Ballina / MAQEDONIA / Kronika

Kronika

Maskohet si ‘Baba Dimër’ dhe vjedh në një shitore të Shkupit

Mbrëmë rreth orës 21:00 hajduti i maskuar si ‘Baba Dimri’ ka grabitur duke kërcënuar me një armë zjarri në një dyqan të Shkupit. Policia ka informuar se incidenti ka ndodhur në rrugën Budapest, në Taftalixhe dhe se ‘Baba Dimri’ hajdut ka marrë qarkullimin ditor dhe pastaj ka ikur në drejtim të panjohur. Kompetentët punojnë në sqarimin e plotë të rastit. …

Lexo më shumë »

Ngrica në rrugët e Maqedonisë: 6 makina rrëshqasin jashtë rruge në aksin Ohër-Kërçovë

Pesë automjete udhëtarësh dhe një automjet transportues kanë rrëshqitur nga rruga në rrugët magjistrale Ohër-Kërçovë në drejtim nga Novo Sella deri në grykën malore Presekë. Nuk ka persona të lënduar, ndërsa është shkaktuar dëm material, informoi policia e Ohrit. Sipas kumtesës policore, arsyet e rrëshqitjes së automjeteve janë ngricat në rrugë, shiu i ngrirë, por edhe shpejtësia e papërshtatshme e …

Lexo më shumë »

Gjykata hodhi poshtë disa dëshmi ndaj Gruevskit

Sot u mbajt seanca gjyqësore kundër Nikolla Gruevskit, Mile Janakieskit, Daniela Rangellova dhe 11 të akuzuarve të tjerë, të cilët janë pjesë e hetimeve të PSP-së për zhvillimet në komunën Qendër të bashkisë së Shkupit. Gjykatësja Tatjana Mihajllova i hodhi poshtë disa pjesë të përgjimeve dhe dëshminë e dëshmitarit të mbrojtur që të përdoret si dëshmi në procesin gjyqësor që …

Lexo më shumë »

Me kafshë transporton 122 kg drogë drejt Maqedonisë

Një sasi prej 122 kg drogë po transportohej me kafshë drejt Maqedonisë. Droga ishte futur në çanta dhe është kapur në Bllatë, në afërsi të Piramidës E-14/ 3 e cila kufizohet me fshatin Kllobçisht të Njësisë Administrative Maqellarë, rrethi Dibër dhe me fshatin Banjisht, Komuna Dibër e Madhe, Maqedoni. Pasi është konstatuar personi që transportonte drogë menjëherë janë vënë në …

Lexo më shumë »

MPB: Një i arrestuar për shkak të fotografimit të fletëvotimit

Ministria e Punëve të Brendshme, ka dalur me konferencë për shtyp, duke njoftuar rreth rrjedhjes së procesit zgjdhor. Në këtë konferencë ata kanë paraqitur disa parregullësi. “Është arrestuar një person, për shkak se ka fotografuar fletëvotimin në Komunën e Gazi Babës, ndërsa me shfaqjen e fletëvotimit deri në orën 12, janë regjistruar më pak raste. Ndërsa në fshatin Brest, një …

Lexo më shumë »

Tentuan të vjedhin materialin zgjedhor nga kopshti i fëmijëve në Shtip

Mbrëmë dy persona, deri tani të paidentifikuar kanë tentuar të thyejnë kopshtin e fëmijëve, të të cilin janë ruajtur materialet zgjedhore. Mirëpo janë penguar nga polici kujdestar, i cili është përkujdesur për materialin zgjedhor. “Natën e të dielës, rreth orës 00:40 në Shtip në rrugën “Braqa Danevi” në kopshin e fëmijëve, dy persona të panjohur, kanë tentuar të vjedhin materialin …

Lexo më shumë »

Dy persona në Koçani kanë ofruar 1 mijë denarë për një votë

Policia e Koçanit ka ngritur padi penale kundër S.M (28) dhe Z.B (50), nga fshati Tërkanje, për shkak të dyshimeve të veprës penale “shkelje e lirisë së përcaktimit të votuesve”. Njoftohet se të dytë në fillim të muajit dhjetor, nga disa familje kanë kërkuar që të votojnë për një parti politike, duke ju ofruar shumë parash prej 1000 denarë. Policia …

Lexo më shumë »

Fokus: Të akuzuarit e “Monstrës” u përgjuan

Katër nga të akuzuarit e rastit “Monstra”, Ali Demiri, vllëzërit Afrim dhe Agim Ismailoviç si dhe Fejza Aziri, sipas javores “Fokus” kanë qenë të përgjuar shumë kohë më parë se të ndodhë vrasja e pesë të rinjve në afërsi të liqenit të Smillkovës.  Demiri ka qenë i përgjuar edhe me 20 prill të vitit 2012 ose tetë ditë para vrasjes …

Lexo më shumë »

Padi për pesë të punësuar në MPB të Maqedonisë

Kontrolli i brendshëm në MPB në Maqedoni ka hapur lëndë për pesë të punësuar në MPB-në për keqpërdorim detyre. Për dy të punësuar do të jepen padi penale për tentim të blerjes së votës. Për tre të punësuar tjerë, MBP do të lëshojë vendim për suspendim nga puna për keqpërdorim të pozitës dhe thyerje të rregullores së punës në MPB./Telegrafi/

Lexo më shumë »

Aksident fatal komunikacioni në Strugë

Në një akisdentë të ndodhur mbrëmë në rrugën Strugë – Qafthanë, në afërsi të Radolishtit, nga plagët e rënda ka vdekur personi E.A (69). Siç bën të ditur SPB e Ohrit, vdekja e tij është konstatuar nga ekipi mjekësor i spitalit të përgjithshëm të Strugës. Në vendin e ngjarjes kanë dalë ekipe policore që kanë kryre ekspertizat e nevojshme. Përndryshe, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co