Ballina / lajme

lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Tiranë, Aksion kundër vjedhjes së energjisë, në pranga 9 persona

Janë arrestuar 9 persona, ndërsa 17 të tjerë janë në kërkim në një aksion nga policia e Tiranës për të parandaluar vjedhjen e energjisë elektrike. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se nga 28 korriku deri me 3 gusht janë evidentuar gjithsej 40 raste të keqpërdorimit të energjisë elektrike nga autorë të ndryshëm. Nga këta, në flagrancë janë zënë …

Lexo më shumë »

Ligji i ri i turizmit, më pak përgjegjësi për pushtetin vendorë

Ligji i ri për turizmin, i votuar në seancën e fundit do të i kalojë shumë shërbime Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit e me këtë pushteti vendor do ketë shumë më pak përgjegjësi. Sipas nenit 10 të këtij ligji, nën kompetencat e Ministrisë do të kalojnë koordinimi dhe zbatimi i politikave turistike në zona të veçanta, konsulenca për sipërmarrje …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Sportelet e hipotekave kalojnë nën administrimin e ADISA

Sportelet e hipotekave do të zhvendosen prej Zyrës së regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme nën administrimin e Qendrës së Ofrimit të Shërbimeve Publike të Integruara. Ndërmjet këtyre dy zyrave do të jetë një marrëveshje, ku do të rregullohet mënyra e shkëmbimit të informacionit për sportelet pritëse të cilat janë përgjegjëse për përpunimin e të dhënave dhe finalizimin e shërbimeve publike. …

Lexo më shumë »

Qeveria e Berishës i ndihmoi serbët, thotë dokumenti i SHBA-së

Hetimet e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, kanë konfirmuar së Shqipëria ka lejuar kontrabandën e naftës në kohën kur Serbia kryente krime të rënda në Serbrenicë. E ky fakt është pasuruar edhe me dokumente të rëndësishëm të qeverisë amerikane Departamenti i Shtetit Amerikan në atë kohë kishe shprehur shqetësime rreth sjelljes së qeverisë Shqiptare. Gjithmonë sipas dokumentit amerikan, gjatë asaj …

Lexo më shumë »

Shqipëri, certifikatë e dypunësimit për farmacistë

Vërtetimi i dypunësimit për farmacistët do të zëvendësohet me certifikatën e dypunësimit. Për të përfunduar me sukses këtë proces, të gjithë farmacistët duhet të aplikojnë për certifikatën e dypunësimit duke paraqitur këto dokumente: Formularin e deklarimit të ndryshimeve, kontratë pune me punëdhënësin, certifikatë e anëtarësisë së drejtuesit teknik, ekstraktin e QKR-së dhe fotokopjen e QKP-së . Ky dypunësim i farmacistëve …

Lexo më shumë »

Shkup, plagoset një 68 vjeçare me plumb qorr

Përdorimi i armëve në raste të festave apo gëzimeve familjare po vazhdon të sjell pasoja për qytetarët. Një grua e moshës 68 vjeçare mbrëmë e ka pësuar nga gëzimi i dikujt tjetër, pasi është plagosur me plumb qorr në kryeqendër. Zëdhënësja e policisë për Qytetin e Shkupit, Liza Bendevska, e cila ka konfirmuar rastin.“ Mbrëmë rreth orës 20.00 nga Spitali …

Lexo më shumë »

Fatos Klosi: Ministra e deputet e pinë drogën si rakinë

Ish kreu i Shërbimit Informativ Shtetërorë, Fatos Klosi, u shpreh se propozimi për testin e drogës për deputetë, politikanë, gjyqtarë dhe pushtetarë të lartë është vetëm një skenarë dhe shantazhe brenda klasës politike. Ai u shpreh se droga është një substancë që qartëson idetë dhe qetëson në situata tensionuese, përdoret edhe nga indigjenët e SHBA-së prandaj konsumimi i kësaj substance …

Lexo më shumë »

Mbytet një burrë në Liqenin e Ohrit

Në afërsi të kompleksit “Park” në ujërat e Liqenit të Ohrit, është gjetur një personi vdekur. Sipas policisë, bëhet fjalë për Goce I. (46-vjeçar) nga fshati Zhivalevo i Kratovës, i cili mbrëmë në ora 18:50 u raportua si i humbur. Pas ekspertizës, ekipi mjekësor ka vërtetur se vdekja nuk ishte e dhunshme dhe shkaku ishte një sulm në zemër. Para …

Lexo më shumë »

Veliaj, aksion për pastrimin e qytetit

Sot në mëngjes ka nisur aksioni për pastrimin e Qarkut të Tiranës, këtë njoftim e ka bërë i pari i kësaj Bashkie, Erion Veliaj. Veliaj u shpreh se nuk do të lejojnë që mbeturinat të zotërojnë qytetin: “Është ndoshta emergjenca më e madhe që doli edhe në fushatën nga qytetarët dhe nesër i shpallim luftë zhulit në Tiranë dhe siç …

Lexo më shumë »

Gruevski: Të përballemi me terroristët, luftëtarëve ua kthejmë borxhin me përmendore

“Grupet radikale hapur kërcënojnë, ndërsa përkohësisht veprojnë. Patjetër t’i forcojmë kapacitetet tona në përballje me ta, dhe patjetër të përballemi me ta”-kështu ka thënë Kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, gjatë një fjalim të mbajtur gjatë festimit të “Ilindenit” në Shkup. “Një nga gjestet simbolike të kësaj gjenerate është ndërtimi i përmendoreve të fytyrave të ndritura të historisë maqedonase, muzetë, emrat …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co