Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 20)

Politikë

Spasovski: Duroni, në dhjetor vjen qeveria kursimtare

Sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski, dje i vizitoi fshtatrat Lisiçe, Jabollçishtë i Epërm dhe të Poshtëm të Komunës Çashkë. ‘Fundi është i tmerrshë, shpërngulja rritet. Nuk ka punë’ – ishin fjalët e para të të rinjve të cilët pyetën si të planifikojnë të ardhmen e tyre, në vendlindjen e tyre. Lëvizja në këto fshatëra po lëviz shumë rëndë, …

Lexo më shumë »

Diskutohet bashkëpunimi në kuadër të agjendës Evropiane ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë

Zëvendës Ministri i MIE-së, Ramadan Ilazi së bashku me zv.ministrin e MAPL-së, Bajram Gecaj dhe zv.ministri i MMPH-së, Ferat Shala pritën delegacionin e lartë nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë, të udhëhequr nga Arber Ademi, Zëvendës Kryeministër përgjegjës për Integrim Evropian, Shiret Elezi, Ministre e Vetëqeverisjes Lokale dhe Bashkim Ahmeti, Ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor. Gjatë takimit delegacionet …

Lexo më shumë »

Faljet skandaloze të Gjorge Ivanovit

Rasti i faljes së një të dënuari të dyfishtë, nga ana e kryetarit Gjorge Ivanov, nuk është rasti i vetëm. Tv Telma ka zbuluar edhe rast tjetër më të rëndë. Bëhet fjalë për një rast të një të dënuari për grabitje të rëndë dhe tentimvrasje, me 12 vite burg, ndërkaq me faljen, ka vuajtur vetëm 6 vite. Ky i dënuar, …

Lexo më shumë »

Çakarovski, skandal i madh: Janë infektuar 15 pacientë të operuar në sy

LSDM ka reaguar në lidhje me një skandal të Klinikës për sëmundje të syve në Shkup. Duam të ju informojmë në lidhje me një skandal të madh për të cilin ne kemi informacione që ka ndodhur në klinikën e syve në Qendrën Klinike në Shkup. Sipas informacioneve tona, 15 pacientë të operuar tani përballen me një infeksion serioz në sy. …

Lexo më shumë »

Me rastin e festës “Ilinden”, Ivanov i falë 43 të dënuar

Me rastin e festës nacional çlirimtare maqedonase ”Ilinden” apo edhe ndryshe siç njihet, festa e Republikës, kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka falur 43 persona. Ai e publikoi këtë vendim në Gazetën Zyrtare në numrin e djeshëm. Nga ky vendim janë falur 43 persona, të gjithë shtetas të Maqedonisë, ku janë liruar pjesërisht nga dënimi me burg. Dënimet për të falurit, …

Lexo më shumë »

Takim lamtumirës i ministrit Poposki me ambasadorin Orav

Zëvendëskryetari i Qeverisë dhe ministër  i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki pati takim lamtumirës me ambasadorin e BE-së në Republikën e Maqedonisë, Aivo Orav. “Ambasadori Orav tërësisht ishte i angazhuar në bashkëpunimin tonë, qoftë në fushën e reformave, politikave të BE-së dhe vendeve anëtare ose sërish në realizimin e projekteve të BE-së në Republikën e Maqedonisë”, ka theksuar Poposki. Nga …

Lexo më shumë »

Qeveria huazon 9,2 milionë euro të reja

Ministria e financave sot ka marrë hua plotësuese në terren vendor. Nga bankat vendore përmes ankandeve të letrave shtetërore me vlerë dhe obligacioneve ministria e financave ka marrë hua prej 9,2 milionë euro.  Në këtë ankand janë ofruar regjistra 3 dhe 6 mujorë dhe obligacione 15 vjeçare. Që ditën e nesërme sipas kalendarit të Ministrisë së financave, Qeveria duhet të kthejë …

Lexo më shumë »

Aleksov: Nuk besoj që do të zbatohet marrëveshja

Kryetari i asociacionit “Most”, Darko Aleksov, duke komentuar marrëveshjen e arritur mes katër partive politike është shprehur pesimist në realizimin e saj. Ajo që ndodhi në periudhën e kaluar prej një viti e gjysmë nuk na jep të drejtë të themi se më 31 gusht aktorët politik do të ulen dhe të thonë se e gjithë kjo është e mirë …

Lexo më shumë »

Maqedonia dhe Italia prej tani më lehtë do të ekstradojnë të dyshuarit për vepra penale

Maqedonia dhe Italia prej tani më lehtë do të ekstradojnë të dyshuarit për vepra penale, kështu thuhet në marrëveshjet e shkruara nga ministrat Valdet Xhaferi dhe Andrea Orlando nga Itali. Këto marrëveshje të nëshkrurara nga Xhaferi dhe Orlando janë përditësim i marrëveshjeve në mes Italisë dhe Maqedonisë të nënshkruara në vitin 1959 në mes dy shteteve. ”Ekstradimi i personave me …

Lexo më shumë »

RDK: Përveç Shqipërisë, reforma në drejtësi i duhet edhe Maqedonisë

Rilindja Demokratike Kombëtare në një komunikatë për media, pas ndryshimeve të Ligjit për reforma në Shqipëri, edhe Maqedonia ka nevojë për reforma, sidomos në atë të drejtësisë. “RDK vlerëson se sjellja e Ligjit për reforma në drejtësi në Shqipëri është akti më i lartë patriotik, ku njëherë e përgjithmonë i vëndohet vula përfundimtare filozofisë komuniste, krimit, korrupSionit, mungesës së ligjit, dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co