Ballina / MAQEDONIA (faqja 10)

MAQEDONIA

Varfëria në Maqedoni, 180 mijë qytetarë jetojnë me më pak se 40 cent në ditë

Një familjeje katëranëtarëshe më një të punësuar, që të mund ta ushqejë me bollëk familjen, i nevojiten rreth 32 mijë denarë, apo 520 euro në muaj. Kështu tregon përllogaritja e shportës mujore e Lidhjes së Sindikatës së Maqedonisë (LSM). Por, jo të gjithë të punësuarit në Maqedoni marrin rroga mbi atë mesatare, që është 22 mijë denarë. “Ka nga ata që …

Lexo më shumë »

Forcat e Bashkuara Maqedonase sulmojnë Zekirin, mbështetin Tarçullovskin (FOTO)

Forcat e Bashkaura Maqedonase (FBM) kane raguar ndaj ish-gazetarit, tani kandidat për deptuet nga radhët e LSDM-së, Muhamed Zekiri, në lidhje me postimin e tij për kriminelin e luftës, Johan Tarçullovski. Në reagimin e FBM-së thuhet se: ”Johan Tarçullovski është hero maqedonas e jo kriminel lufte. FBM-Forcat e Bashkuara Maqedonase i dënon ashpër deklaratat e rrejshme drejtuar mbrojtësit tonë dhe …

Lexo më shumë »

Në 24 orët e fundit, një i vdekur dhe disa të lënduar në aksidente komunikacioni në Shkup

Në rajonin e Shkupit, në 24 orët e fundit kanë ndodhur gjithsej 11 aksidente komunikacioni. Në njërin nga këto aksidente ka një viktimë. Në tre aksidente tjera janë lënduar pesë persona, ndërkaq në shtatë aksidente tjera ka vetëm dëme materiale. Aksidenti Fatal ka ndodhur në rrugën rajonale Shkup – Veles. Në kontrollat rutinore të policisë, janë ndëshkuar tre shoferë të …

Lexo më shumë »

Në Shkup organizohet Panairi i kolegjeve amerikane

Me rastin e Javës Ndërkombëtare të Arsimit, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Maqedoni organizon Panairin e tretë vjetor të kolegjeve amerikane. Ngjarja do të mbahet sot në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare “Shën Klimenti i Ohrit” – Shkup, nga ora 16:00 deri në 18:00. Hyrja në Panairin e kolegjeve është pa pagesë dhe ftohen studentët dhe prindërit e tyre që të …

Lexo më shumë »

Aksion i dhurimit të gjakut nga policët e Kavadarit

Në aksionin e sotëm të dhurimit të gjakut, policët nga Kavadari dhuruan 26 njësi me gjak. Ky aksion u realizua nga organizimi komunal i Kryqit të Kuq së bashku me Institutin për mjekësi transfuzive nga Shkupi dhe Ministria e Punëve të Brendshme. “Falenderim të madh për gjithë ata që dhuruan gjak, duhet të dijnë se do të shpëtojnë një jetë. …

Lexo më shumë »

Ali Ahmeti: Unë me shokë kemi bërë shtetin e Kosovës

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti gjatë tubimit mbrëmë në Strugë ndër të tjera para të pranishmeve tha se ai së bashku me shokë e ka bërë shtetin e Kosovës. “Nuk luftoj për të ndërtuar karrierë, bashkë me shumë shokë jam njëri nga ata që kemi bërë shtet që quhet Kosovë, njëri nga ata që me shokë kam …

Lexo më shumë »

Aktivitete të ndryshme në Komunën e Tetovës për festat e Nëntorit

Me datë 17.11.2016 ( e enjte) në ora 12:00 në bulevardin Iliria, në kuadër të manifestimit Tetova feston Nëntorin, komuna e Tetovës dhe Lidhja Sportive Shkollore organizojnë “ Krosin e qytetit”. Në korniza të manifestimit të lartëpërmendur, komuna e Tetovës dhe Universiteti i Evropës Juglindore organizojnë aktivitet të përbashkët ekologjik për vendosjen e shportave për mbeturina në sheshin Iliria dhe …

Lexo më shumë »

Tërmet i ri dridhi Maqedoninë sot në mëngjes

Maqedoninë po vazhdojnë ta dridhin tërmetet, kryesisht me intensitet të dobët. Ai i radhës ishte sot në ora 8 e 50 dhe kishte intensitet prej 3.4 ballë të Rihterit, me epiqendër 19 kilometra në jug të Dojranit dhe diku 154 kilometra larg kryeqendrës së Shkupit. Thellësia e eliqendrës ka qenë 10 kilometra, dhe nuk raportohet për dëme eventuale materiale. Kohëve të …

Lexo më shumë »

Faqet me lajme false që i mundësuan fitoren Trumpit erdhën nga Velesi i Shkupit

Kriza e lajmeve false në FB po thellohet, raporton BBC. Pavarësisht se themeluesi i rrjetit social më të madh në botë, Mark Zuckerberg ka theksuar se është çmenduri të thuash se FB ndikoi në zgjedhjen e presidentit të ri në SHBA, intensiteti i lajmeve false në FB ka qenë shumë i lartë. BuzzFeed thotë se FB ka krijuar një task-force …

Lexo më shumë »

Mbi 20 mijë të interesuar në Diasporsën e Maqedonisë për të votuar

Sipas të dhënave më të fundit të KSHZ-së, rreth 20.500 shtetas të Maqedonisë që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit, janë regjistruar për votim në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit. Për shkak të numri të madh të të paraqiturve, KSHZ-ja ka vendosur që në Bern të hapë tre vendvotime shtesë, ndërkaq në Venedik të hapë dy vendvotime shtesë. Këtë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co