Ballina / MAQEDONIA (faqja 2)

MAQEDONIA

Ministri maqedonas reagon ashpër ndaj Ramës dhe Thaçit

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Popovski, pas takimit të liderëve të partive shqiptare të këtij vendi me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin, akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit. “Nuk është e hijshme, por as e përshtatshme, kur kryeministri ose kryetari i shtetit fqinj drejtpërdrejt përzihen në punët e brendshme, veçmas jo …

Lexo më shumë »

Nikovski: Platforma e partive shqiptare është ultimatum anti-kushtetues

Analisti politik dhe ish ambasadori, Risto Nikovski, platformën e përbashkët të partive shqiptare e quan ultimatum anti-kushtetues. “Ultimatum anti-kushtetues nga Tirana dhe Prishtina, e dërguar përmes kuajve të tyre të Trojës, që në vend duhet të paraqitet si referendum. Po bëhet fjalë për një dokument joligjor për ridefinimin e shtetit, i cili duhet të shkojë përmes referendumit. Për një punë …

Lexo më shumë »

460 shfrytëzues në Kërçovë marrin shtesa fëmijërore dhe prindërore

Në qendrën për mbrojtje të fëmijëve në Kërçovë vazhdon pagesa e shtesave fëmijërore, shtesave të prindërve si edhe shtesat për fëmijët me nevoja të veçanta. Kjo bëhet e ditur nga bashkërenduesi i kësaj qendre, Sadik Emro, i cili u bën thirrje shfrytëzuesve të këtyre mjeteve, që sa më shpejtë të përfundojnë me ripërtëritjen e dokumentacioneve të nevojshme që këtë ndihmë …

Lexo më shumë »

Ivanov: Maqedonia po i ruan kufijtë e jashtëm të Evropës

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, në një intervistë mes tjerash ka folur edhe për krizën e refugjatëve, krizë me të cilën u desh të ballafaqohet edhe Maqedonia. Sipas Ivanovit rrugët të cilat i hapën emigrantët në të gjitha shtetet, i kanë shfrytëzuar edhe terroristët. “Maqedonia paralajmëroi, por duke marrë parasysh se në fillim nuk kishim ndihmë, vetë vendosëm që të …

Lexo më shumë »

Maskohet si ‘Baba Dimër’ dhe vjedh në një shitore të Shkupit

Mbrëmë rreth orës 21:00 hajduti i maskuar si ‘Baba Dimri’ ka grabitur duke kërcënuar me një armë zjarri në një dyqan të Shkupit. Policia ka informuar se incidenti ka ndodhur në rrugën Budapest, në Taftalixhe dhe se ‘Baba Dimri’ hajdut ka marrë qarkullimin ditor dhe pastaj ka ikur në drejtim të panjohur. Kompetentët punojnë në sqarimin e plotë të rastit. …

Lexo më shumë »

Zaev-Multanowski: Duhet të formohet Qeveri e përgjegjshme

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot ka pritur në takim ambasadorin e Polonisë në Maqedoni, Jacek Multanovski, me të cilin kanë biseduar për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe situatën e krijuar pas tyre. Nga LSDM-ja njoftojnë se Zoran Zaev në takim ka thënë se është krenar me rezultatet e arritura në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe i tha ambasadorit se …

Lexo më shumë »

Ngrica në rrugët e Maqedonisë: 6 makina rrëshqasin jashtë rruge në aksin Ohër-Kërçovë

Pesë automjete udhëtarësh dhe një automjet transportues kanë rrëshqitur nga rruga në rrugët magjistrale Ohër-Kërçovë në drejtim nga Novo Sella deri në grykën malore Presekë. Nuk ka persona të lënduar, ndërsa është shkaktuar dëm material, informoi policia e Ohrit. Sipas kumtesës policore, arsyet e rrëshqitjes së automjeteve janë ngricat në rrugë, shiu i ngrirë, por edhe shpejtësia e papërshtatshme e …

Lexo më shumë »

Nesër do të flitet për të ardhmen evropiane të Maqedonisë

Ministri i punëve të jashtme, akademik dhe ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së dhe NATO-s, nesër do të flasin për të ardhmen evropiane të Maqedoni. Instituti për hulumtim gjeostrategjik dhe politikë të jashtme pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Qendra për hulumtim strategjik MANU, do të mbajnë tryezë të rrumbullakët me temë “Pengesat paszgjedhore për integrimet euroatlantike të Maqedonisë”. Së …

Lexo më shumë »

Brohoritje antishqiptare në protestat para KSHZ-së në Shkup

Qindra mbështetës të partisë maqedonase në pushtet OBRM-PDUKM-së të drejtuar nga ish kryeministri Nikolla Gruevski, po protestojnë përpara Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ). Komisioni po shqyrton ankesat e parashtruara nga partia maqedonase në opozitë Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë, për parregullsi gjatë ditës së zgjedhjeve dhe veçanërisht për procesin e numërimit të votave në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co