Ballina / Ekonomi (faqja 5)

Ekonomi

Call Center në Kosovë hetohen për dallavere

Të gjitha bizneset “Call Center” që funksionojnë në Kosovë do t’i nënshtrohen një hetimi nga autoritetet zvicrane. Dyshohet se puna e tyre në Kosovë është e paligjshme dhe e pakontrolluar nga institucionet kosovare. Në Kosovë të regjistruara janë gjithsej 52 “Call Center” që kryejnë shërbime për shtetet si Zvicra e Gjermania. Por në treg funksionojnë shumë sosh që nuk janë …

Lexo më shumë »

Gratë përfitojnë grante në vlerë të 64 mijë eurove

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës në një konferencë për media ka shpallur zyrtarisht përfitueset e granteve të Fondit të Grave të Kosovës që është rreth 64 mijë euro. Kjo shumë është ndarë në 14 grante për 17 organizata. Që nga vitit 2012, rrjeti ka fondin me të cilin ndihmon organizatat e grave. Nga ana tjetër përfituesuet e granteve thanë …

Lexo më shumë »

Rreth një miliard euro para të gatshme shqiptarët i eksportojnë në Serbi

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB), ka vazhduar me aktivitete në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2016” me moton “Unë konsumoj produkte vendore Po Ju” me komunitetin e biznesit dhe atë akademik të Prizrenit. Kryetari i AKB-së Agim Shahini, tha se po vazhdojnë me aktivitetet e tyre që kanë për qëllim konsumimin e prodhimeve vendore në kuadër të projektit tradicional …

Lexo më shumë »

Vala promovon produktin që iu dedikohet ekskluzivisht fermerëve

Telekomi dhe Vala e bëjnë më të lehtë dhe më të lirë komunikimin e fermerëve të Kosovës Të gjithë fermerëve të Kosovës do t’u mundësohet komunikimi më i lehtë dhe më i lirë ndërmjet vete. Këtë lajm të mirë për ta e dha Drejtori Menaxhues i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa. Ai sot e promovoi produktin më të ri që …

Lexo më shumë »

Komisioni shtyn diskutimin për Projektbuxhetin 2017

Komisioni për Buxhet dhe Financa i Kuvendit ka shtyrë për mbledhjen e ardhshme diskutimin e Projektbuxhetit për vitin 2017. Shtyrja është kërkuar nga kryesuesi i Komisionit, Naser Osmani, me arsyetimin se Projektbuxheti ka ardhur tek sot në mbledhje dhe se u duhet kohë që të shohin përmbajtjen e tij. Komisioni ka vendosur për ndryshime në ligjin për faljen e borxheve, …

Lexo më shumë »

Qeveria jep mbi 221 mijë euro për zgjedhjet në Drenas

Qeveria e Kosovës ka aprovuar sot kërkesën e KQZ-së për shpenzimet gjatë fushatës në komunën e Drenasit. Në mbledhjen e Qeverisë sot është aprovuar kërkesa e KQZ-së për ndarjen e mjeteve buxhetore për mbulimin e shpenzimeve për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme që do të mbahen më 4 dhjetor në Drenas. Shuma e mjeteve të ndara për këto zgjedhje janë 221 mijë …

Lexo më shumë »

Paga minimale nuk do të rritet në Kosovë, s’ka zhvillim ekonomik

Përfaqësues të punëtorëve dhe të bizneseve në Kosovë me vite kanë kërkuar nga autoritetet kompetente që të gjendet një mënyrë për rritjen e pagës minimale në vend. Aktualisht, paga minimale në Kosovë është 130 euro për të punësuarit e moshës nën 35 vjeç, dhe 170 euro për të punësuarit e moshës mbi 35 vjeç, pagë kjo e cila nuk ka …

Lexo më shumë »

Buxheti i shëndetësisë për paga dhe mëditje

Shumica e buxhetit të shëndetësisë së Kosovës që është paraparë në projekt-buxhetin e vitit 2017 pritet të shkojë në paga dhe mëditje. Do të përfitojnë edhe disa institucione, kurse janë ndarë 8.8 milionë euro për trajtim jashtë vendit edhe në klinikat private në Kosovë. Për rreth 850 mijë euro do të jetë më i lartë buxheti për shëndetësi në vitin 2017, …

Lexo më shumë »

Shqipëria 3.3 miliardë euro buxhet për vitin 2017

Projektbuxheti i vitit 2017 ka marrë miratimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, ndërsa shume shpejt pritet të marrë miratimin në qeveri për ti kaluar më tej diskutimeve në komisionet parlamentare. Sipas draftit të hartuar nga ministria e Financave, të ardhurat e parashikuara për vitin e ardhshëm në buxhet janë 436 miliardë lekë (afër 3.3 miliardë euro), shpenzimet parashikohen 467.1 miliardë lekë …

Lexo më shumë »

Gruevski: Lajm shumë i mirë për Tetovën dhe rrethinën

Ish-kryeministri dhe kryetari i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, me një postim në Facebook i ju është drejtuar qytetarëve të Tetovës dhe rrethinës në lidhje me hapjen e fabrikës për prodhim të mbulesave dhe pjesëve për vetura ”Lear” ku pritet të hapen vende të reja pune. Gruevski e ka nisur postimin në Facebook, me titullin ”Lajm i mirë për Tetovën dhe të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co