Ballina / Ekonomi (faqja 36)

Ekonomi

Biznesi sipas gjermanëve: Shqipëria hibrid edhe në ekonomi

Më shumë se gjysma e bizneseve të Shoqatës Gjermane të Industrisë dhe Tregtisë, DIHA e vlerësojnë negativisht situatën ekonomike në Shqipëri, krahasuar me një vit më parë. “Faktorët që kanë përkeqësim janë administrata publike, parashikueshmëria e politikave ekonomike, siguria ligjore, transparenca në tendera dhe korrupsioni”, thotë Rolf Castro Vasques, President i DIHA-s. Këta faktorë e rendisin Shqipërinë të parafundit në …

Lexo më shumë »

MEI heq licencën për 40 subjekte të tregtimit me shumicë të hidrokarbureve

Ministria e Energjisë dhe Industrisë së Kosovës ka miratuar heqjen e licencës për 40 subjekte të tregtimit me shumicë të produkteve hidrokarbure, është bërë e ditur përmes një komunikate. “Vendimi i revokimit është marrë pas inspektimeve të kryera në subjektet sh.a. të cilat rezultojnë se kanë humbur kushtin e kapacitetit depozitues si detyrim ligjor të përcaktuar nga ligji Nr. 8450 …

Lexo më shumë »

Aksionet “offshore”, britanikët në protestë kundër Kameronit

Mijëra protestues marshuan në rrugët e Londrës, duke kërkuar dorëheqjen e David Kameronit pas skandalit të taksave që u zbulua pas skandalit “Panama Papers”. Kreu i qeverisë britanike u konsiderua hipokrit, pasi ai pranoi më në fund se kishte përfituar 30 mijë paund nga “parajsat fiskale” “offshore”. Pas presionit disa ditor, Kameron pranoi se kishte përfituar nga një fond offshore …

Lexo më shumë »

Brukseli kërcënon me sanksione Panamanë

Panamaja dhe vende të tjera janë kërcënuar nga Bashkimi Evropian me sanksione, nëse ato nuk bashkëpunojnë në luftimin e pastrimit të parave dhe shmangies së taksave që është parë në rrjedhjen e dokumenteve këtë javë. Kompania juridike, “Mossack Fonseca”, me seli në Panama,  ka ndihmuar mijëra njerëz të pasur dhe të njohur dhe korporatave të mëdha, të regjistrojnë kompani dhe …

Lexo më shumë »

Raporti i BB-së për Shqipërinë: Borxhi 70%, më i larti në rajon

Banka Botërore prezanton raportin për Shqipërinë. Sipas këtij raporti rritja ekonomike për Shqipërinë ishte 2.6%, ndërsa pohohet se ky zhvillim ka ardhur nga investimet private. Ndër të tjera BB thekson se punësimi në Shqipëri në vitin 2015 është rritur me 1.9%, ndërsa pohohet se norma e papunësisë mbetet shqetësuese. “Gjysma e papunësisë është afatgjatë. Borxhi i Shqipërisë 70%, më i …

Lexo më shumë »

ATK-ja ua kujton bizneseve se janë të detyruar të lëshojnë kuponë fiskalë

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), nëpërmjet një komunikate për mediat, ka njoftuar se të gjithë personat që merren me aktivitete afariste, se në bazë të legjislacionit tatimor aty ku nuk kërkohet të lëshohet faturë tatimore dhe aty ku pagesa nuk bëhet përmes transferit bankar, janë të obliguar që të pajisen me arkë fiskale dhe të lëshojnë kuponë fiskalë. “Pajisja e …

Lexo më shumë »

Diveroli i Gërdecit në listën e ‘Panama Papers’

Në mesin e miliona dokumenteve të “Mossack Fonseca” të rëna në duart e shtypit, duke i dhënë udhë kështu një skandali të përmasave gjigande që nuk kurseu liderë botërorë, personalitete, apo edhe njerez të botës së krimit, rezulton sipas të përditshmes amerikane “Miami Herald” edhe emri i një personi mjaft i njohur në Shqipëri, Efraim Diverolit. Bëhet fjalë per personazhin …

Lexo më shumë »

Firma juridike në Panama thotë se ishte viktimë e hakerëve

Njëri nga bashkëthemeluesit e firmës juridike me seli në Panama, që është në qendër të rrjedhjes masive të dokumenteve të njohura si Letrat e Panamasë, ka thënë se ishte viktimë e hakerizmit nga jashtë. Personi Ramon Fonseca tha dje se kompania Mossack Fonseca ka ushtruar padi penale te prokurorët e Panamasë lidhur me këtë shkelje. Sipas tij, ka dëshmi se …

Lexo më shumë »

Skandali – “Panama Papers”, Ismail Mulleti doli nga Shqipëria në mars, Assaf Halkin në shkurt

Biznesmeni shqiptar, Ismail Mulleti, i cili rezulton i përfshirë në skandalin e “Panama Papers” ka dalë nga Shqipëria në muajin mars. Policia shqiptare ka verifikuar menjëherë hyrje-daljet nga Shqipëria të Ismail Mulletit dhe shtetasit izraelitit , avokatit Assaf Halkin. Mulleti rezulton që të ketë dalë nga vendi në mars, ndërsa Halkin në muajin shkurt. Ata që të dy kanë realizuar …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co