Ballina / Ekonomi (faqja 3)

Ekonomi

Kosova biznes më të madh me Serbi se me Shqipëri

Dy shtetet më të varfra në Evropë, të prapambetura, të pa shkollë, të pa shnetë e të pa drejtë. Kështu e përshkruan Kosovën dhe Shqipërinë, Lumir Abdixhiku, drejtor i institutit “Riinvest”. 104 vite pas shpalljes së pavarësisë, statistikat tregojnë se shqiptarët më së paku bashkëpunojnë mes vete në fushën e ekonomisë. Në Kosovë e Shqipëri, më shumë hyjnë mallra nga …

Lexo më shumë »

AKU kontroll në 950 biznese, 220 parlajmërime dhe gjoba

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) brenda dy javëve ka zhvilluar një kontroll në rreth 950 subjekte në të gjithë vendin. Nga ky kontroll kanë rezultuar me probleme 220 biznese, ndaj të cilave është marrë masa administrative “Parlajmërim” dhe “Gjobë”. Kontrollet janë kryer në dyqanet e mishit, në subjektet ku tregtohet nënproduktet e qumështit, në restorante etj. Në të gjithë qarqet …

Lexo më shumë »

Sot hapet panairi “Blej Shqip”

Sot në Sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, do të hapet panairi “Blej Shqip”, ku do të prezantohen 100 biznese nga të gjitha trevat shqiptare Panairi organizohet nga Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Republikës së Shqipërisë dhe gjatë tre ditëve në vijim në të do të ekspozojnë mallra e tyre mbi 100 biznese …

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Procedohet në lexim të parë buxheti për vitin 2017

Anëtarët e Komisionit për Buxhet dhe Financa të Kosovës me shumicë të votave e miratuan sot në lexim të parë projektbuxhetin për vitin 2017. Anëtari i Komisionit nga radhët e PDK-së Shukri Buja, ka votuar kundër, ndërsa pavarësisht vërejtjeve të shumta, kryetarja e Komisionit Safete Hadergjonaj ka votuar pro. /Telegrafi/

Lexo më shumë »

Evidentohen keqmenxhime të mjeteve financiare në Kryeministri

Gjatë shqyrtimit të raportit të Auditorit për Zyrën e Kryeministrit të Kosovës, anëtarët e Komisionit parlamentar për Mbikëqyrje Financiare evidentuan disa keqplanifikime dhe keqmenaxhime të mjeteve financiare. Kryetari i Komisionit, Faton Topalli, vlerësoi se ZKM gjatë vitit 2015 kishte keqplanifikuar 1 milion e 300 mijë euro, kurse sipas tij, 31 mijë euro janë keqmenaxhuar për subvencione, ngase nuk ka pasur …

Lexo më shumë »

Beqaj: Mbi 1 miliard lekë për rritjen e pagave në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj ka konfirmuar rritjen me 10 për qind të pagave të punonjësve të sektorit të shëndetësisë, të paralajmëruar një ditë më parë edhe nga kryeministri Rama. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Beqaj ka bërë me dije se për këtë rritje do të investohen mbi 1 miliard lekë. “Fjalë e dhënë, fjalë e mbajtur! Rrisim …

Lexo më shumë »

Huamarrja me euro, qeveria ndryshon monedhën e borxhit

Teprica e eurove në tregun e brendshëm e ka shtyrë Ministrinë e Financave të ndryshojë strategjinë e huamarrjes për të financuar deficitin buxhetor të këtij viti. Në fund të muajit Ministria e Financave do të kërkojë 35 milionë euro borxh nga bankat apo individët vendas përmes emetimit të një obligacioni me afat maturimi dyvjeçar. Kjo sasi borxhi është brenda kufirit …

Lexo më shumë »

Shtyhet diskutimi i buxhetit në Komisionin për buxhet dhe financa

Edhe sot është shtyrë debati për Projektligjin e buxhetit 2017 në Komisionin për Buxhet e Financa të Kuvendit të Kosovës. Kryetari i Komisionit, Naser Osmani, tha se shtyrja bëhet deri sa partneri i koalicionit ta artikulojë kërkesën edhe ta sjellë të shkruar lidhur. Në mbledhje ka munguar Safete Hadërgjonaj, anëtare e Komisionit nga radhët e PDK-së. Opozita e ka braktisur …

Lexo më shumë »

Businessinsider rendit Kosovën në top 17 vendet e botës për lehtësi të të bërit biznes

Të bërit biznes nuk është e lehtë dhe pa stres. Mirëpo, ka vende në botë që jua lehtësojnë biznesin për shkak se kanë më pak kufizime se vendet tjera. Në këtë renditje, Kosova është e 13 derisa vendi i parë për të bërë biznes më së lehti është Zelanda e Re. Kriteret për këtë renditje bazohen në një raport të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co