Ballina / MAQEDONIA (faqja 20)

MAQEDONIA

I kërkon para për të mos i publikuar foto intime, arrestohet

Një 27-vjeçar nga Sukthi i Durrësit është vënë në pranga nga policia pasi akuzohet se ka kërcënuar një shtetase me anë të rrjetit social “Facebook”, duke i kërkuar një shumë parash për të mos i publikuar foto që do i dëmtonin imazhin. Sipas policisë, personi i arrestuar është shtetasi Enkelejd Vrioni. Policia sqaron se ky shtetas kërcënuar me anë të …

Lexo më shumë »

Shkup: Tetë të lënduar në 17 aksidente gjatë 24 orëve

Policia rrugore gjatë ditës së djeshme në rajonin e Shkupit ka kryer ekspertizë të gjithsej 17 fatkeqësive në komunikacion, në të cilat janë lënduar tetë persona. Nga SPB – Shkup, gjatë ditës së djeshme, pas kontrolleve të kryera ndaj pjesëmarrësve në komunikacion, nga ana e policisë rrugore janë zbuluar dhe sanksionuar një numër i madh kundërvajtjesh. Janë sanksionuar gjashtë shoferë të …

Lexo më shumë »

Tërmetet nuk ndalen, në mëngjes e dridhi Dellçevën

Tërmet i ri në Maqedoni me fuqi 2,5 shkallë Rihter, sot në mëngjes rreth orës 8.58 është regjistruar në Maqedoni. Sipas Qendrës Seizmologjike Evropian eqpiqendra e tërmetit ka qenë në Dellçevë me 2 km thellësi. Tërmete kohëve të fundit ka pasur edhe në Shkup, por gjithashtu edhe në vende tjera si Turqi, Itali, Francë dhe vende tjera./Telegrafi/

Lexo më shumë »

Kuvendi i Maqedonisë do të diskutojë për vazhdimin e gjendjes së krizës

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta mbajë mbledhjen e 124. Në rend dite është propozim-vendimi për ndryshim të vendimit për miratim të vazhdimit të afatit për ekzistimin e gjendjes së krizës për shkak të vëllimit të shtuar të hyrjes dhe tranzitit të emigrantëve nëpër territorin e Republikës së Maqedonisë. Deputetët do t’i shqyrtojnë edhe propozimet për zgjedhje të …

Lexo më shumë »

Sot mbahet konferencë për procesin e integrimit evropian

Në Sekretariatin për Çështje Evropiane sot do të mbahet konferenca përmbyllëse e Tuning Project ‘Përforcim i mëtejshëm i kapaciteteve organizative dhe institucionale për procesin e integrimit evropian’. Në konferencë fjalë hyrëse do të kenë zëvendëskryeministri i Qeverisë së RM-së përgjegjës për Çështje Evropiane, Arbër Ademi, ambasadori i Republikës së Polonisë, Jane Multanovski, ambasadorja e Kroacisë, Daniella Barishiq, zëvendësambasadori i Republikës …

Lexo më shumë »

Gabimi i një mësimdhënësi në Maqedoni (Foto)

Një mësimdhënës në Maqedoni është shdnërruar në ”hit” interneti për shkak të gabimit të tij rreth 11 tetorit, ditës së kryengritjes antifashiste. Nga fotoja e shpërndarë në internet shihet se mësimdhënësi, datën 11 tetor e konsideron si ”Dita e pavarësisë së Maqedonisë”. Nuk bëhet e ditur se ku jep mësim ky mësimdhënës. Ndërkaq, shtrohet pyetja se në çfarë procesi arsimor …

Lexo më shumë »

Babë e bir nga Bërvenica e Tetovës kapen në mashtrim

Sektori për punë të brendshme në Tetovë ka pastruar katër krime “keqpërdorim të të dhënave personale” dhe ka ngritur padi kundër 51 vjeçarit S.A dhe 16 vjeçarit, të dytë nga fshati Bërvenicë. “I mituri dhe babai i tij dyshohet se gjatë muajve qershor dhe gusht të këtij viti në rrjetin social Facebook kanë krijuar 5 profile të rrejshme, në të …

Lexo më shumë »

Shtyhet seanca e Propozim-buxhetit 2017 më 17 tetor

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Trajko Veljanoski, seancën e 125-të në të cilën deputetët duhet të diskutojnë për Propozim-buxhetin për vitin 2017, e ka caktuar për 17 tetor. Qeveria e dorëzoi në Kuvend Propozim-buxhetin dhe më pas u kthye në shqyrtim pas përfundimit të debatit të amandamenteve në Kuvend. Debati për Propozim-buxhetin në seancë plenare mund të zgjasë më së …

Lexo më shumë »

Lëshohen në përdorim kupolat e reja, shpenzohet më shumë sesa që është planifikuar

75 vjetori i kryengritjes popullore maqedonase mbrëmë ishte shënuar edhe me akademinë solemne në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.  Akademia solemne njëkohësisht prezantoi edhe lëshimin në përdorim të objekteve të reja në Kuvend, gjegjësisht kupollës së madhe dhe sallës së kongreseve. Në këtë ngjarje ndër të tjerë ishte edhe kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Me këto ndryshime, Kuvendi fitoi 4000 …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co