Ballina / MAQEDONIA (faqja 5)

MAQEDONIA

MPB: Një i arrestuar për shkak të fotografimit të fletëvotimit

Ministria e Punëve të Brendshme, ka dalur me konferencë për shtyp, duke njoftuar rreth rrjedhjes së procesit zgjdhor. Në këtë konferencë ata kanë paraqitur disa parregullësi. “Është arrestuar një person, për shkak se ka fotografuar fletëvotimin në Komunën e Gazi Babës, ndërsa me shfaqjen e fletëvotimit deri në orën 12, janë regjistruar më pak raste. Ndërsa në fshatin Brest, një …

Lexo më shumë »

Tentuan të vjedhin materialin zgjedhor nga kopshti i fëmijëve në Shtip

Mbrëmë dy persona, deri tani të paidentifikuar kanë tentuar të thyejnë kopshtin e fëmijëve, të të cilin janë ruajtur materialet zgjedhore. Mirëpo janë penguar nga polici kujdestar, i cili është përkujdesur për materialin zgjedhor. “Natën e të dielës, rreth orës 00:40 në Shtip në rrugën “Braqa Danevi” në kopshin e fëmijëve, dy persona të panjohur, kanë tentuar të vjedhin materialin …

Lexo më shumë »

Dy persona në Koçani kanë ofruar 1 mijë denarë për një votë

Policia e Koçanit ka ngritur padi penale kundër S.M (28) dhe Z.B (50), nga fshati Tërkanje, për shkak të dyshimeve të veprës penale “shkelje e lirisë së përcaktimit të votuesve”. Njoftohet se të dytë në fillim të muajit dhjetor, nga disa familje kanë kërkuar që të votojnë për një parti politike, duke ju ofruar shumë parash prej 1000 denarë. Policia …

Lexo më shumë »

Most: Votimi në Kumanovë nis me vonesë, fotografohen fletëvotimet

Sipas informacioneve të vëzhguesve dhe koordinatorëve rajonal janë hapur të gjitha vendvotimet ku MOST ka vëzhgues të saj Vendvotimi numër 1036 në komunën e Kumanovës, është hapur me 15 minuta vonesë. Vendvotimi numër 2210 në komunën e Velesit është hapur me 30 minuta vonesë për shkak të asaj se nuk ka pasur energji elektrike. Deri më tani MOST ka vërejtur …

Lexo më shumë »

Sot zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Maqedoni

Sot në ora 07:00 u hapën qendrat e votimit dhe kështu filluan zgjedhjet e katërta të parakohshme parlamentare në Maqedoni. Në listën zgjedhore të regjistruar për votim janë 1.784.416 shtetas të Republikës së Maqedonisë të moshës madhore. Zgjedhjet zhvillohen në 3.480 qendra votimi në gjashtë njësi zgjedhore në Maqedoni dhe 46 qendra votimi në njësinë e shtatë zgjedhore që mbulon …

Lexo më shumë »

Menduh Thaçi: Nuk do të lejojmë shqiptarët në Maqedoni të jetojnë si në Alepo

Amnisti për të gjitha borxhet e shqiptarëve dhe amnisti për të gjithë shqiptarët të cilët për motive politike janë nëpër burgje. Ky është premtimi Partisë Demokratike Shqiptare për zgjedhjet e 11 dhjetorit. Nga tribuna në sheshin e qytetit të Gostivarit, Menduh Thaçi e kërkoi votën në zgjedhjet e ardhshme, duke u zotuar për realizim të kërkesave të shqiptarëve. Duke folur …

Lexo më shumë »

Bilalli: Në kushtet e regjimit asnjë anketë nuk është e vërtetë

Anketat në Maqedoni janë të pavarura, njerëzit në këtë shtet jetojnë në frikë, çka është edhe një nga arsyet më të mëdha që anketat të jenë të ndryshme nga rezultatet që do të dalin në zgjedhje, thonë analistët. Sipas tyre, institutet të cilët i kryejnë anketat më së shpeshti janë sondazhe fiktive të cilët çdoherë kur bëjnë hulumtime i’u drejtohen …

Lexo më shumë »

Organizohet Panairi i shoqatave qytetare të Bashkisë së Shkupit

Në Qendrën kulturore rinore në Shkup do të mbahet Panairi i shoqatave të qytetarëve për vullnetarizëm dhe qytetari vepruese të Bashkisë së Shkupit. Agjencia e Lajmeve AIM bën të ditur se motoja e panairit është ”Përmes vullnetarizmit në qytetari vepruese”, ndërsa organizohet nga ”Qendra vullnetare e Shkupit”, kurse financohet nga Bashkia e Shkupit. Në Panair do të prezantohen shoqata të …

Lexo më shumë »

Në Shkup do të promovohet klubi i grave menaxhere

Agjencia ”Marili” do ta promovojë klubin e afarizmit të grave menaxhere, qëllimi i së cilës është lidhja e grave menaxhere dhe përmirësëimi i komunikimit ndërmjet tyre. Klubi do të jetë vend ku gratë menaxhere do të mund që të promovojnë idetë e tyre dhe inovacionet, të përfitojnë mbështetje, marketing dhe promovim. Në kuadër të klubit do të organizohen edhe punëtori …

Lexo më shumë »

Fillon ndërtimi i qarkores së Shkupit e dëmtuar gjatë vërshimeve

Ka filluar rikonstruimi i plotë i pjesëve të dëmtuara të qarkores së Shkupit, e cila u dëmtua gjatë vërshimeve të 6 gushtit. Punimet do t’i realizojë Transmet, me investim të Ndërmarrjes Publike për rrugë shtetërore. Me rikonstruimin e kesaj qarkore do të përfshihen 1500 metra, duke përfshirë edhe qarkoren në Haraçinë dhe Hipodrom./Telegrafi/

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co