Alajdin Demiri deklaron për portalet maqedonase se liderët e PDSH-së dhe BDI-së i kanë dobësuar këto parti, prandaj edhe janë ndëshkuar me votë. Ndërkaq, për Lëvizjen Besa thotë se është gjak i ri në elektoratin shqiptar. Sipas tij, rezultati i dobët i PDSH-së dhe BDI-së duhet të jetë një kthjellje për liderët e tyre, ndërkaq votuesit treguan se çfarë …

Lexo më shumë »

Kadri Veseli: Për shqiptarët në Maqedoni, tashmë uniteti është jetik

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka përgëzuar partitë politike për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Maqedoni. Veseli nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” është shprehur se shpreson që zgjedhjet e mbajtura do ta zhbllokojnë procesin e integrimit të Maqedonisë në strukturat euro-atlantike. “Përgëzoj aktorët politikë të Maqedonisë për procesin zgjedhor të rregullt që u zhvillua atje. Uroj që …

Lexo më shumë »

Apeli i Metës për partitë shqiptare në Maqedoni: Nxirrni mësime

“Shpresojmë që shqiptarët të nxjerrin mësimin e duhur dhe të forcojnë bashkëpunimin e tyre në të ardhmen”. Kështu është shprehur kryetari i LSI-së Ilir Meta sot pasdite duke përshëndetur zgjedhjet në Maqedoni. Në mbledhjen e Këshillit Drejtues kombëtar, Ilir Meta tha : Shpresojmë që forcat politike shqiptare të kontribuojnë në stabilitetin e Maqedonisë,  të nxjerrin mësimet e duhura dhe të forcojnë bashkëpunim e …

Lexo më shumë »

Qeveria e Maqedonisë do të formohet 20 ditë pas zgjedhjeve

Sipas nenit 63 Të Kushtetutës, përbërja e sapozgjedhur e Kuvendit do të mbajë një mbledhje konstituive jo më vonë se 20 ditë pas mbajtjes së zgjedhjes. Seancën inauguruese e thërret kryetari i mandatit të mëparshëm. Nëse nuk caktohet takimi konstituiv, në afatin e paraparë, deputetët vetë mblidhen dhe e konstituojnë Kuvendin në ditën e 21 nga dita e zgjedhjeve. Sipas …

Lexo më shumë »

Gruevski fitues në Maqedoni, shqiptarët, këta humbës të mëdhenj

VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit ka dalë parti e parë në këto zgjedhje, duke fituar 51 mandate deputetësh, 2 më shumë se LSDM e Zoran Zaev. Nga 120 mandate deputetësh që dalin nga këto zgjedhje, dy partitë kryesore maqedonase kanë fituar 100 deputetë, ndërsa 20 mandatet e tjera janë ndarë mes 4 partive shqiptare. Gruevski ka thënë se qytetarët i besuan …

Lexo më shumë »

Most: Votimi në Kumanovë nis me vonesë, fotografohen fletëvotimet

Sipas informacioneve të vëzhguesve dhe koordinatorëve rajonal janë hapur të gjitha vendvotimet ku MOST ka vëzhgues të saj Vendvotimi numër 1036 në komunën e Kumanovës, është hapur me 15 minuta vonesë. Vendvotimi numër 2210 në komunën e Velesit është hapur me 30 minuta vonesë për shkak të asaj se nuk ka pasur energji elektrike. Deri më tani MOST ka vërejtur …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co