Ballina / MAQEDONIA (faqja 3)

MAQEDONIA

Në Kërçovë u hap Panairi i ushqimit të shëndetshëm organik

kercova-780x439

Njëzetepesë firma nga Kukushi i Greqisë dhe pesëmbmëdhjetë firma nga Strumica, të industrive të ndryshme prezantohen në Panairin e ushqimit të shëndetshëm organik që sot u hapnë Kërçovë. Panairi është pjesë e projektit të financuar me IPA fonde të BE-së për bashkëpunim ndërkombëtar ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Me projektin janë përfshirë komunat e Kërçovës, Strumicës në Maqedoni dhe komunës së …

Lexo më shumë »

Gjykata hodhi poshtë disa dëshmi ndaj Gruevskit

gjyqesori-gjykatesi-gjykata-gjyqi-sudija-sud-tuzilastvo-prokuroria-tuzioc-780x439

Sot u mbajt seanca gjyqësore kundër Nikolla Gruevskit, Mile Janakieskit, Daniela Rangellova dhe 11 të akuzuarve të tjerë, të cilët janë pjesë e hetimeve të PSP-së për zhvillimet në komunën Qendër të bashkisë së Shkupit. Gjykatësja Tatjana Mihajllova i hodhi poshtë disa pjesë të përgjimeve dhe dëshminë e dëshmitarit të mbrojtur që të përdoret si dëshmi në procesin gjyqësor që …

Lexo më shumë »

Nishani-Ahmetit: Shqipëria garanton mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni

ali-ahmeti-nishani2

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani mbrëmë e ka pritur kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me të cilin bisedoi kryesisht për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe rezultatet e partive politike shqiptare. Nishani, pasi e uroi Ahmetin për fitoren e subjektit të tij politik në zgjedhje, vlerësoi angazhimin dhe kontributin e të gjitha subjekteve politike shqiptare në …

Lexo më shumë »

Vazhdojnë kritikat ndaj ambasadorit Baily

path_1621

Si duket kritikat ndaj ambasadorit Jess Baily në Maqedoni nuk kanë të ndalur. Sipas portalit mn.mk, administratorët ‘Maqedonia mbështet Donald Trump’ kanë drejtuar përsëri kritika ndaj Baily-t. ‘Ne administratorët maqedonas në faqen e popullarizuar në Facebook ‘Maqedonia mbështet Donald Trump’ e cila i ndihmoi Trump-it për të arritur fitoren e dëshiruar. Opinioni i Maqedonisë është i zhgënjyer nga ambasadori amerikan …

Lexo më shumë »

Mjekët më të mirë largohen nga Maqedonia, punë ka vetëm për “partiakët”

mjekesia-780x439

Dalja e mjekëve të rinj jashtë vendit, po ndodh më shpesh për shkak të situatës politike në vend. Sipas një studimi të “Healthgroup” 70% e mjekëve të cilët kanë shkuar jashtë vendit, kanë deklaruar se për të punësuar u është kërkuar që të jenë anëtar të partive politika të caktuara. Ndërsa, ajo që është më shqetësues është se 90% e …

Lexo më shumë »

Ostreni: Qeveri të mos bëjnë personat që hetohen nga Specialja

ostreni_zgjidhet_kryetar_i_uni

Gëzim Ostreni, kryetar i partisë Uniteti, pjesë e koalicionit ”Aleanca për Shqiptarët”, deklaron për 24Vesti se nuk mund të bëjnë qeveri njerëzit të cilët janë të përfshirë në hetimet e Prokurorisë Speciale Publike. Sipas tij, kjo vlen edhe për OBRM-PDUKM-në, por edhe për BDI-në. Sipas tij, më së miri do të ishte që PSP-ja të ofrojë një listë emrash, se …

Lexo më shumë »

Formimi i qeverisë, Rama takon sot faktorin politik shqiptar në Maqedoni

edi-rama-1

Kryeministri, Edi Rama, do të zhvillojë sot në Tiranë një takim me faktorin politik shqiptar të Maqedonisë. Në qendër të diskutimeve të këtij takimi është formimi i qeverisë së re në Maqedoni. Faktori shqiptar në këtë drejtim është kyç, pasi asnjëra nga dy partitë kryesore maqedonase nuk krijon dot qeverinë e re pa partitë shqiptare. Burime nga Tirana zyrtare bëjnë …

Lexo më shumë »

Ekspertët shuajnë dilemat: Qeveria mund të formohet edhe me 61 deputetë

maqedoni

Të drejtë për të formuar Qeveri janë të nevojshëm 61 deputetë nga 120, sa janë zgjedhur në zgjedhjet e 11 dhjetorit, pasi që partitë nuk kanë fituar asnjë mandat nga diaspora. Këtë sqarim e jep profesori i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu. Ai po ashtu thotë se në Maqedoni ndodhi diçka e befasishme, pasi që ky proces zgjedhor përfundoi me …

Lexo më shumë »

Këto janë 15 kushtet e BDI-së për të hyrë në koalicion qeveritar (FOTO)

61c569d3-5d7d-47d0-b73d-b8014048a1e6-0

Nëpër rrjetet sociale dhe në mediat shqiptare në Maqedoni nisi të qarkullojë fotografia e një letre në të cilën thuhet se Bashkimi Demokratik për Integrim i ka parashtruar 15 kërkesat e veta pa të cilat nuk do të pranojë të hyjë në koalicion qeveritar me asnjërën nga dy partitë maqedonase – VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në. BDI-ja në këto zgjedhje fitoi gjysmën …

Lexo më shumë »

Aksion grumbullimi të mbeturinave elektrike dhe elektronike në komunën Aerodrom

wee

Komuna e Aerodromit në Bashkinë e Shkupit organizon aksion për grumbullimin e hedhurinave elektrike dhe elektronike të cilat janë të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Komuna u bën thirrje qytetarëve që të shtunën të grumbullojnë të gjitha pajisjet që nuk u nevojiten më dhe janë të pashfrytëzueshme. Këtu përfshihen kompjuterë të vjetër dhe laptopë, tastatura, kabllo, ndëgjuese, telefona, kamera dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co