Ballina / MAQEDONIA / Politikë (faqja 10)

Politikë

Maqedonia dhe Kroacia do të nënshkruajnë marrëveshje për sigurimin e shoferëve

Zyra kombëtare për sigurimin e Republikës së Maqedonisë sot në Shkup do të nënshkruajë marrëveshje për mbrojtjen e vizitorëve me Zyrën kroate për sigurim. Marrëveshja do të mundësoj shoferëve të të dy shteteve në rast të aksidentit të komunikacionit të marrin informata dhe kompenzime më efikase për dëmin eventual të shkaktuar. Kjo marrëveshje do të nënshkruhet nga drejtori i përgjithshëm …

Lexo më shumë »

Kuvendi i Maqedonisë do të diskutojë për vazhdimin e gjendjes së krizës

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta mbajë mbledhjen e 124. Në rend dite është propozim-vendimi për ndryshim të vendimit për miratim të vazhdimit të afatit për ekzistimin e gjendjes së krizës për shkak të vëllimit të shtuar të hyrjes dhe tranzitit të emigrantëve nëpër territorin e Republikës së Maqedonisë. Deputetët do t’i shqyrtojnë edhe propozimet për zgjedhje të …

Lexo më shumë »

Sot mbahet konferencë për procesin e integrimit evropian

Në Sekretariatin për Çështje Evropiane sot do të mbahet konferenca përmbyllëse e Tuning Project ‘Përforcim i mëtejshëm i kapaciteteve organizative dhe institucionale për procesin e integrimit evropian’. Në konferencë fjalë hyrëse do të kenë zëvendëskryeministri i Qeverisë së RM-së përgjegjës për Çështje Evropiane, Arbër Ademi, ambasadori i Republikës së Polonisë, Jane Multanovski, ambasadorja e Kroacisë, Daniella Barishiq, zëvendësambasadori i Republikës …

Lexo më shumë »

Shtyhet seanca e Propozim-buxhetit 2017 më 17 tetor

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Trajko Veljanoski, seancën e 125-të në të cilën deputetët duhet të diskutojnë për Propozim-buxhetin për vitin 2017, e ka caktuar për 17 tetor. Qeveria e dorëzoi në Kuvend Propozim-buxhetin dhe më pas u kthye në shqyrtim pas përfundimit të debatit të amandamenteve në Kuvend. Debati për Propozim-buxhetin në seancë plenare mund të zgjasë më së …

Lexo më shumë »

Lëshohen në përdorim kupolat e reja, shpenzohet më shumë sesa që është planifikuar

75 vjetori i kryengritjes popullore maqedonase mbrëmë ishte shënuar edhe me akademinë solemne në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.  Akademia solemne njëkohësisht prezantoi edhe lëshimin në përdorim të objekteve të reja në Kuvend, gjegjësisht kupollës së madhe dhe sallës së kongreseve. Në këtë ngjarje ndër të tjerë ishte edhe kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Me këto ndryshime, Kuvendi fitoi 4000 …

Lexo më shumë »

Ivanov: Kriza po e merr energjinë dhe perspektivën e të rinjëve

Kryetari i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, në manifestimin për ditën e Kryengritjes së Maqedonisë ka folur për të kaluarën dhe për të ardhmen e rinisë në Maqedoni.  “Nëse ka një ide e cila na shtyu drejt “stuhive të historisë”, ajo është ideja për lirinë e Maqedonisë, duke iu falenderuar kësaj ideje ne kemi gjetur fuqi që t’i tejkalojmë gjithë …

Lexo më shumë »

LSDM: Gruevski dorëzohet nga Rilindja, dëshiron të jetë aktivist

Në një komunikatë të lëshuar nga LSDM-ja, është akuzuar ish kryeministri Nikolla Gruevski se ai është dorëzuar nga Rilindja dhe dëshiron që të bëhet aktivist. LSDM-ja gjithashtu akuzoi Gruevskin se prej kur i la puntorët me 9000 denarë rrogë ai pranoi se ata duhet të ishin ashtu si propozoi LSDM-ja, mirëpo i kundërshtoi deputetët e tyre në parlament kur ata …

Lexo më shumë »

Kuvendi i Maqedonisë nuk e respekton gjuhën shqipe (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Trajko Veljanovski u është drejtuar me një ftesë subjekteve dhe personave të zgjedhur për kremtimin e ditës së çlirimit të Maqedonisë, që shënohet më 11 tetor, ditë në të cilën është edhe festë shtetërore dhe ditë jo pune. Kremtimi do të mbahet më 10 tetor nga ora 19 në objektin e Kuvendit të Republikës së …

Lexo më shumë »

Hashim Thaçi shpallet Doctor Honoris Causa në Universitetin e Tetovës

Universiteti i Tetovës në një akademi solemne që do të mbahet në amfiteatrin e universitetit, të premten e ardhshme, 14 tetor, do të organozjë ceremoninë e nderimit me çmimin ”Doctor Honoris Causa” për kryetarin e republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Lajmi është bërë i ditur nga vetë universiteti derisa nëpër qytetin e Tetovës tashmë është bërë shpërndarja e bilbordeve ku …

Lexo më shumë »

Hahn në Maqedoni më 14 tetor

Komisioneri Europian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johannes Hahn më 14 tetor do të jetë në Shkup për të kontrolluar se kah shkon procesi i zbatimit të marrëveshjes së Përzhinos. Hahn do të vijë në Maqedoni për shumë çështje që lidhen me aktualitetin politik. A respektohet marrëveshja e 20 korrikut, çfarë gjendje e paraprinë ciklin zgjedhor dhe nëse zbatohen reformat, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co