Ballina / MAQEDONIA (faqja 30)

MAQEDONIA

Ivanov – Obama: Konfirmohet mbështetja amerikane për anëtarësim të Maqedonisë në NATO dhe BE

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, gjatë qëndrimit në New York, ka marrë pjesë në pranimin që organizohet nga kryetari amerikan, Barack Obama. Siç njoftojnë nga kabineti i kryetarit Ivanov, në takimin e shkurtër joformal në mes të dy kryetrëve të shteteve, është konfirmuar mbështetja e SHBA-ve për realizimin e qëllimeve strategjike të Maqedonisë – anëtarësimin në NATO dhe BE. Në …

Lexo më shumë »

Vazhdon seanca dëgjimore për Katica Janevën

Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie në mes të bashkësive etnike do ta vazhdojë sot seancën, ku në rend dite është raporti i Prokurorisë speciale publike (PSP) dhe Prokurorisë themelore publike (PTHP). Në seancën e djeshme, prokurorja Katica Janeva u është përgjigjur pyetjeve të ndryshme të deputetëve, duke thënë se nuk ka frigë nga askush, pasi që ka marrë garanca …

Lexo më shumë »

Katica Janeva: Zgjedhjet e viteve 2012 – 2014 janë të dyshimta

Prokurorja speciale publike, Katica Janeva u është përgjigjur në kuvendin e Maqedonisë pyetjeve të deputetëve drejtuar saj, në lidhje me punën e prokurorisë që ajo drejton. Ajo ka thënë se mbetet në qëndrimn e saj të jolegjitimitetit të këtij kuvendi, për shkak se, siç thotë ajo, në përgjimet e paligjshme janë vërtetuar dyshimet për vepra penale në zgjedhje. Sipas Janevës, …

Lexo më shumë »

Në Maqedoni prezantohet projekt për arsim të përjetshëm

Sot u prezantua projekti ”Forcimi i arsimit të përjetshëm përmes modernizimit të sistemit për arsim profesional dhe trajnim, si edhe arsimi i të rriturve”. Gjatë prezantimit të projektit, ministri i arsimit, Pishtar Lutfiu tha se roli i qendrës për arsim të të rriturve është që të promovohet një sistem funksional, modern për arsim të të rriturve, që është në përputhje …

Lexo më shumë »

Mashtroi me biletat e aeroplanit, paditet penalisht 29 vjeçarja nga Prilepi

Një femër nga Prilepi ka arritur që të mashtrojë dy persona nga Ohri dhe Struga, duke u premtuar bileta të lira kthyese avioni SHBA-Maqedoni. Me këtë rast, ajo ka fituar 779.000 denarë. Për këtë arsye, 29 vjeçarja J. Ç është kallëzuar penalisht nën dyshimin e kryerjes së veprës penale të mashtrimit. D.N nga Ohri ka marrë vetëm biletë njëdrejtimshe. Ai ka …

Lexo më shumë »

Tragjedi në Manastir: Shtypet punëtori nga makina në punëtori!

Më 20.09.2016, rreth orës 13:40 në Manastir në objektin e punëtorisë në ndërtim e sipër e vendosur në rrugën “Vasko Karangelevski” në pronësi të GP-Pelister, Z.M. (47) nga Manastiri shoferi i makinës “Bobket”, ishte duke kryer detyrën e mbushjes, dhe duke u kthyer mbrapa goditi punëtorin T.M. (56) nga fshati Krklino (ndaj të cilit nuk u konstatua lëndime trupore) dhe …

Lexo më shumë »

Mbi 1.700 shqiptarë në administratën maqedonase marrin rogë për të ndejtur në shtëpi

Prej gjithsej 1.800 administratorëve të punësuar në Sekretariatin për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIMO), vetëm 50 realisht punojnë në kabinetin e zv/kryeministrit Festim Halili. Kjo do të thotë se 1.750 administratorë rrinë nëpër shtëpi. Deri tani nuk ka pasur ndonjë reagim të organizuar nga administratorët shqiptarë kundër këtij diskriminimi. Për disa prej tyre, marrja e rrogës pa shkuar në …

Lexo më shumë »

Manifestim ‘Lëviz për shëndet’ në parkun e qytetit të Shkupit

Në parkun e qytetit në Shkup sot do të mbahet manifestim ‘Lëviz për shëndet’, të dedikuara për fëmijët e moshës së hershme parashkollore dhe shkollore. Manifestimi ka karakter argëtues-rekreativ dhe përfshin ushtrime për përmirësimin e zhvillimit motoristik te fëmijët e moshës parashkollore dhe shkollore. Organizator është Qendra kulturore për fëmijë ‘Karposh’, ndërsa në manifestim do të marrin pjesë fëmijët të …

Lexo më shumë »

150 mijë dollarë nga Kanada për vërshimet në Maqedoni

Diaspora maqedonase në Kanada ka mbledhur 150 mijë dollarë kanadeze për të ndihmuar viktimat e përmbytjeve në Maqedoni. Komuniteti i përbashkët i Maqedonisë në Kanada në disa aklsione humanitare të organizuara nga kishat e organizatave maqedonase dhe Dioqeza Ortodokse në Kanada, aktivistë, të mbështetur nga Ambasada e Maqedonisë dhe Konsullata në Toronto ka mbledhur 150 mijë dollarë kanadeze për të …

Lexo më shumë »

Mësohen gjykatësit për rastet ku do të gjykohen Gruevski dhe Grujoski

Dy akuzat e Prokurorisë Speciale për dhunën në Komunën Qendër dhe për shkatërrimin e dokumentacionit për përgjim janë shpërndarë tek gjykatësit e Gjykatës Penale: Tatjana Mihajlova dhe Lidija Petrovska. Gjykatësit kanë marrë lëndët sipas sistemit elektronik për shpërndarje. PSP javën e kaluar në konferencë për shtyp njoftoi se ka ngritur dy akt-akuza. Njëra është kundër ish kryeministrit Nikolla Gruevski dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co