Ballina / Kulturë / Art / Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel në letërsi.

Bob Dylan e ka fituar Nobelin për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN. Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre.

Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur në Minesota në vitin 1941. Karrierën e tij muzikore e filloi në vitin 1958, kështu duke luajtur në lokalet e Minesotas.  Puna e tij u bë e njohur në vitin 1960. Kënga si “The Times They are A-Changin”, u bë himn i anti-luftës dhe lëvizjeve të të drejtave civile. /Express/nobel_1476357031-484361

 

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co