Ballina / Ekonomi (faqja 2)

Ekonomi

Turizmi veror i siguron Shqipërisë 521 milionë euro

Ekonomia e Shqipërisë ka përfituar vetëm nga turizmi i rërës dhe diellit rreth 521 milionë euro për periudhën korrik-shtator 2016 ose 25 për qind më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Shifra është bërë publike nga Banka e Shqipërisë në bilancin tremujor të pagesave. Të ardhurat e vjela nga turizmi në Shqipëri ishin burimi kryesor që kompensuan …

Lexo më shumë »

Për 5 vjet në komuna u investuan 158 milionë euro

Përfaqësues të komunave të Kosovës kanë kërkuar që investimet kapitale të cilat po ndodhin vetëm në infrastrukturë, të orientohen tash e tutje në funksion të zhvillimit ekonomik për komunat. Kërkesa e tyre erdhi në konferencën “Analizë për investimet kapitale në komunat e Kosovës”, ku u prezantua dokumenti që analizon trendet e investimeve kapitale në komunat e Republikës së Kosovës për …

Lexo më shumë »

Mungesë arti apo mungesë buxheti

Teatri Kombëtar i Kosovës, për vite me radhë ka qenë tempull i artdashësve dhe kulturës, e cila nga Kosova ka pasur jehonë në shumë vende të zhvilluara të botës. Në dërrasat e tij kanë shkelur për vite me radhë shumë prej emrave që bënë historinë e lojës para publikut, duke nisur e përfunduar karrierën në të. Megjithatë, sidomos në vitet …

Lexo më shumë »

Mbi 50% të ndërmarrjeve merren me tregti

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Rezultatet e Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve për vitin referues 2015. Ky publikim me të dhënat që ofron, synon të paraqesë disa nga treguesit ekonomikë sipas strukturës së veprimtarive ekonomike. “Sipas rezultateve të dala në këtë publikim, rezulton se sipas sektorëve ekonomikë numri më i madh i ndërmarrjeve i takon: tregtisë me 16 …

Lexo më shumë »

Dogana bëri histori, gati mblodhi 1 miliard euro

Dogana e Kosovës, ka arritur që të mbledh më shumë mjete në krahasim me planin që e kishte si synim. Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka bërë me dije se për herë të parë presin që të kalojnë shifrën prej 1 miliard eurove të hyra. “Që nga themelimi nuk kemi mbledhur këtë shumë që po arrijmë këtë vit”, …

Lexo më shumë »

Të rinjtë në biznes, projekte Start Up për mbështetjen e nismave të reja

Shumë të rinj janë kthyer tashmë në sipërmarrës falë mbështetjes së start up-eve. Projekti ka ndihmuar të rinjtë që të realizojnë idete e tyre. Disa prej tyre prezantuan këtë të hënë frytet e kësaj pune. “Kur isha student punoja në një kompani që merrej me prodhimin e maskave veneciane, por dëshira ime ishte të kisha edhe unë biznesin tim, modelet …

Lexo më shumë »

Veseli dhe USAID me marrëveshje 300 mijë dollarëshe

Kryeparlamentari Veseli dhe drejtori i USAID-it nënshkruajnë marrëveshje 300 mijë dollarëshe për hulumtimet parlamentare. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli dhe drejtori i USAID-it, James Hope, sot kanë nënshkruar marrëveshjen “Mbështetje për Hulumtime Parlamentare”, me të cilën synohet të fuqizohen kapacitetet hulumtuese të Kuvendit të Kosovës. Kjo bëhet e ditur përmes një njoftimi për media. Nënshkrimi i …

Lexo më shumë »

PDK: Komuna e Prishtinës mbi një milion euro për punëtorë që janë me kontratë mbi vepër

Asamblisti i Partisë Demokratike të Kosovës në Kuvendin komunal të Prishtinës, Muhamet Selmani, ka thënë se ekzekutivi i Komunës së Prishtinës ka dështuar në shpenzimit e buxhetit për këtë 9 mujor. Sipas tij nga Investimet kapitale nga 33.95 milion të planifikuara ekzekutivi ka shpenzuar 11.37 milion euro apo vetëm 35 % te planit. Po ashtu, ai tha se komuna ka planifikuar …

Lexo më shumë »

​Hapet Kinemaja “Cineplexx”

Ka filluar ceremonia e hapjes së Kinemasë “Cineplexx”. Në këtë ceremoni po marrin pjesë Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi si dhe kryetari i Komunës se Prishtinës, Shpend Ahmeti. Hapja e kinemave ka qenë pjesë e projekteve të familjes Humolli. Betim Humolli, drejtor i “Albi Group”, i falënderoi të pranishmit për pjesëmarrje në këtë ceremoni, e cila tregon për zgjerimin e …

Lexo më shumë »

Banka e Shqipërisë: Kreditë e ‘fshira’ arrijnë në 6.3 miliardë lekë

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, për tetë muajt e parë të vitit, vlera e kredive të fshira arriti në 6.3 miliardë lekë, nga bilanci i kredive me probleme. Ulja e vlerës së kredive të fshira lidhet me një shterim të pjesshëm të këtij procesi, pasi pjesa më e madhe e kredive të humbura u fshinë vitin e kaluar. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co