Ballina / MAQEDONIA / Lokale

Lokale

Transporti publik në Shkup anashkalon zonat shqiptare

Heqja e autobusëve shtetëror në linjat 9 dhe 19 vazhdon të shkaktojë revoltë tek qyterët, veçanërisht te banorët e komunave Çair dhe Shuto Orizarë. Igor Janushev drejtor i NTP-së Shkup tha se ndarja e linjave mes transportuesve privat dhe atyre të NTP-Shkup është bërë me vendim të këshillit të Bashkisë së Shkupi që para 1 viti e gjysmë. “Kjo çështje …

Lexo më shumë »

460 shfrytëzues në Kërçovë marrin shtesa fëmijërore dhe prindërore

Në qendrën për mbrojtje të fëmijëve në Kërçovë vazhdon pagesa e shtesave fëmijërore, shtesave të prindërve si edhe shtesat për fëmijët me nevoja të veçanta. Kjo bëhet e ditur nga bashkërenduesi i kësaj qendre, Sadik Emro, i cili u bën thirrje shfrytëzuesve të këtyre mjeteve, që sa më shpejtë të përfundojnë me ripërtëritjen e dokumentacioneve të nevojshme që këtë ndihmë …

Lexo më shumë »

Maskohet si ‘Baba Dimër’ dhe vjedh në një shitore të Shkupit

Mbrëmë rreth orës 21:00 hajduti i maskuar si ‘Baba Dimri’ ka grabitur duke kërcënuar me një armë zjarri në një dyqan të Shkupit. Policia ka informuar se incidenti ka ndodhur në rrugën Budapest, në Taftalixhe dhe se ‘Baba Dimri’ hajdut ka marrë qarkullimin ditor dhe pastaj ka ikur në drejtim të panjohur. Kompetentët punojnë në sqarimin e plotë të rastit. …

Lexo më shumë »

Ngrica në rrugët e Maqedonisë: 6 makina rrëshqasin jashtë rruge në aksin Ohër-Kërçovë

Pesë automjete udhëtarësh dhe një automjet transportues kanë rrëshqitur nga rruga në rrugët magjistrale Ohër-Kërçovë në drejtim nga Novo Sella deri në grykën malore Presekë. Nuk ka persona të lënduar, ndërsa është shkaktuar dëm material, informoi policia e Ohrit. Sipas kumtesës policore, arsyet e rrëshqitjes së automjeteve janë ngricat në rrugë, shiu i ngrirë, por edhe shpejtësia e papërshtatshme e …

Lexo më shumë »

Aksion grumbullimi të mbeturinave elektrike dhe elektronike në komunën Aerodrom

Komuna e Aerodromit në Bashkinë e Shkupit organizon aksion për grumbullimin e hedhurinave elektrike dhe elektronike të cilat janë të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Komuna u bën thirrje qytetarëve që të shtunën të grumbullojnë të gjitha pajisjet që nuk u nevojiten më dhe janë të pashfrytëzueshme. Këtu përfshihen kompjuterë të vjetër dhe laptopë, tastatura, kabllo, ndëgjuese, telefona, kamera dhe …

Lexo më shumë »

Most: Votimi në Kumanovë nis me vonesë, fotografohen fletëvotimet

Sipas informacioneve të vëzhguesve dhe koordinatorëve rajonal janë hapur të gjitha vendvotimet ku MOST ka vëzhgues të saj Vendvotimi numër 1036 në komunën e Kumanovës, është hapur me 15 minuta vonesë. Vendvotimi numër 2210 në komunën e Velesit është hapur me 30 minuta vonesë për shkak të asaj se nuk ka pasur energji elektrike. Deri më tani MOST ka vërejtur …

Lexo më shumë »

Organizohet Panairi i shoqatave qytetare të Bashkisë së Shkupit

Në Qendrën kulturore rinore në Shkup do të mbahet Panairi i shoqatave të qytetarëve për vullnetarizëm dhe qytetari vepruese të Bashkisë së Shkupit. Agjencia e Lajmeve AIM bën të ditur se motoja e panairit është ”Përmes vullnetarizmit në qytetari vepruese”, ndërsa organizohet nga ”Qendra vullnetare e Shkupit”, kurse financohet nga Bashkia e Shkupit. Në Panair do të prezantohen shoqata të …

Lexo më shumë »

Në Shkup do të promovohet klubi i grave menaxhere

Agjencia ”Marili” do ta promovojë klubin e afarizmit të grave menaxhere, qëllimi i së cilës është lidhja e grave menaxhere dhe përmirësëimi i komunikimit ndërmjet tyre. Klubi do të jetë vend ku gratë menaxhere do të mund që të promovojnë idetë e tyre dhe inovacionet, të përfitojnë mbështetje, marketing dhe promovim. Në kuadër të klubit do të organizohen edhe punëtori …

Lexo më shumë »

Fillon ndërtimi i qarkores së Shkupit e dëmtuar gjatë vërshimeve

Ka filluar rikonstruimi i plotë i pjesëve të dëmtuara të qarkores së Shkupit, e cila u dëmtua gjatë vërshimeve të 6 gushtit. Punimet do t’i realizojë Transmet, me investim të Ndërmarrjes Publike për rrugë shtetërore. Me rikonstruimin e kesaj qarkore do të përfshihen 1500 metra, duke përfshirë edhe qarkoren në Haraçinë dhe Hipodrom./Telegrafi/

Lexo më shumë »

Ahmeti: Përçarja e votës do të ketë pasoja për të gjithë

Bashkimi Demokratik për Integrim, në Strugë ka mbajtur takim parazgjedhor, ku ka prezentuar platformën e saj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.  “BDI e ka fitoren e sigurt, por nuk më gëzon fitorja e BDI-së nëse aq shumë mandate do të humbin shqiptarët me përçarjen e votës. Sa do parti të vogla që janë, dëm të madh do të shkaktojnë, sidomos në zonën e pestë zgjedhore. Ju …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co