Ballina / Ekonomi (faqja 20)

Ekonomi

Bajrami: Fonde shtesë për certifikimin e produkteve

Ministrja Bajrami mori pjesë në “Konferencën për Certifikimin për Cilësi” Sipas një komunikate për media Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, mori pjesë në “Konferencën për Certifikimin për Cilësi,” e bashkë-organizuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, USAID-it, SIDA, Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Agjencia Zvicerane për Bashkëpunim dhe Zhvillim. Ky projekt i cili do të fillojë dhe …

Lexo më shumë »

Situata ekonomike, Sherefedin Shehu: FMN bashkëfajtore me qeverinë

Deputeti demokrat Sherefedin Shehu se FMN ka gabuar duke mbështetur filozofinë e borxheve të sajuara të qeverisë shqiptare. Sipas Shehut në një interviste dhënë në studion e lajmëve të Ora News , FMN e ndjen veten fajtore dhe mbron rritjen ekonomike 3.4%, në një kohë kur sipas tij BSH dhe BB japin një tjetër vlerësim. Sherefedin Shehu: FMN del sepse …

Lexo më shumë »

Mitrovicë, financohen të papunësuarit për të themeluar bizneset e tyre

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, UNDP, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale do të ndajnë 39 grante, përfituesve të programit të vetë-punësimit Në njoftim për media, thuhet se ceremonia e ndarjes së granteve do të mbahet në praninë e ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, sekretarit të parë të Ambasadës së Finlandës në Kosovë, Lari Peltonen …

Lexo më shumë »

Nis mbyllja e tregjeve të kafshëve nëpër komuna (Dokument)

Sipas një vendimi të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë obligohen që Autoritetet Komunale në territorin e Kosovës të mbyllin dhe ndalojnë së funksionuari tregjet e kafshëve. Gjithashtu në këtë vendim thuhet se duhet të dezinfektojnë objektet edhe zonat përreth. Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, njofton qytetarët e Komunës së Kaçanikut se nga data 01 korrik 2016(e premte) mbyllet tregu i …

Lexo më shumë »

Çdo vit në Kosovë vijnë rreth 600 milion euro nga Diaspora

Ministri Hoti shpalosi instrumentin e ri financiar Bono për Diasporën  Ministri i Financave Avdullah Hoti gjatë vizitës zyrtare në Austri është takuar me përfaqësuesit e Unionit të Bizneseve me të cilët ka diskutuar për mundësitë e investimeve  në Kosovë. Me këtë rast ministri Hoti para të pranishmëve shpalosi instrumentin e ri financiar- Bono për Diasporën. Hoti tha se “Këtë vit, për herë …

Lexo më shumë »

Udhëtimi në Kosovë, më i shtrenjti për familjen mbretërore britanike

Gazeta “Yorkshire Post” ka bërë renditjen e udhëtimeve më të shtrenjta të familjes mbretërore britanike më 2015-2016. Sipas këtij raporti, del se udhëtimi më i shtrenjtë për një udhëtim të familjes mbretërore ka qenë ai i Princit të Uellsit dhe Dukeshës së Cornwallit në Kosovë, Kroacia, Mal të Zi e Serbi.  Në vijim ju sjellim top-pesë udhëtimet më të shtrenjta …

Lexo më shumë »

FMN mbyll misionin: Të përforcohet administrata tatimore

Misioni i radhës i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka përmbyllur vizitën në Shqipëri. Përfaqësuesja e FMN-së Anita Tuladhar tha se të ardhurat nga tatimet dhe doganat në përgjithësi janë në përputhje me parashikimet e bëra në buxhet, duke konfirmuar përpjekjet e qeverisë shqiptare për reformat e ndërmarra. Tuladhar la si detyrë përshpejtimin e vendosjes së tatimit mbi pronën si dhe kërkoi …

Lexo më shumë »

Shqipëri-Meksikë, mundësi bashkëpunimi në fushën e biznesit

Shtohen mundësitë e bashkëpunimit në fushën e biznesit mes Shqipërisë dhe Meksikës. Bashkëthemeluesi i “Info Telekom”, “Promarketing Albania” dhe “Digicom Albania”, Marin Gjonaj, dhe drejtuesi  i përgjithshëm i albaniannews.com, Ilir Kulla, kanë zhvilluar një sërë takimesh biznesi gjatë javës së shkuar në Meksikë, ku mund të theksohet arritja e një marrëveshjeje për bashkëpunim të ndërsjelltë me “Grupo Carso Holdings”, që drejtohet nga Carlos Slim Domit. Ky i fundit …

Lexo më shumë »

Amnistia për makinat, kush përfiton dhe si kryhet çregjistrimi

Të gjithë ata pronarë që kanë një automjet për të cilën nuk kanë paguar taksat për një periudhë për më shumë se 10 vite do të përfitojnë amnisti për të gjitha detyrimet. Drafti i cili tashmë është në përfundim parashikon ndër të tjera që të gjithë këta pronarë do të kenë 6 muaj afat për çregjistrimin e automjeteve pa paguar …

Lexo më shumë »

Bursat nën presion, “e premtja e zezë” solli 411 miliardë euro humbje

Ka zgjatur vetëm një orë paraditen e sotme tentativa e Bursës së Milanos për të rikuperuar humbjet e së premtes, pas tronditjes për vendimin e britanikëve për t’u larguar nga Bashkimi Europian. Shitjet, në veçanti në sektorin bankar, shërbimet financiare dhe kompanitë e transportit ajror, i kanë goditur të gjitha tregjet kontinentale, pas asaj që cilësohet si “e premtja e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co