Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 2)

Politikë

Ivanov: Maqedonia po i ruan kufijtë e jashtëm të Evropës

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, në një intervistë mes tjerash ka folur edhe për krizën e refugjatëve, krizë me të cilën u desh të ballafaqohet edhe Maqedonia. Sipas Ivanovit rrugët të cilat i hapën emigrantët në të gjitha shtetet, i kanë shfrytëzuar edhe terroristët. “Maqedonia paralajmëroi, por duke marrë parasysh se në fillim nuk kishim ndihmë, vetë vendosëm që të …

Lexo më shumë »

Zaev-Multanowski: Duhet të formohet Qeveri e përgjegjshme

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot ka pritur në takim ambasadorin e Polonisë në Maqedoni, Jacek Multanovski, me të cilin kanë biseduar për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe situatën e krijuar pas tyre. Nga LSDM-ja njoftojnë se Zoran Zaev në takim ka thënë se është krenar me rezultatet e arritura në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe i tha ambasadorit se …

Lexo më shumë »

Nesër do të flitet për të ardhmen evropiane të Maqedonisë

Ministri i punëve të jashtme, akademik dhe ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së dhe NATO-s, nesër do të flasin për të ardhmen evropiane të Maqedoni. Instituti për hulumtim gjeostrategjik dhe politikë të jashtme pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Qendra për hulumtim strategjik MANU, do të mbajnë tryezë të rrumbullakët me temë “Pengesat paszgjedhore për integrimet euroatlantike të Maqedonisë”. Së …

Lexo më shumë »

Brohoritje antishqiptare në protestat para KSHZ-së në Shkup

Qindra mbështetës të partisë maqedonase në pushtet OBRM-PDUKM-së të drejtuar nga ish kryeministri Nikolla Gruevski, po protestojnë përpara Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ). Komisioni po shqyrton ankesat e parashtruara nga partia maqedonase në opozitë Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë, për parregullsi gjatë ditës së zgjedhjeve dhe veçanërisht për procesin e numërimit të votave në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 …

Lexo më shumë »

Nishani-Ahmetit: Shqipëria garanton mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani mbrëmë e ka pritur kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me të cilin bisedoi kryesisht për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe rezultatet e partive politike shqiptare. Nishani, pasi e uroi Ahmetin për fitoren e subjektit të tij politik në zgjedhje, vlerësoi angazhimin dhe kontributin e të gjitha subjekteve politike shqiptare në …

Lexo më shumë »

Vazhdojnë kritikat ndaj ambasadorit Baily

Si duket kritikat ndaj ambasadorit Jess Baily në Maqedoni nuk kanë të ndalur. Sipas portalit mn.mk, administratorët ‘Maqedonia mbështet Donald Trump’ kanë drejtuar përsëri kritika ndaj Baily-t. ‘Ne administratorët maqedonas në faqen e popullarizuar në Facebook ‘Maqedonia mbështet Donald Trump’ e cila i ndihmoi Trump-it për të arritur fitoren e dëshiruar. Opinioni i Maqedonisë është i zhgënjyer nga ambasadori amerikan …

Lexo më shumë »

Ostreni: Qeveri të mos bëjnë personat që hetohen nga Specialja

Gëzim Ostreni, kryetar i partisë Uniteti, pjesë e koalicionit ”Aleanca për Shqiptarët”, deklaron për 24Vesti se nuk mund të bëjnë qeveri njerëzit të cilët janë të përfshirë në hetimet e Prokurorisë Speciale Publike. Sipas tij, kjo vlen edhe për OBRM-PDUKM-në, por edhe për BDI-në. Sipas tij, më së miri do të ishte që PSP-ja të ofrojë një listë emrash, se …

Lexo më shumë »

Formimi i qeverisë, Rama takon sot faktorin politik shqiptar në Maqedoni

Kryeministri, Edi Rama, do të zhvillojë sot në Tiranë një takim me faktorin politik shqiptar të Maqedonisë. Në qendër të diskutimeve të këtij takimi është formimi i qeverisë së re në Maqedoni. Faktori shqiptar në këtë drejtim është kyç, pasi asnjëra nga dy partitë kryesore maqedonase nuk krijon dot qeverinë e re pa partitë shqiptare. Burime nga Tirana zyrtare bëjnë …

Lexo më shumë »

Ekspertët shuajnë dilemat: Qeveria mund të formohet edhe me 61 deputetë

Të drejtë për të formuar Qeveri janë të nevojshëm 61 deputetë nga 120, sa janë zgjedhur në zgjedhjet e 11 dhjetorit, pasi që partitë nuk kanë fituar asnjë mandat nga diaspora. Këtë sqarim e jep profesori i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu. Ai po ashtu thotë se në Maqedoni ndodhi diçka e befasishme, pasi që ky proces zgjedhor përfundoi me …

Lexo më shumë »

Këto janë 15 kushtet e BDI-së për të hyrë në koalicion qeveritar (FOTO)

Nëpër rrjetet sociale dhe në mediat shqiptare në Maqedoni nisi të qarkullojë fotografia e një letre në të cilën thuhet se Bashkimi Demokratik për Integrim i ka parashtruar 15 kërkesat e veta pa të cilat nuk do të pranojë të hyjë në koalicion qeveritar me asnjërën nga dy partitë maqedonase – VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në. BDI-ja në këto zgjedhje fitoi gjysmën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co