Ballina / MAQEDONIA (faqja 146)

MAQEDONIA

Përfitonin nga emigrantët, paraburgosen dy policë

Policia e Maqedonisë ka njoftuar se ka paraburgosur dy punonjës të saj të cilët kanë keqpërdorur pozitën zyrtare. Policët tashmë të paraburgosur përmes dhënies së vërtetimeve për qëndrim dhe status azilit, kërkonin nga emigrantët sirianë 15 euro për dokument. Policia gjithashtu ka njoftuar se me këtë rast ka bërë ndalimin e dy pjesëtarëve të saj në një kohëzgjatje prej 8 …

Lexo më shumë »

5 ditë pa ujë e bukë, vdes emigranti në kufirin e Maqedonisë

Një emigrant sirian ka vdekur në kufirin Maqedoni-Greqi, mbeti pa ujë e bukë për pesë ditë. Mersila Smailoviq nga organizata joqeveritare “Legis” në Shkup, konfirmon se emigranti sirian i cili po qëndronte në mes të kufirit të Maqedonisë dhe Greqisë ka vdekur. Emigranti ishte 25 vjeçar dhe qëndroi 5 ditë pa ujë dhe bukë. Për fat të keq asnjë organizatë …

Lexo më shumë »

​Big Mama fton këngëtarët për koncert humanitar në Tetovë, për Kumanovën

Këngëtarja tetovare, Besjana Kasami e njohur si Big Mama, në rrjetet sociale ka ftuar kolegët e saj që t’i bashkëngjiten për një koncert humanitar në Tetovë, për të ndihmuar banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë. “Në këto ditë të vështira për kumanovarët, ftoj gjithë kolegët që kanë shpreh dëshirë të më bashkëngjiten në aksionin për të ndihmuar Kumanovën me …

Lexo më shumë »

Agjencia e Inteligjencës nuk komenton bisedën e agjentit me grupin e Kumanovës

Agjencia e Inteligjencës edhe sot i injoroi pyetjet e ALSAT nëse të punësuar të saj kanë pasur kontakte me grupin e Kumanovës para ngjarjeve të 9 dhe 10 majit. Refuzimi i tillë vazhdon përkundër audio-regjistrimit të publikuar një ditë më parë, në të cilin duket se bisedojnë njëri nga liderët e vrarë të grupit Mirsad Ndrecaj dhe një person për …

Lexo më shumë »

Tahiri: “Maqedonisë i nevojitet ristart politik”

Shkup, 10 qershor – Komunikologu dhe analisti politik Sefer Tahiri në një shkrim autorial me titull “Maqedonisë i nevojitet ristart politik” për “Al Jazeera Balkans” flet për daljen nga kriza e thellë politike në Maqedoni, për negociatat të cilat qëndrojnë në këmbë të çelqta, transmeton Zhurnal. Sipas tij, negociatat në Maqedoni mund të dështojnë menjëherë edhe atë vetëm me një …

Lexo më shumë »

Kuvendi i Maqedonisë vazhdon seancën e 53-të

Shkup, 10 qershor – Kuvendi i Republikës së Maqedonisë, sot në suaza të vazhdimit të parë të seancës së 53-të, do të shqyrtojë ndryshime dhe plotësime të shumë ligjeve nga fusha e arsimit, financat, drejtësia, politika bujqësore dhe sociale të cilat duhet të sillen sipas procedurës së shkurtuar. Në rendin e ditës janë ndryshimet e ligjeve për hipotekë dakorduese, për …

Lexo më shumë »

4 liderët takohen sot në Bruksel, ja axhenda

Kryetarët e katër partive kryesore politike në Maqedoni, Nikolla Gruevski (VMRO-DPMNE), Ali Ahmeti (BDI), Zoran Zaev (LSDM) dhe Menduh Taçi (PDSH), do të takohen sot në Bruksel në ndërmjetësimin e komisionerit Johannes Hahn me qëllim dhënien fund tëkrizës politike në vend. Sipas korrespodentit të MIA-s nga Brukseli, burime të larta nga KE-ja konfirmuan se, në takimin e sotëm që do …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co