Ballina / Ekonomi (faqja 10)

Ekonomi

Red Rain me feste madhështore për lojën “Kush o ma i çarti”

Red Rain është duke e bërë nxehtë edhe në këtë muaj të freskët Shtatori. Ketë po e arrin përmes lojës shpërblyese “Kush o ma i çarti”. Pjesëmarrësit nga të gjitha trojet shqiptare, i kanë dhëne shpirt kësaj loje përgjatë muajve qershor, korrik, gusht dhe tani në shtator.  Entuziazëm i papërshkrueshëm ka mbretëruar në rrjetet sociale, gjithandej lojtar të mrekullueshëm me …

Lexo më shumë »

OSHP, 25 mijë euro gjobë për Shërbimin Spitalor Klinik

SHSKUK-së i është zvogëluar në rishqyrtim buxheti për 2 milionë euro. Së fundmi institucioni është gjobitur në lidhje me një tender për hiç më pak se 25 mijë euro. Kurse, spitalet rrezikojnë të mbesin pa para për t’i paguar shërbimet e higjienës në fund të vitit. Një gjobë prej 25 mijë eurosh i është shqiptuar Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës …

Lexo më shumë »

10 mijë euro për 15 atletët e FSK-së

Disa prej pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, do të pajisen me veshmbathje profesionale për atletikë dhe marshe ushtarake. Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës do t’i shpenzojë rreth 9 mijë e 786 euro për ta bërë furnizimin me këto veshmbathje. Kjo kontratë do të nënshkruhet me 30 shtator. /express/

Lexo më shumë »

Ministria e Ambientit investon 65,000 euro në pastrimin e Sitnicës në Lipjan

Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor, ka ndarë 65,000 mijë euro për investim në komunën e Lipjanit, me qëllim që të rregullohet shtrati i lumit Sitnica. Ushtruesi i detyrës së Ministrit Ferat Shala, ka nënshkruar sot marrëveshje me kryetarin e Komunës së Lipjanit Imri Ahmetin për financimin e projektit, “Hapja dhe pastrimi i shtratit të lumit Sitnica”. /klankosova/

Lexo më shumë »

Ministria e Punës u jep mbi 800 mijë euro pensione pensionistëve të vdekur

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale së Kosovës për 11 muaj u ka ndarë pensione personave që tashmë kanë vdekur. Mbi 801 mijë euro nga buxheti i shtetit kanë shkuar për personat që nuk jetojnë më. Nga to 199 mijë euro janë paguar vetëm në vitin 2015 për njerëzit që kishin vdekur në vitin 2014. Këto keqpërdorime në ministrinë e udhëhequr …

Lexo më shumë »

Zbriten çmimet e arkave fiskale për naftëtarët

Agjenda politike është duke dominuar tek Qeveria, duke u anashkaluar kështu edhe agjenda ekonomike. Këtë deklarim e dha sot Safet Gerxhaliu, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës. Ai tha se këto agjenda kanë ndikuar edhe në procesin e fiskalizimit të biznesit. Në konferencën e organizuar nga Shoqata e Kompanive të Arkave Fiskale u shpalosen mundësitë e reja për të përfunduar procesin …

Lexo më shumë »

Ramiz Kelmendi: Paga ime mujore është 1 milion euro (VIDEO)

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës Ramiz Kelmendi ka pranuar se ka marr ofertën për të qenë zëvendëskryeministër i Kosovës. Ai në emisionin “Infobox” të RTV Dukagjini ka thënë se tani po pret konfirmimin e koalicionit qeverisës për të filluar punën siç ka thënë ai lëvizjen e zhvillimit ekonomik në Kosovë. Por Kelmendi gjatë kësaj interviste ka dhënë edhe një …

Lexo më shumë »

Filloi ribalanci i dytë i Buxhetit për 2016

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në suaza të seancës së 117-të filloi debat për ribalancin e ri të buxhetit për vitin 2016. Me ribalancin propozohet sigurimi i 35 milionë eurove shtesë për dëmshpërblimin e familjeve që pësuan në vërshimet në gusht të këtij viti. Të ardhurat në buxhet janë të pandryshuara dhe mbesin në nivelin e projektuar prej 174.291 …

Lexo më shumë »

Shtohen fondet e Erasmus+ programit të BE-së për Maqedoninë

Buxheti tek i cili Maqedonia do të ketë qasje përmes programit të BE-së Erasmus + për vitin e ardhshëm është më i larti deri tani dhe është 6.25 milion euro. Vetëm për këtë vit, në mbështetje të zhvillimit të arsimit, trajnimit, rinisë dhe sportit, Maqedonia ka qasje në rreth 5 milion euro dhe pritet që të shfrytëzohen deri më 97%. …

Lexo më shumë »

Bien investimet e huaja direkte në Shqipëri

Investimet e huaja direkte në Shqipëri kanë shënuar rënie në 6 mujorin e parë të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas statistikave zyrtare të Bankës së Shqipërisë, në periudhën Janar – Qershor 2016, investimet e huaja direkte ishin 55 mln euro, ose 12% më pak se Janar – Qershor 2015. Në 6 mujorin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co