Ballina / Ekonomi (faqja 19)

Ekonomi

FMN: Miratohet ndihma prej 5.34 miliardë dollarëve për Irakun

Bordi ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) e ka miratuar programin prej 5.34 miliardë dollarësh, për ta ndihmuar sistemin financiar të Irakut. FMN-ja ka njoftuar mbrëmë se nga kjo kredi trivjeçare, menjëherë do të dërgohen 634 milionë dollarë te autoritetet e Irakut. FMN-ja ka theksuar se ky fond do të ndihmoj në stabilizimin e bilancit të pagesave të Irakut, do …

Lexo më shumë »

Bajrami: Mbyllëm 25 pompa pa licencë

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami ka thënë se është duke punuar në rregullim e tregut të naftës në Kosovë. Madje e para e MTI po thotë se është duke ua vë drynin edhe atyre që nuk kanë licencë për të shitur derivate. Bajrami ka thënë se që nga marrja e mandatit, në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë është …

Lexo më shumë »

7 milionë euro më shumë për veteranët

Komisioni për Buxhet dhe Financa pas rishqyrtim në parim të projektligjit për rishikim të buxhetit për vitin 2016 ka rekomanduar që rishqyrtimi i parë edhe i dytë të bëhen me procedurë të përshpejtuar. Më këtë rishikim të buxhetit është rritur parashikimi i buxhetit total për 33 milionë, duke arritur kështu në 1 miliardë e 635 milionë euro. Me rishikim të buxhetit …

Lexo më shumë »

58 milion lekë grante bizneseve për vitalizimin e tregut të vjetër të Korçës

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi sëbashku me zëvendëskryeministrin Niko Peleshi nënshkruan marrëveshjen e mirëkuptimit midis MZHETTS dhe Fondacionit Shqiptaro Amerikan për Zhvillim për vitalizimin e Pazarit të vjetër të Korçës. Palët kërkojnë të ofrojnë ndërgjegjësim më të madh dhe veprime konkrete me qëllim rijetëzimin dhe zhvillimin e zonës së restauruar të Pazarit të Vjetër të …

Lexo më shumë »

Banka e Shqipërisë nuk ndryshon normën bazë të interesit

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi në një dalje para mediave se “ekonomia shqiptare ka shënuar rritje në gjysmën e parë të vitit 2016”, por shtoi se nga ana tjetër “investimet publike kanë shënuar rënie”. “Besimi i biznesit dhe konsumatorit mbetet i luhatshëm dhe aktiviteti kreditues mbetet ende i zbehtë”, theksoi Sejko, i cili shtoi se inflacioni vjetor …

Lexo më shumë »

Restorantet, me certifikatë sigurie. Markimi nis nga Durrësi

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, i cili e ka ndjekur nga afër fushatën për vendosjen e etiketave të sigurisë, shprehet se kjo nismë do të shtrihet në të gjithë vendin. “Kjo do të vazhdojë në të gjithë vendin. Ne s’do të bëjmë kompromis me sigurinë ushqimore. Ky mesazh është dhënë i qartë për të gjithë rrjetin e kateringut dhe bar-restoranteve. …

Lexo më shumë »

Bie kamata e kredive

Vlera e kredive aktive, në dhjetë bankat komerciale në Kosovë, në muajin maj ka qenë 2 miliardë e 143 milionë euro. 747 milionë euro është vlera e kredive për ekonomitë familjare dhe 1 miliard e 390 mijë vlera e kredive për ndërmarrjet. Sipas BQK-së, ka pasur një rritje vjetore të kredive prej 9.5 për qind, pjesa më e madhe e kësaj …

Lexo më shumë »

Ku i la 15.000 euro Petrit Selimi? – Para që i mori për hulumtimin e opinionit publik për ekstremizëm

Auditorët kanë konkluduar se projekti “Interfaith Kosovo”, i udhëhequr nga zëvendësministri Petrit Selimi, ka marrë 15 mijë euro nga Ministria e Punëve të Jashtme. Projekti parashihte hulumtimin e opinionit publik për çështje të ekstremizmit fetar. Por, bartësit e këtij projekti nuk dorëzuan në ministri raport financiar e narrativ lidhur me këto shpenzime. “MPJ ka subvencionuar me 15,000€, projektin për hulumtimin …

Lexo më shumë »

FMN: Brexit do të ngadalësojë rritjen ekonomike globale

Pasiguria që ka sjellë dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian mund të ngadalësojë rritjen ekonomike globale në terma afat-mesëm”. Ka qënë kjo deklarata e zëdhënësit të FMN-së Geri Rice, i cili theksoi se pasojat do të bien kryesisht mbi Mbretërinë e Bashkuar. Ai shtoi se efektet negative do të tejcohen përmes një efekti domino. Zëdhënësi i Fondit Monetar …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co