Ballina / MAQEDONIA / Kultura

Kultura

Materiali promovues turistik i Maqedonisë vlerësohet si më i miri

Agjencia për promovimin dhe mbështetjen e turizmit ka arritur që ta merr vendin e parë, në konkurencën e 20 shteteve, për dizajnimin e materialit promovues për turizëm. Vlerësimi është bërë nga Komisioni i Panairit të Shumadisë dhe qytetit të Kraguevcit, ndërkaq për të tetën herë me radhë, u zgjodhën agjencitë më të mira në pesë kategori: për rakinë më të …

Lexo më shumë »

UNESCO: Kthehet ideja për mbrojtje të liqenit të Ohrit nga ana e Shqipërisë

Ideja për mbrojtje të liqenit të Ohrit nga ana e Shqipërisë, është përsëri e pranishme gjatë viteve të fundit, por akoma nuk janë bërë hapa konkret për realizimin e saj, me çka ekosistemi do të merrte mbrojtje më të madhe dhe përgjegjësi tek qeveritë. Përfaqësues nga institucionet relevante të Maqedonisë dhe Shqipërisë po parashikojnë masat ndërkufitare, të menaxhimit të liqenit …

Lexo më shumë »

Përfundojnë kërkimet në kalanë e Shkupit, zbulohen mijëra gjësende

Ka përfunduar procesi i kërkimeve arkeologjike në kalanë e Shkupit. Gjatë këtij procesi janë gjetur mbi 13.400 gjësende të periudhave të ndryshme.  Sipas ministres për kulturë, Elizabeta Kançeska – Milevski, nga gjësendet e gjetura, 4.527 janë monedha. Gjithashtu, ministrja bëri të ditur se janë përgatitur të gjithë tabelat dhe udhëzuesit dhe se pritet që pas institucionalizimit të kalasë, të hapen …

Lexo më shumë »

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” konkuron për Oscar (Video)

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati i Maqedonisë për Oscar, në kategorinë e filmave joanglishtfolës. Filmi është përzgjedhur me shumicë votash nga Komisioni për zgjedhje. Përndryshe, ky film është shfaqur në hapjen e Festivalit ndërkombëtar për kamerë filmike ”Vëllezërit Manaki” në Manastir, …

Lexo më shumë »

Maqedonia prezanton ofertën turistike në Francë

Tërheqja e turistëve në këtë vend, informon nga ARMT, zhvillohet përmes ofertës së përshtatur turistike për interesin e detektuar, i cili është i orientuar drejt natyrës së paprekur dhe kulturës së vendit. “Oferta turistike e Maqedonisë është në konkurrencë me ofertën prej 1.700 tur-operatorëve nga bota, ndërsa më i madh është interesi nga ana e çifteve të reja, familjeve dhe …

Lexo më shumë »

Shënimi i Javës evropiane të mobilitetit 2016

Qyteti i Shkupit edhe këtë vit me disa aktivitete do ta shënojë Javën evropiane të mobilitetit 2016. Prej sot deri më 22 shtator, Qyteti i Shkupit do të organizojë program të shumëllojshëm të dedikuar për të gjithë qytetarët, nga më të rinjtë dero te më të moshuarit, si dhe për sektorin publik dhe privat. Këtë vit tema e Javës evropiane …

Lexo më shumë »

Fillon festivali ndërkombëtar i teatrove

Nga data 21 e deri më 27 shtator në Maqedoni do të organizohet edicioni i 41-të me radhë i festivalit ndërkombëtar të teatrove ”Teatri i ri i hapur” (TRH). Organizator i festivalit është Qendra rinore e kulturës, ndërkaq mbështetet nga Bashkia e Shkupit dhe Ministria e kulturës. Festivali do të hapet nga trupa teatrale hungareze Forte Company, që do të …

Lexo më shumë »

Ekspozitë e fotografive filmike ”25 vite film në Maqedoni”

Me hapjen e ekspozitës së fotografive filmike ”25 vite film në Maqedoninë e pavarur”, Kinoteka e Maqedonisë në bashkëpunim me Agjencinë për film, sot do të fillojnë me shënimin e 8 shtatorit, 25 vjetorit të pavarësisë së Maqedonisë. Shënimi i kësaj dite do të vazhdojë me tre projekte filmike të prodhuara së fundmi. Filmat ”Llazar”, ”Do Ballçak”, dhe ”Tre ditë …

Lexo më shumë »

Në Maqedoni organizohet manifestimi ”Gjuhët hebreje”

Sonte, Bashkësia hebreje në Maqedoni do të shënojë Ditën evropiane të kulturës hebreje, manifestim që mbahet njëkohësisht në 32 vende tjera evropiane. Aktiviteti mbahet për të 11-tën herë me radhë, kurse organizimi do të jetë në Teatrin Kombëtar të Maqedonisë (TKM). Për sivjet, temë e aktivitetit është ”Gjuhët hebreje”. Me këtë rast, do të jepet shfaqja ”Gjuhët hebreje: sa gjuhë …

Lexo më shumë »

Sami Yusuf sonte mban koncert në Shkup (FOTO)

Këngëtari i cili njihet për këngët e tij me karakter fetar, sonte do të mbaj koncert në Shkup, në stadiumin e qytetit arenën Filipi i II.  Një interesim të madh për këngëtarin e shumë ilhaihive, kanë shprehur edhe shqiptarët e Maqedonisë dhe gjitha trojeve shqiptare, të cilët pritet të përciellin koncertin e tij sonte nga ora 20. Yusuf ka publikuar një …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co