Ballina / Ekonomi / Biznes

Biznes

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Hapet qendra më e madhe tregtare pa produkte serbe

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB), përmbylli aktivitetin një mujor të “Javëve të Biznesit Kosovar”-“Unë konsumoj produkte vendore, Po Ju? me hapjen e qendrës më të madhe në vend e cila strehon mbi 20 mijë artikuj vendor në Plus Center në Ferizaj pa produkte serbe. Kjo është qendra më e madhe tregtare me prodhime vendëse dhe e njohur për bojkotimin e …

Lexo më shumë »

Mbi 50% të ndërmarrjeve merren me tregti

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Rezultatet e Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve për vitin referues 2015. Ky publikim me të dhënat që ofron, synon të paraqesë disa nga treguesit ekonomikë sipas strukturës së veprimtarive ekonomike. “Sipas rezultateve të dala në këtë publikim, rezulton se sipas sektorëve ekonomikë numri më i madh i ndërmarrjeve i takon: tregtisë me 16 …

Lexo më shumë »

Të rinjtë në biznes, projekte Start Up për mbështetjen e nismave të reja

Shumë të rinj janë kthyer tashmë në sipërmarrës falë mbështetjes së start up-eve. Projekti ka ndihmuar të rinjtë që të realizojnë idete e tyre. Disa prej tyre prezantuan këtë të hënë frytet e kësaj pune. “Kur isha student punoja në një kompani që merrej me prodhimin e maskave veneciane, por dëshira ime ishte të kisha edhe unë biznesin tim, modelet …

Lexo më shumë »

Kosova biznes më të madh me Serbi se me Shqipëri

Dy shtetet më të varfra në Evropë, të prapambetura, të pa shkollë, të pa shnetë e të pa drejtë. Kështu e përshkruan Kosovën dhe Shqipërinë, Lumir Abdixhiku, drejtor i institutit “Riinvest”. 104 vite pas shpalljes së pavarësisë, statistikat tregojnë se shqiptarët më së paku bashkëpunojnë mes vete në fushën e ekonomisë. Në Kosovë e Shqipëri, më shumë hyjnë mallra nga …

Lexo më shumë »

AKU kontroll në 950 biznese, 220 parlajmërime dhe gjoba

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) brenda dy javëve ka zhvilluar një kontroll në rreth 950 subjekte në të gjithë vendin. Nga ky kontroll kanë rezultuar me probleme 220 biznese, ndaj të cilave është marrë masa administrative “Parlajmërim” dhe “Gjobë”. Kontrollet janë kryer në dyqanet e mishit, në subjektet ku tregtohet nënproduktet e qumështit, në restorante etj. Në të gjithë qarqet …

Lexo më shumë »

Sot hapet panairi “Blej Shqip”

Sot në Sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, do të hapet panairi “Blej Shqip”, ku do të prezantohen 100 biznese nga të gjitha trevat shqiptare Panairi organizohet nga Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Republikës së Shqipërisë dhe gjatë tre ditëve në vijim në të do të ekspozojnë mallra e tyre mbi 100 biznese …

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Businessinsider rendit Kosovën në top 17 vendet e botës për lehtësi të të bërit biznes

Të bërit biznes nuk është e lehtë dhe pa stres. Mirëpo, ka vende në botë që jua lehtësojnë biznesin për shkak se kanë më pak kufizime se vendet tjera. Në këtë renditje, Kosova është e 13 derisa vendi i parë për të bërë biznes më së lehti është Zelanda e Re. Kriteret për këtë renditje bazohen në një raport të …

Lexo më shumë »

Veseli: Në Drenas do të bëhet edhe një Park Biznesi me investitorë të huaj

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga kandidati për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, sot kanë vizituar Parkun e Biznesit në këtë komunë. Me këtë rast, kryetari Veseli tha se shumë shpejt përballë Parkut të Biznesit, do të nisë ndërtimi edhe i një parku të ri, ku pritet të investojnë investitorë të mëdhenj nga …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co